taş kömürü

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde cagatay_55 tarafından paylaşıldı.

 1. cagatay_55

  cagatay_55 Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2008
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  arkadaşlar taş kömürüyle ilgili bilgi lazım yardımcı olabilirmisiniz internete baktım ama adam akıllı bilgi yok
  Son düzenleyen: Moderatör: 26 Şubat 2009
 2. umut dolubakış

  umut dolubakış Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Kömür bitki kökenli bir maddedir. Bu nedenle ana elemanı karbondur. Bitkilerin, bitkilerin zamanla ve sıcaklık-basınç altında, değişim geçirmesi sonucunda oluşmuştur. Kömür, karbon, hidrojen, oksijen ve azottan oluşan, kükürt ve mineral maddeler içeren, fiziksel ve kimyasal olarak farklı yapıya sahip bir maddedir.
  Kömür, nebatların bataklık alanlarda birikmesi sonucu oluşan tabakaların değişime uğraması neticesi meydana gelmiştir. Bu tabakalar üzerine çeşitli çökeltilerin birikmesi ve arz'ın hareketleri sonucu derinliklere gömülmüştür. Gömülmüş olan bu nebatlar; artan ısı ve basınca maruz kaldıklarında bünyelerinde fiziksel ve kimyasal değişikliğe uğrayarak kömüre dönüşürler. Bu proses milyonlarca yıl içinde gerçekleşerek kömürler organik olgunluklarına göre Linyit, Altbitümlü, Kömür, Bitümlü kömür ve Antrasit tiplerine ayrılırlar.

  Taş Kömürü kalori değeri son derece yüksek bir kömürdür ve bu kömür doğrudan doğruya soba veya kalorifer kazanlarında kullanılamaz çünkü yüksek enerjisine soba veya sıradan bir kazan dayanamaz. Taş kömürü yüksek sıcaklık gerektiren işlemlerde kullanılır. Bunların en başında ise termik santraller ve demir-çelik fabrikaları gelir. Demirin eritilip sac, tencere v.b. malzemelerin üretilmesi için yüksek sıcaklığa ulaşılması gerekir. Linyit kömürü ise demiri eritmek için yeterli ısıya sahip değildir. Bu nedenle demir-çelik fabrikalarında taş kömürü doğrudan kullanılır. Taş kömürü belli bire süre yakılarak enerji değeri düşürülmek suretiyle kok kömürü olarak da tuğlalı sobalarda kullanılmaktadır.
 3. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36

Sayfayı Paylaş