Tav yayınları bir hatıra metni

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde fatih1998 tarafından paylaşıldı.

1. fatih1998

fatih1998 Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    0

TAV Yayınları Bir Hatıra Metninin Cevapları gir içeri...

1.etkinlik:Aydınlanma ve Sanayi Devrimlerini ıskalamış bir İmparatorluktan, bu her iki devrime dayalı çağdaş bir ulus-devlet`e geçişin temellerini, hem savaş kazanarak, hem de reformlar yoluyla atmıştır
    Atatürk'ün varlığı sayesinde Cumhuriyete kavuştukLaik ve bağımsız bir devlet olan Türkiye Cumhuriyetini kurduğu için türk millti için önemli.
    2.etkinlik:
    1-arkadaşlar oradaki 6 kutucuğa şunları yazın;
    müsamaha,aneltod,tevazu,istişa re,tertip,kaim onun aşağısındaki boş yerede aşağıdakileri;
    müsamaha:hoşgörü,anektod:Kısa veya özlü anlatımı olan güldürücü hikâye, fıkra,tevazu:alçak gönüllülük,istişare:danışma,te rtip:Mansure askeri örgütünde bir asker birliğinin adı.,kaim:Birinin yerine geçen
    3.etkinlik:
    a.refik bey,konya valisi izzet bey
    b.vali konağı
    c.refik bey'in sözü
    ç.Konuyu kapatarak ,olay sonuçlanıyor.
    anının ana fikri:Türkiye Cumhuriyeti her manası ile Türk milletinin öz ve aziz malıdır.
    4.Etkinlik
    1.kişi:K.Atatürk ,özellikleri:Açık sözlü olması,ileri görüşlü,gurura yer vermemesi,idealistliği,vatan sevgisi
    2.kişi:Refik Koraltan, özelikleri:bulamadım
    5.Etkinlik:konak yameği,atatürk anıları
    6.etkinlik Ulu önder Atatürk'ü belki bizler hiç görmedik ama onun bizlere bıraktığı emanetin bizlerden sonraki nesillere taşımayı borç bildik yaptığı her yenilik yıllar sonra bile bizleri bir üst sıralamaya taşımaya laik ve çağdaş toplumlar yetiştirmesine sebep olmuştur çünkü bizler onun fikirlerini düşünceleri ile kendimizi yetiştirmiş hep onu örnek alarak yükselmeyi hedeflemiş toplumlar olmuşuzdur Ulu önderimizin emanet ettiği vatan toprağını korumak devraldığımız bayrağımızı şerefle taşıyıp bir sonraki nesillere aktarmak bizlerin onun hedeflediği çocukları olarak yükselmek boynumuzun borcudur 'Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene'
    7.Etkinlikbirinci boşluk :-,-,-,- 2.cumhuriyet 29-10-1923... üçüncüsü a,a;a-a.a (a ile ayırdım )
    8.etkinlik: a.1.boşlukO) 2.BOŞLUK (GİTTİ)
    b.1.boşluk: (ben) 2.BOŞLUK (yaptım)
    c.1.boşluk: (küçük kız) 2.BOŞLUK (üzüldü)
    ç.1.boşluk: (abiler) 2.BOŞLUK (oynadı)
    d.1.boşluk: (biz) 2.BOŞLUK (inceledik)
    9.Etkinlik a)Ahmet,Ali-Özne Yüklem-gelecek
    b)Son sıradaki öğrenci-Özne Arkadaşımdır-yüklem
    c)Kitaplarınızı(siz)gizli özne etmelisiniz-yüklem
    d)Yasemin-özne gitti-yüklem
    10.Etkinlik:a.boşluğa (duruyordu)
    b.1.boşluk: (yapsak) 2.BOŞLUK (yesek)
    c.1.boşluk: (çöktü etrafa ) 2.BOŞLUK (sesi geldi)
    ç.(olur)

emeğe saygı

Sayfayı Paylaş