Tarih Nedir Neden Tarih Öğreniyoruz..

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 9. Sınıf' bölümünde RonaLdinHo_Can tarafından paylaşıldı.

 1. RonaLdinHo_Can

  RonaLdinHo_Can Üye

  Katılım:
  27 Eylül 2011
  Mesajlar:
  59
  Beğenileri:
  56
  Ödül Puanları:
  0

  Sevgili Arkadaşlar Tarih Nedir Ve Niçin Öğreniyoruz Bana Kısa Ve Öz Bir Şekilde Söylermisiniz Saygaılar...
 2. Moderatör Yasemin

  Moderatör Yasemin Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2010
  Mesajlar:
  1.833
  Beğenileri:
  1.341
  Ödül Puanları:
  113
  Hayatta doğumumuzdan itibaren mensup olduğumuz yaşam tarzı ve bize birçok şey kazandıran, karakterimizi belirlemede rol oynayan eğitim süreci, kısaca geçmişimizi yaşayarak, bugün bu durumda bulunuyoruz.

  Peki… Ya, geçirdiğimiz bu süreyi birkaç saniyede silecek bir olay yaşasaydık? Bir afet sırasında başımıza bir darbe alıp, hafızamızı yitirseydik? Bize söylenilen her şeye inanacaktık. Gerçek anne babamız; bize anne babamız olduğunu söyleseler onlara şüpheyle bakacaktık. Sürekli bir endişe duyacaktık. Yattığımız yatağı, bulunduğumuz çevreyi benimseyemeyecektik. Hayat koca bir soru işareti gibi karşımızda bir o yana, bir bu yana sallanıp duracak ve bize çatık kaşlarla bakacak, belki de pis pis sırıtacaktı…

  Bize hayatımıza dair herhangi bir şey söyleyen birine inanma durumumuz, hayatımızın ileri kısımları için ciddi bir tehlike oluşturacaktı. Sağlıklı bir gelişim ile doğru bir kimliğe bürünemeyecektik. Kendimizi boş, beyaz bir kağıt parçası üzerindeki dağınık harflerden biri gibi hissedecektik. Hayatın geri kalanında pasif kalacaktık.

  Fakat var olan geçmişimiz ve bizim bu geçmişten haberdar oluşumuz bu tüm olumsuz olsaılıkları ortadan kaldırdı ve bizi sağlıklı kıldı. Peki, milletlerin bir gemişi olabilir mi?

  Milletler de bahsettiğim olaya paralellik gösterirler. Milletlerin sahip olduğu geçmişe “Tarih” denir. Öyleyse, tarihini yani geçmişini bilmeyen bir millet, geleceğini de doğru şekillendiremez. Geçmişte komşu ülkelerle olan ilişkisini bilmiyorsa, bugün hangi konumda olduğunu hesaplayamaz. Doğal olarak geleceği çin de sağlıklı girişimlerde bulunamaz. Bu sebeple tarihimizi, yani geçmişimizi bilmemiz gerekir.

  Biz tarihini bilmeyen bir milletiz. Okullarda her ne kadar öğretilmeye çalışılsa da, çoğunluğun bilmediği bir gerçektir.

  Öğrenci kısmın tarih hakkındaki en genel yorumu: “Banane Fatih Sultan Mehmet’ten, 3.Selim’den… Adamlar dıgıdık dıgıdık gitmişler bir yerlere, bir yerleri almışlar… Yapmışlar, etmişler! Bana ne yararı var! Mühendis olunca bana bunları mı soracaklar?”dur. Evet, belki yalnızca öğrenci gözüyle olayları incelediğimizde haklı sayılabiliriz. Fakat işin diğer yönleri de var unutmayalım ki. Tek bir pencereyle evinizin tüm çevresini göremezsiniz; diğerlerine de bakmanız icab eder. Tıpkı bunun gibi…

  Hayatta şimdiye kadar milyonlarca insan doğmuş, yaşamış ve ölmüştür. Fakat, onca insanın arasından bazıları kalıcı ve unutulmayacak işler yapmışlar ve tabiri caizse “Ben Buradayım!” demişlerdir. Eğer biz de “Ben Buradayım!” demek istiyorsak; geride unutulmayacak şeyler bırakmamız, çok çalışmamız ve geçmişimizi (yani tarihimizi), kendimizi (bugünümüzü) iyi bilerek, geleceğimize sağlam adımlar atmamız gereklidir.
 3. Moderatör Yasemin

  Moderatör Yasemin Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2010
  Mesajlar:
  1.833
  Beğenileri:
  1.341
  Ödül Puanları:
  113
  Tarihin önemi nedir

  Tarihin önemini vurgulamak için söylenmiş sözler vardır.
  *Tarih yazmak, yapmak kadar önemlidir.
  *Geçmişini bilmeyen geleceğini tayin edemez.
  *Tarihini bilmeyen millet yok olmaya mahkumdur

  Tarihin tanımı:
  Toplumları, milletleri, kuruluşları etkileyen hareketlerden doğan, olayları zaman ve yer göstererek anlatan, bu olaylar arasındaki ilişkileri, daha önceki ve sonraki olaylarla bağlantılarını, karşılıklı etkilenmeleri, her milletin kurduğu medeniyetleri, kendi iç sorunlarını inceleyen bilim.

  hatırlama refleksi insanı tehlikelerden koruduğu gibi gelişmesinide sağlayan bir yetenektir. eğer hatırlama yeteneğimiz olmasaydı dün sokakta takılıp düştüğümüz kasise bugünde takılıp düşerdik. hatırla eylemi sayesinde bu riskten kurtuluruz. ya da yaşadıklarımızı hatırlayamasaydık her an öğrendiğimiz şeyleri unutur ve tekrar öğrenmek için zaman harcardık. böylece hiçbir zaman kişisel olarak gelişemezdik.

  tarih ise toplumların ve insanlığın hatıra defteridir. insanoğlunun bıraktığı her iz bir sonraki kuşağın yolunu aydınlatır. yeni kuşağın yapması gereken sadece bu izleri doğru yorumlamaktır. böylece öncekilerin yaşadıklarını tekrar yaşamak zorunda kalmadan yaşam standardını daha ileri götürebilirler. ancak işte bu noktada tarihin yani hatırlamanın önemini anlayamamış toplumlar tarihi doğru yorumlamaya çalışmadan sadece günlük seyrin rüzgarına göre hareket ederek daha önce yapılmş bir hatayı tekrar yaşayabilirler. böylece hem kendilerine hem sonraki nesillere zaman kaybı ve acı yaşatırlar. bu anlamda tarih bir tecrübedir.

  tarihi yazıtları ve izleri çok olan toplum güçlü bir toplumdur. bu yazıtlardan ve izlerden en iyi şekilde yararlanan toplum medeni bir toplumdur.

  insan bir engelle karşılaştığında geriye doğru giderek hız, güç ve açı kazanarak koşar ve atlayarak engeli geçer. tarihte toplumların önüne çıkan engelleri aşabilmesi için geriye yani tarihine dönmesi ve oradan güç ve hız alarak önündeki engeli kolayça aşmasını sağlaması bakımından önemlidir.
  RonaLdinHo_Can bunu beğendi.
 4. RonaLdinHo_Can

  RonaLdinHo_Can Üye

  Katılım:
  27 Eylül 2011
  Mesajlar:
  59
  Beğenileri:
  56
  Ödül Puanları:
  0
  TeşekkürLer :)))
 5. enwy angel

  enwy angel Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2010
  Mesajlar:
  526
  Beğenileri:
  547
  Ödül Puanları:
  0

Sayfayı Paylaş