Tarihj dersinde anlatacağım konuya göre 5 ayrı çözümlü soru arıyorum ayrıntı içerde..

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde solmayanh tarafından paylaşıldı.

1. solmayanh

solmayanh Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

5 ayrı çözümlü soru arıyorum ...

BÜYÜK selÇuklu DEvleti ile ilgili össde cıkabilecek çözümlü sorulara ihtiyacım var!!!

Hoca 2. dönemin biizm anlatmaızı istedi grub oluşturduk ama össde cıkmış veya cıkabilecek sorulara ihtiyaçım var yanlız soruları derste tekrar ben acıklayacağım için verilen soruların çözümlü anlatımlı olanlardan arıyorum ama bulmadım bana yardımcı olabilecek kişiler var mı ???
  2. mahinur

mahinur Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    1.Anadolu Selçukluları Antalya, Alanya ve Sinop gibi limanları ele geçirdikten sonra bu limanlarda Avrupalı tüccarlara düşük gümrük tarifesi uygulamışlardır.
    Anadolu Selçuklularındaki bu uygulamanın amacı aşağıdakilerden hangisidir?
    A) Ticari ilişkileri güçlendirmek
    B) Avrupa'nın Türklere karşı birleşmesini önlemek
    C) Avrupa'da nüfuz bölgeleri kurmak
    D) Denizlerde üstünlük sağlamak
    E) Anadolu'da siyasi birliği sağlamak
    Çözüm: Anadolu Selçukluları'nda kıyı şehirlerin fethedilmesi ve Avrupalı tüccarlara düşük gümrük tarifesinin uygulanması ticarete önem verdiklerinin kanıtıdır.
    Yanıt A dır.

2.Anadolu Selçuklu Devleti'nde, kendilerine bir bölgenin yönetimi verilen hanedan üyelerine ''melik'' deniliyordu.Kendi bölgelerinin yönetiminde söz sahibi olan meliklerin para bastırma, savaş açma ve siyasi görüşme yapma yetkileri yoktu.
    Meliklerin yetkilerinin sınırlı tutulması, aşağıdakilerden hangisine önem verrildiğini gösterir?
    A) Sınırların güvenliliğinin arttırılması
    B) Ekonomik durumun düzeltilmesi
    C) Ülke bütünlüğünün korunması
    D) Yerleşik hayatın yaygınlaştırılması
    E) Dış ilişkilerin arttırılması
    Çözüm: Anadolu Selçuku Devleti'nde ''meliklerin'' yetkilerinin sınırlandırılmasıyla ülke bütünlüğü korunmuştur.Aksi halde kargaşalık çıkarak devlet parçalanma sürecine girebilirdi.
    Yanıt C dir.

Bu kadar bulabildim..
  3. фуля

фуля Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    474
    Ödül Puanları:
    0

Sayfayı Paylaş