Tarih sayfa 39 yapan var mı ?

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde benqiSu tarafından paylaşıldı.

 1. benqiSu

  benqiSu Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2011
  Mesajlar:
  215
  Beğenileri:
  153
  Ödül Puanları:
  0

  " İlk Türk Devletleri ~ Türk İslam Devletleri ~ Osmanlı Devleti
  Süreklilik Değişim Süreklilik Değişim

  Devlet Anlayışı:
  Hakimiyet Anlayışı:
  Veraset Anlayışı:
  Hakimiyet Sembolleri:
  Hükümdarın Özellikleri
  ve Görevleri:
  Hükümdar Ünvanları:
  Devlet Yönetimi:
  Taşra Yönetimi:
  Ordu:

  Yapanlar paylaşsın lütfen :confused:
 2. Özel Üye Esra

  Özel Üye Esra Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.272
  Beğenileri:
  465
  Ödül Puanları:
  83
  Hakanın Görevleri: Hükümdarlık güç ve yetkilerini Tanrıdan ( Tengri ) alan hakanların önde gelen görevi, milletini refah ve barış içinde özgür olarak yaşatmaktı. Ayrıca ülke çapında asker toplamak, orduyu idare etmek, devletin yüksek meclisini yönetmek, hakanın görevleri arasındaydı.

  Kağan resmi törenlerle tahta çıkar.

  Hükümdarlığın kaynağı ilahidir. Kutlu hanedan soyundan olanlar hükümdar olabilir. Göktanrı yetkiyi verir, buna kut denir. Kan yoluyla babadan oğla geçer.

  Hükümdar olan kişinin aynı zamanda bazı alametler (semboller) bulundurması gerekmekteydi. Bunlar: otag (hakan çadırı), örgin (taht), tuğ (sancak), kotuz (sorguç), nevbet (davul), yay ve kale-saray’dır. (orta çağda görülür) Hükümdarın oturduğu başkente Ordu adı verilmiştir.

  Hükümdarlar "otağ" denilen büyük çadırlarda otururlardı. Hakan çadırı kubbelidir, kapısı doğuya açılır. Rengi ve şekliyle sahiplerinin konumunu belirtir.Yerleşik hayatla beraber saraylarda ikamet etmeye başladılar (Uygurlar döneminde).

  Hükümdarları yılın belli günlerinde toplumsal kaynaşmayı ve yardımlaşmayı sağlamak amacıyla Toy denilen meclisi toplardı. Bu meclise devletin ileri gelenleri (devlet adamları) ve halk (kün) katılırdı.

  Hükümdarın alp ( cesur ve kahraman ), bilge ( akıllı ), adil ve erdemli olması gerekir.
  Görevi orduya komuta etmek, töre hükümlerini uygulamak, toy düzenlemek, ülkede birliği, dirliği, adaleti sağlamak, dağınık Türk boylarını toplayarak, halkı korumak, doyurmak ve giydirmektir. Hükümdar 'töre' adı verilen geleneklere dayalı yazısız hukuk: kurallarına uymak koşulu ile ülkeyi yönetebilirdi.

  Hükümdarlık Sembolleri: Türk devletlerinde hakan, idare etme yetkisi ve devlet başkanı sıfatını belirten bazı sembollere sahipti. Bunlar otağ (hakan çadırı), taht, tuğ (sancak, bayrak), davul ve sorguç (serpuş)’tur. Hakan’ın belirli zamanlarda devlet ileri gelenlerine ve halka, törenlerde resmî ziyafet vermesi hükümdarlık
  gereğiydi.

  Hükümdarların Ünvanları: Türkler Hükümdarlarına Şanyü, Tanhu, Hakan, Han, Yabgu, İlteber, İdi-kut, Erkin gibi ünvanlar vermişledir.

  Devlet: İslamiyet’ten önce Türkler devlete İl veya El demişlerdir.

  Egemenlik anlayışı (Veraset Anlayışı): İslamiyet öncesi Türk devletlerinde egemenlik anlayışının temelinde hükümdara yönetme yetkisinin Gök tanrı tarafından verildiğine inanılması olarak bilinen kut anlayışı bulunmaktadır. Bunun sonucunda devlet yönetimi ve ülke toprakları hanedan üyelerinin ortak malıdır görüşü ortaya çıkmıştır.
  benqiSu bunu beğendi.
 3. benqiSu

  benqiSu Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2011
  Mesajlar:
  215
  Beğenileri:
  153
  Ödül Puanları:
  0
  Çok teşekkürler :)

Sayfayı Paylaş