Tarih soruları

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde Mert07 tarafından paylaşıldı.

 1. Mert07

  Mert07 Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  merhabalar.Bazı sorular var.Onların cevaplarını bulmam lazım.Yardımcı olursanız sevinirim.
  nato üyesi ülkeler we natonun hangi amaçla kurulduğu
  avrupa birliği we hangi amaçla kurulduğu


  ilk muhalefet partisi we kurucusu  ping-pang doktrini nedir

  soykırım eylemleri nelerdir

  avrupa konseyindeki üyeler kimlerdir

  uzakdoğuda fransadan bağımszlıklarını alan ülkeler

  natonun üyeleri

  1945 te kurulan ilk muhalefetb parti ve kurucusunun adı

  yalta konferansı kimler arasında oldu alınan kararlar nedir

  ingelterinin işgali altında olan hangi ülkeler bağımsızlığına kavuştu


  soykırım nedir açıklayınız

  marsall planı nedir açıklayınız
 2. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0
  soykırım
  Soykırım” terimi 1944 öncesine kadar mevcut değildi. Soykırım, bir grubun varlığını ortadan kaldırma amacıyla gruplara karşı işlenen şiddet içeren suçlara karşılık gelen çok özel bir terimdir. İnsan hakları, ABD Haklar Bildirgesi ya da 1948 Birleşmiş Milletler Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi'nde görüldüğü üzere, bireylerin haklarıyla ilgilidir.
  1944'te, Raphael Lemkin (1900–1959) isminde bir Polonyalı-Yahudi, Avrupalı Yahudilerin imha edilmesi de dahil, sistematik cinayet içeren Nazi politikalarını tanımlamaya çalıştı. Irk ya da kabile anlamında Yunanca geno kelimesini, **dürmek anlamındaki Latince cide kelimesiyle birleştirerek “genocide” (soykırım) kelimesini oluşturdu. Bu yeni terimi önerirken, Lemkin'in aklında “toplulukları ortadan kaldırmak hedefiyle ulusal toplulukların yaşamının esas temellerini imha etmeyi amaçlayan çeşitli eylemlerden oluşan bir koordineli plan” vardı. Bir sonraki yıl, Almanya, Nuremberg'de toplanan Uluslararası Askerî Mahkeme'nin üst rütbeli Nazilere karşı suçlaması “insanlığa karşı işlenen suçlar”dı. “Soykırım” kelimesi hukukî değil de, tanımlayıcı bir terim olarak iddianameye dahil edildi.

  Birleşmiş Milletler 9 Aralık 1948'de, Holokost'un g**gesinde ve Lemkin'in yorulmak bilmez şahsî çabalarının da önemli katkısıyla Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ni onayladı. Sözleşme “soykırım”ı sözleşmeye taraf ulusların "önlemeyi ve cezalandırmayı üstüne aldığı" bir uluslararası suç olarak tayin etti. Soykırım sözleşmede aşağıdaki gibi tanımlanır:

  Bu Sözleşme bakımından, ulusal, etnik, ırksal ya da dinsel bir grubu, kısmen ya da tamamen ortadan kaldırmak amacıyla işlenen aşağıdaki fiillerden herhangi biri, soykırım suçunu oluşturur:
  (a) Gruba mensup olanların **dürülmesi,
  (b) Grubun mensuplarına ciddi surette bedensel ya da zihinsel zarar verilmesi,
  (c) Grubun bütünüyle ya da kısmen, fiziksel varlığını ortadan kaldıracağı hesaplanarak, yaşam şartlarını kasten değiştirmek,
  (d) Grup içinde doğumları engellemek amacıyla önlemler almak,
  (e) Gruba mensup çocukları zorla bir başka gruba nakletmek,

  Tarih boyunca birçok grup-hedefli şiddet vakası vuku bulmuşken ve hatta Sözleşme yürürlüğe girdiğinden bu yana, terimin hukukî ve uluslararası gelişimi iki ayrı tarihsel döneme yoğunlaşır: Terimin keşfinden uluslararası hukukta kabulüne kadarki dönem (1944–1948) ve soykırım suçunu kovuşturmak için uluslararası suç mahkemelerinin kurulmasıyla terimin etkinleştiği dönem (1991–1998). Sözleşmenin diğer bir temel yükümlülüğü, soykırımı önlemek, ulusların ve bireylerin yüzleşmeye devam ettikleri bir zorluk olarak duruyor.

  Daha fazla bilgi için, lütfen Birleşik Devletler Holokost Anı Müzesi Vicdanî Komitesi'nin sitesini ziyaret edin (bkz aşağıdaki ilgili linkler). Vicdan Komitesi'nin görevi, ulusal vicdanı uyandırmak, politika oluşturanları etkilemek ve soykırım ya da benzeri insanlığa karşı suç fiillerini durdurmaya çalışmaya ve bu fiillere karşı koymaya yönelik dünya çapında eylem teşvik etmektir.
 3. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  1945te kurulan ilk muhalefet partisi = milli kalkınma partisi , Nuri Demirağ

  Ping pong diplomasisi = Çin'in yumuşama dönemine girmesi

  Avrupa konseyi = Avrupa Konseyi'ne Belarus, Kazakistan, Kosova ve Vatikan hariç tüm Avrupa ülkeleri üyedir.

  Natonun üyeleri = ABD, Kanada, Norveç, Danimarka, Hollanda, Belçika, Lüksenburg, İngiltere, Fransa, Portekiz, İzlanda, İtalya.

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

 4. tahsin13

  tahsin13 Üye

  Katılım:
  10 Mart 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  googleye yaz :D

Sayfayı Paylaş