Tarihteki Türk Devletleri

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 9. Sınıf' bölümünde Moderatör Remzi tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Remzi

  Moderatör Remzi Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  507
  Beğenileri:
  487
  Ödül Puanları:
  64

  1. BÜYÜK HUN İMP. M.Ö. 204- M.S. 216


  Kuruluş Tarihi : M.Ö. 204
  İkiye Ayrılış Tarihi : M.Ö. 58
  Birinci Yıkılışı : M.Ö. 41
  Son Yıkılış Tarihi : M.S. 216
  Kurucusu : Mete [Bagatır]
  Kapsadığı Alan : Kuzey-Sibirya / Güney-Tibet, Kişmir / Doğu-Büyük Okyonus / Batı-Hazar Denizi---18.000.000 kilo metre kare
  Kuruluşu : Belgelerle ispatlanabilecek ilk Türk İmparatorluğu'dur.Başlangıcı M.Ö. 1116 yıllarına giden Türk Devletleri hakkında ne yazık ki, sıhhatli bilgiye sahip değiliz.Büyük Hun İmparatorluğu METE'nin bütün TÜRK boylarını tek idare altına toplaması ile kurulmuştur.Ulusal varlığımızın temeli bu imparatorlukla atılmıştır.
  Bir Ülkü için savaşı kutsal bir kurum haline getiren HUNLAR, hala dünyanın en büyük eserlerinden biri sayılan Çin Seddi'nin yapımına sebep olmuşlardır.Ancak, çok yakın tarihlere kadar son derece önemli bir savunma hattı sayılabilecek Çin Seddi "HUN TÜRK"lerinin Çin içlerine bir çığ gibi akmalarına engel olamamıştır.
  Yıkılış : 420 yıl yaşayan bu muhteşem imparatorluk Çin'lilerin tahriklerine kanan, oyuna gelen boyların kavgaları yüzünden yıkılmıştır.
  Sosyal Hayat : Konar-göçer yaşıyan Hun'lar sıkı bir toplum ve aile düzenine sahiptiler.
  İnançlar : GÖK TANRI'ya inanır, imparatoru Tanrının oğlu ve yer yüzündeki vekili sayarlardı.
  Gelenekler : Ölülerini baharda gömer, ölüm halinde 7 gün karalar giyerek yas tutar, ağıt söylerler sonra beyazlar giyerek 7 gün şenlik yaparlardı.
  Sanat : Keçe ve deri işleme sanatında ileri idiler. Hun sanatının en önemli özelliği renkli iplikle aprike idi. Dokumada en az Çin seviyesinde idiler.Gümüş ve demir işçiliği bir hayri ileri idi.
  Bayrak : Düz beyaz bayrakları vardı. Zaman zaman renkli (tek renk) ve üzeri (dragon) ejder işli bayrakları görülür.
 2. Moderatör Remzi

  Moderatör Remzi Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  507
  Beğenileri:
  487
  Ödül Puanları:
  64
  2. BATI HUN İMP. M.S. 48-216


  Kurulus Tarihi : M.S. 48
  Birleşme Tarihi : M.S 93
  Yıkılış Tarihi : M.S. 216
  Kurucusu : Panu
  Çin entrikalari ile M.Ö. 58'de Hun Imparatorlugu ikiye ayrildi. (Güney-Dogu ve Kuzey-Bati Hun'lari). Bu arada Siyenpi Türkleri, Güney-Dogu Hun'lari ile birleserek Çin'in de destegi ile Kuzey-Bati Hun'larini Batiya sürmek istediler. Birlesmeden sonra (M.S. 93) 216'ya kadar direnen HUN'lar Orta Asya'nin egemenligini Siyenpiler'e birakarak Avrupa'ya göçtüler.
 3. Moderatör Remzi

  Moderatör Remzi Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  507
  Beğenileri:
  487
  Ödül Puanları:
  64
  3. AVRUPA HUN İMP. 375-454


  Kuruluş Tarihi : 375
  Yıkılış Tarihi : 454
  Kurucular : Muncu, Oktar, Rua ve Aybars adlı 4 kardeş
  İlk İmparator : Oktar
  Kapsadığı Alan : Güney Rusya- Romanya- Yugoslavya'nın kuzey bölgesi Macaristan-Avusturya-Çekoslovakya-Güney ve Orta Almanya, 4.000.000. km kare

  Avrupa HUN İmparatorluğu en ihtişamlı dönemi, ATTİLA zamanında yaşamıştır. 445'te İmparator olan ATTİLA, Doğu Roma'yı vergiye bağlamış, birkaç yıl sonra vergi kesilince Balkanlarda 70 şehri zaptederek Bizans topraklarını çiğnemiş, İstanbul kapılarına dayanmıştır. Daha sonra saldığı korku ile Doğu-Batı Roma'nın birleşme ihtimalini gözönüne alan ATTİLA, İtalya'ya yürüdü. Gallar'la birleşen Roma ordusu ile Orleans yakınlarında karşılaştı. Son derece kanlı cereyan eden savaşın sonunda yenen-yenilen belli olmadı.
  Bir yıl sonra doğrudan doğruya güneye dönüp İtalya'ya saldıran ATTİLA, Milano ve Pavia'yı aldı.Roma'ya girmek üzere iken, kendisini yolda karşılayarak ayaklarına kapanan Papa III.Leon'un yalvarmaları üzerine anlaşma yaparak döndü.Avrupa'ya ilk ayak basan TÜRKLER, HUNLAR'dır.453'te ATTİLA uçmağa vardı, başlayan taht kavgası yüzünden koca İmparatorluk bir yılda çöktü.
  Sosyal Hayat : Tamamen Asya HUN'ları gibidir.
  Din : GÖK TANRI'ya inanır, imparatoru Tanrının oğlu ve yer yüzündeki vekili sayarlardı.
  Dil : Avrupa HUN İmparatorluğu'nun dili olan Türkçe değişikliğe uğrayarak Macarca'nın esasını teşkil etmiştir.
  Sanat : Altın, gümüş işlemeciliği.
  Mimari : Sivil mimari. Büyük saraylar inşa edilmiştir.
  Bayrak : Avrupalılarca "TANRININ KIRBACI" sıfatı ile anılan ATTİLA'nın üzerine başı taçlı efsanevi bir kuş (Tuğrul) işlenmiş, beyaz zeminli vardı.
 4. Moderatör Remzi

  Moderatör Remzi Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  507
  Beğenileri:
  487
  Ödül Puanları:
  64
  4. AK HUN İMP. 420-562


  Kurulusu : 420
  Yıkılışı : 562
  Kurucusu : Aksuvar
  Kapsadigi Alan : Kuzey Hindistan’in yarisi, Afganistan, Türkistan’in bir bölümü. 3.500.000 km

  Orta-Asya atli göçebelerinden, Hindistan’a inen, HUN TÜRKLERI, III. Imparatorluk hanedanini kurarak, Güney Hindular ve Araplarla ilk temasi sagladilar.470’te taht’a geçen TORAMAN, 496’da Imparator olarak AK-HUN Egemenligini kurdu. 502’de, TORAMAN’in yerini alan Mihirakula 530’da kardesi tarafindan devletin basindan uzaklastirirdi. Zalim bir hükümdar olan MIHIRAKULA’nin Kesmir’e gidisi AK-HUN’larin resmen sonu sayilmasina ragmen devlet 562’de GÖKTÜRKLER tarafindan yeni imparatorluga katilincaya kadar varligini sürdürmüstür. Öte yandan Kesmir’den Pencap’a inen MIHIRAKULA 542’ye kadar hüküm sürmüs ve bu tarihte ölmüstür.
  562’de fiili sona erise ragmen bazi AK-HUN boylari uzun süre Hindistan’da bir kuvvet olarak yasamislardir.
 5. Moderatör Remzi

  Moderatör Remzi Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  507
  Beğenileri:
  487
  Ödül Puanları:
  64
  5. GÖKTÜRK DEVLETİ. 552-743


  I. GÖKTÜRK KAĞANLIĞI :
  Kurucusu : BUMİN KAĞAN
  Kurulusu : 552
  İkiye Ayrılışı : 581
  Yıkılışı : 630
  Kapsadığı Alan : 18.000.000 km kare


  II. GÖKTÜRK KAĞANLIĞI :
  Kurucusu : İLTERİŞ KUTLUK KAĞAN
  Kuruluşu : 682
  Yıkılışı : 743

  Avar’lara bagli olarak yasiyan GÖKTÜRKLER bunlarin egemenligine son vererek (552) ilk defa TÜRK adini kullanarak GÖKTÜRK Imparatorlugu’nu kurdular.Bumin Kagan’in ölümünden sonra birlik korunamadi, 581’de ikiye ayrildilar (Dogu ve Bati GÖKTÜRK Devletleri).Çinlilerin oyunlari ile baskaldiran bazi boylarin zorlamasiyla Dogu GÖKTÜRK Devleti gittikçe zayifliyarak 630’da yikildi.Ayni sekilde Bati GÖKTÜRK’leri de iç çekismeler yüzünden zayiflayarak Çin egemenligini kabul etmek zorunda kaldilar (630).682’de Ilteris Kagan, Çin boyundurugundan kurtardigi TÜRKLERI birlestirerek ikinci defa GÖKTÜRK Imparatorlugu’nu kurdu.Imparatorluk en büyük seklini ISTEMI Kagan devrinde aldi. Türklerde tam sehirlesme bu dönemde görülür.GÖKTÜRK Imparatorlugu’nu büyük bir tehlike olarak gören Çin’lilerin devamli entrikalari devleti yönetenleri birbirine düsürmüs, bu piril piril imparatorluk kardes kavgasinin kurbani olarak 743’te yikilmistir.
  Sosyal Hayat : Imparatorluk hanedanin müsterek malidir. Hanedan üyelerinden hangisinin hakan olacagi, belli bir kaideye baglanmis degildir. En güçlüsü kaganlik mevkiine yükselir.
  Göktürk’ler yerlesik tip medeniyete geçmeye baslamislardir ki bu tür yasayis Göktürk’lerden sonra devlet kuran Uygurlar döneminde tamamlanmistir.
  Ordu : Göktürk ordusunun üçte ikisi atli, üçte biri yaya idi. Uzak seferlerde atli ordu kullaniliyordu. Savas teknik ve taktikleri vardi.
  Deri, keçe çizme giyiyorlardi. Kaftanlari uzundu.
  Inanç : GÖK TANRI'ya inanır, imparatoru Tanrının oğlu ve yer yüzündeki vekili sayarlardı.
  Sanat : Göktürkler sanat tarihi bakimindan büyük önem tasirlar. Göktürklerin yasadiklari yerlerde yapilan kazilarda, Göktürk’lere ait, ipekli atlaslar, küpeler, boncuklar, inci dizileri ile süslenmis plakalar, kayis uçlarina ait süsler ve demirden yapilmis kiliçlara, oklara ve demir eritme ocaklarina rastlanmistir.
  Yazi : Göktürk alfabesi Türklerin milli alfabesidir. Türkçeye göre düzenlenmis 38 harfi vardir. Uygur alfabesi bu alfabenin ortadan kalkmasina sebep olmustur (Ünlü Orhun Anitlari üzerindeki yazi Göktürk harfleri ile yazilmistir).
  Ziraat : Hayvancilik yaninda genis ölçüde ziraat yapiyorlardi. Sulama için kanallar açmislardir. Örnek olarak gösterecegimiz Tötö kanalini, Ruslar bugün kullanmaktadir.
 6. Moderatör Remzi

  Moderatör Remzi Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  507
  Beğenileri:
  487
  Ödül Puanları:
  64
  6. AVAR İMP.  Kuruluşu : 563
  Yıkılışı : 803
  Kurucusu : Bayan Kagan
  Kapsadığı Alan : Itil-Don, Dinyeper-Dinyester, Vistül, Elbe, Oder, Ren, Erdel, Eflak ve Bugdan.
  Kuruluşu : Orta-Asya Türklerinden olan Avarlar tahtlarini Göktürkler’e kaptirinca baska bir Türk hanedaninin idaresi altinda yasamak istemediklerinden Avrupa’ya geçip yeni ve büyük bir Türk Imparatorlugu kurmuslardir. Avrupa’ya gelen Avarlar, bir asir önceki Hun Imparatorlugu enkazi ve topraklari üzerine oturmuslardir.
  Yıkılışı : 238 yil yasayan Imparatorluk, üst üste yaptigi savaslar neticesinde eski kuvvetini kaybederek Franklar tarafindan ortadan kaldirildi.
  Sosyal Hayat : Konar-Göçer yasayan Avarlar kuvvetli devlet ve teskilat düzenine sahiptir.
  İnanışları : Ölüleriyle birlikte çanak-çömlek, at kosumlari ve altin islemelerini gömmeleri, insanlari öldükten sonra yasamaya devam edecegine inandiklarini göstermektedir.
  Sanat : Avar sanatinda hayvan üslubu hakimdir. Hayvan motifleri ile süslenmis at kosumlarinin yaninda bronz dökme ve altin isleme teknigi de ilerlemisti. Altin bakimindan da çok zengindiler, o zamanki dünya altin mevcudunun üçte ikisi Avarlarin elinde idi.
 7. Moderatör Remzi

  Moderatör Remzi Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  507
  Beğenileri:
  487
  Ödül Puanları:
  64
  7. HAZAR İMP.  Kuruluşu : 651
  Yıkılışı : 983
  Kapsadığı Alan : Kirim, Dinyeper, Don, Volga.
  Kuruluşu : Önceleri Göktürklere tabi oldugu tahmin edilen Hazarlar, batiya göçerek, Kirim’dan Hazar Denizi’ne kadar olan alanda imparatorluk kurmuslardir.
  Yıkılışı : Emeviler, Araplar ve Norman Türkleriyle mücadele eden Hazarlar, öldürücü darbeyi Normanlardan yemis, prenslik derecesine düserek XI. asir sonlarina kadar yasamis, yeni gelen Kipçak, Peçenek ve Oguz Türkleri arasinda eriyip gitmislerdir.
  Sosyal Hayat : Yerlesik yasayan Hazarlar dere kenarlarina kurduklari sehirlerde otururlardi. Bu sehirlerin etrafina tugla ile sur çekerlerdi.
  Inanç : Hazarlar arasinda Yahudilik ve Müslümanlik ile beraber Hristiyan dini de çok yayilmistir.
  Gelenek : Ölüleriyle beraber günlük hayatta kullandiklari esyalari da gömerlerdi.
  Sanat : Sehircilik ve sehir etrafina sur çekme sanatinda ileri idiler. Bunun yanisira demir islemeciligine de önem verirlerdi.
 8. Moderatör Remzi

  Moderatör Remzi Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  507
  Beğenileri:
  487
  Ödül Puanları:
  64
  8. UYGUR DEVLETİ 744-1335  BiRiNCi UYGUR DEVLETi
  Kurulusu : 744
  Yıkılışı : 840
  Kurucusu : Kutlug Bilge Kül Kagan

  İ KİNCİ UYGUR DEVLETİ
  Kurulusu : 851
  Cengiz Han’a tabi olusu : 1209
  Yıkılışı: 1335
  Kapsadigi Alan : Göktürk Imparatorlugu’nun akil almaz genislikteki sinirindan bir hayli dar olmakla beraber, devlet yine de Orta Asya’ya hakim durumdaydi.
  Kurulusu : Göktürk Hakanligi Federasyonu içinde gittikçe önem kazanan Uygurlar, bu hakanligi yikarak kendi devletlerini kurmuslardir.
  Yikilisi : Çin entrikalariyla kardeslerin birbirlerine düsmesi yüzünden zayifliyan devlet Mogol Imparatorlugu’na katilmistir.
  Sosyal Hayat : Yerlesik hayat ve medeniyetin zirvesine çikmislardir.
  Inançlari : 763 yilina kadar Saman idiler, bu tarihten sonra da Mani dinini kabul etmislerdir.
  Yazi : Önce Göktürk alfabesini kullanan Uygurlar sonradan 14 harfli kendi alfabelerini kullanarak, sabit, sert tahtadan oyulmus harflerle kitaplar basmislardir.
  Sanat : Mimari eserlerde bol numuneler vermislerdir. Sehirlerini 20 metre yükseklikteki surlarla çeviren Uygurlar, muntazam yollarla birbirine bagladiklari gibi kanallar açarak issiz ve çorak yerlere kadar su götürmüslerdir. Mabedlerin, oda ve salonlarin duvarlarini renkli ve yaldizli resimlerle süslerlerdi. Dokumacilikta meshurdurlar. Çin dahil Asya’nin her yerine kumas ihraç ederlerdi. Demircilik ve diger sanatlarda ileri gitmislerdir.
  Bayrak : Mani dinine mensup Türklere mahsus üzerinde insan resmi olan dini bayraklari vardir.
 9. Moderatör Remzi

  Moderatör Remzi Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  507
  Beğenileri:
  487
  Ödül Puanları:
  64
  9. KARAHANLILAR 940-1040


  Kurulus Tarihi : 940
  Yıkılış Tarihi : 1040
  Kurucusu : Saltuk Bugra Han
  Kapsadigi Alan : Seyhun ve Ceyhun nehirlerinin arasi.
  Kurulusu : Karahanlilar Türklerin II. yüzyildan beri araliksiz devam eden büyük imparatorlugu yöneten VI. hanedanidir.
  Yikilisi : Süleyman Han yeni kurulan Selçuklular önünde tutunamadigi için taht ve tacini Selçuklulara devretti. Gazneliler de daha evvel kurulan Karahanli topraklari üzerinde büyüyorlardi. Böylece bu devletin mirasçilari Selçuklularla Gazneliler olmustur.
  Inançlari : 955’de hanedan ve teba müslümanligi resmi din olarak seçmis ve böylece ilk müslüman Türk Devleti olmustur.
  Sosyal Hayat : Yerlesik hayat yasiyan Karahanlilar sanatkar, teskilatçi ve iyi devlet idarecisi idiler.
  Sanat : Uygur kültürünü, Islam kültürüyle birlestirerek bayindirliga önem vermislerdir. Bu devirde kurulan medreseler ilk Türk islam bilgin yazarlarini yetistirmistir. Türk edebiyatinin “Kutadgu-bilig” ve “Divan-i Lugati Türk” gibi en büyük eserlerini verdiler.
  Bayrak : Turuncu kumastan yapilan 9 tuglu bayraklari vardir.
 10. Moderatör Remzi

  Moderatör Remzi Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  507
  Beğenileri:
  487
  Ödül Puanları:
  64
  10. GAZNELİLER 963-1183


  Kurulus Tarihi : 963
  Yıkılış Tarihi : 1183
  Kurucusu : Alp Tekin
  Kapsadığı Alan : Bugünkü Afganistan, Harzem, Türkistan, Kirman, Horasan, Seman, Damgan, Laristan, Isfahan, Rey, Hemadan, Kazvin, Kasan, Mazenderan, Esterebat, Geylan, Hindistan, Saint, Belicüstan, Pencap, Recistan, Molva, Kucarat, Delhi, Agra, Ut ve Allahabat. 4.700.000 km kare
  Kurulusu : Samanogullari hizmetinde çalisan ve Herat Valiligine atanan Alp Tekin, bir süre sonra hükümdarina karsi gelerek yanindaki Türk atlilariyla birlikte Gazne’yi almis ve bundan dolayi kurdugu devlete Gazneliler denmistir.
  Yıkılışı : 1040 Dandanakan’da Selçuklar’a yenildikten sonra zayiflamaya basliyan Gazneliler, Afgan yerlilerinden olan Gurlu Türkleri tarafindan yikildi.
  Sosyal Hayat : Yerlesik yasiyarak ziraatle ugrasirlardi.
  İnanç : Müslümanligi kabul eden Gazneliler, sünni idiler.
  Sanat : Resmi dilleri Arapça oldugundan, arapça birtakim bilimsel eserler yazmislardir. Bayindirliga ait bir çok eserler yapilmis ise de savas ve istilalarla harap olmuslardir.
  Bayrak : Kiymetli ipekli bayrak üzerinde Ay ve Hüma (Devlet Kusu) sekilleri vardi.

Sayfayı Paylaş