Tc İnkİlap tarİhİ ve atatÜrkÇÜlÜk hazirlik sorulari

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde çiğdemcim tarafından paylaşıldı.

 1. çiğdemcim

  çiğdemcim Üye

  Katılım:
  25 Mart 2010
  Mesajlar:
  27
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  4

  1)sakarya meydan savaşında mustafa kemalin görevi nedir?
  2)sakarya meydan savaşı ne zaman yapılmıştır?
  3)sakarya meydan savaşının sonuçları nelerdir?
  4)kars antlaşmasının önemi nedir?
  5)1921 ankara antlaşması kimlerle imzalanmıştır önemi nedir?
  6)büyük taaruz ne zaman ve kimlere karşı başlatılmıştır?
  7)başkomutanlık meydan muharebesi ne zaman yapılmıştır?sonuçları nelerdir? Bu günü ne olarak kutluyoruz?
  8)mudanya ateşkes antlaşması ne zaman imzalanmıştır? önemi nedir?
  9)saltanat ne zaman kaldırılmıştır? önemi nedir?
  10)lozan antlaşması ne zaman imzalanmıştır?
  11)lozan antlaşması hangi savaş sonucunda imzalanmıştır?
  12)lozan antlaşmasına göre;
  a)sınırlar
  b)ermeni sorunu
  c)mübadele
  d)azınlıklar
  e)boğazlar
  f)dış borçlar
  g)kapitülasyonlar nasıl çözümlenmiştir?

  cevaplarsanız çok sevinirim yarına lazım :eek:
 2. Parlak Zeka

  Parlak Zeka Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2013
  Mesajlar:
  62
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  19
  Soru10-24 Temmuz 1923 yılında imzalandı
  Soru12-G şıkkı Kapitülasyonlar: Tamamı kaldırıldı.
  Aşıkkı-Türkiye-Suriye Sınırı: Fransızlarla imzalanan Ankara Anlaşması'na göre kabul edilmiştir.Irak Sınırı: Musul üzerinde antlaşma sağlanamadığı için, bu konuda İngiltere ve Türkiye Hükûmeti kendi aralarında görüşüp anlaşacaklardı.Türk-Yunan Sınırı: Mudanya Ateşkes Antlaşması'nda belirlenen şekliyle kabul edildi. Meriç Nehri'nin batısındaki Karaağaç istasyonu ve Bosnaköy, Yunanistan'ın Batı Anadolu'da yaptığı tahribata karşılık, savaş tazminatı olarak Türkiye'ye verildi.Türkiye-İran Sınırı: Osmanlı İmparatorluğu ile Safevî Devleti arasında 17 Mayıs 1639'da imzalanan Kasr-ı Şirin Antlaşması'na göre belirlenmiştir.


  Boğazlar: Boğazlar, görüşmeler boyunca üzerinde en çok tartışılan konudur. Sonunda geçici bir çözüm getirilmiştir. Buna göre askeri olmayan gemi ve uçaklar barış zamanında boğazlardan geçebilecekti. Boğazların her iki yakası askersizleştirilip, geçişi sağlamak amacıyla başkanı Türk olan uluslararası bir kurul oluşturuldu ve bu düzenlemelerin Milletler Cemiyeti'nin güvencesi altında sürdürülmesine karar verildi. Böylece Boğazlar bölgesine Türk askerlerinin girişi yasaklandı. Bu hüküm, 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile değiştirilmiştir.

  ANKARA ANTLAŞMASI 20 Ekim 1921)
  Ankara Anlaşması: TBMM ve Fransız Hükümeti arasında Türk-Fransız Cephesindeki faaliyetleri durdurmuştur. TBMM yönetimindeki bölgenin güney sınırının taslak olarak belirlenmesine karar verilmiştir, ama asıl politik kararları Lozan Antlaşmasına bırakmıştır.
  Ankara Anlaşması ile İtilaf Devletleri Cephesi bozulmuş ve yeni Türk Devleti, Fransa tarafından tanınmıştır. Bu anlaşma sonunda Güney Cephesindeki savaş resmen sona ermiş ve Türkiye'nin Güney sınırı belirlenmiştir.


  BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİ
  30 Ağustos 1922 de yapıldı
  Sonuç-Kesin olarak Türkler kazandı

  Soru9- 1 Kasım 1922 de kaldırıldı
  Soru10-24 Temmuz 1923 de imzalandı
  Soru11-I.Dünya savaşı sonunda
  Soru8-11 Ekim 1922 de imzalandı ÖNEMİ:14 maddelik Mudanya Mütarekesi'nin en önemli hükümleri şunlardır:
  Mütareke imzalandıktan üç gün sonra, 14/15 Ekim gecesi yürürlüğe girecektir.
  Türk ve Yunan kuvvetleri arasındaki silahlı çatışma sona erecektir.
  Yunanlılar Doğu Trakya’yı 15 gün içerisinde boşaltacaklar ve bölge, İtilaf Devletleri aracılığıyla 30 gün içerisinde Türk yönetimine devredilecektir.
  Barış antlaşması imzalanıncaya kadar Türk ordusu Trakya’ya geçemeyecektir. Buna karşılık iç güvenlikle ilgili olarak sayısı 8000’i aşmayacak bir jandarma kuvveti gönderilebilecektir.
  Barış antlaşmasının imzalanmasına kadar Meriç’in batı sahili (yani Batı Trakya) ve Karaağaç İtilaf Devletlerinin işgali altında kalacak ve Türk kuvvetleri Çanakkale Boğazı ve İzmit’te belirlenen çizgiyi geçemeyeceklerdir.


  Soru2-23 Ağustos - 13 Eylül 1921 arası sürmüştür meydan muharebesi

  Soru4-Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan ile yapılmıştır.
  Kars Antlaşması ile doğu sınırlarımız kesinlik kazanmıştır.

  1. Osmanlı Devleti ile Çarlık Rusyası arasında yapılan her türlü antlaşma geçersiz sayılacak ancak Moskova Antlaşması geçerliliğini sürdürecektir.  2. Taraflar “Türkiye” ifadesi ile son Osmanlı Mebusan Meclisi’nde kabul edilen Misak-ı Milli’nin kapsadığı toprakların anlaşılacağını kabul edeceklerdir.  3. Ankara Hükümeti; Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycanla ilişkili olup yeni yönetimlerce geçersiz sayılan antlaşmaları geçersiz sayıp tanımayacağını taahhüt edecektir.  4. Türkiye’nin kuzeyde Sarp köyünden başlayarak güneye uzanan doğu sınırları taraf devletlerce kabul edilecektir.  5. Batum ve çevresi, o bölgede yaşayan müslüman halkın kültürel ve dinsel haklarının saklı kalması şartı ile Gürcistan’a bırakılacaktır.  6. Ankara Hükümeti ve Gürcistan, ortak sınır bölgeleri halklarının karma bir komisyonca gümrük, güvenlik ve sağlık işleri alanlarında konulacak öncelikli yasalara uymaları koşuluyla, sınır geçişlerinin kolaylaştırılmasını sağlayacaklardır.  7. Gürcistan, Karadeniz’e kıyısı olan bir devlet olarak, Moskova Antlaşması’nda belirtilen Boğazlara ilişkin rejimin düzenlenmesine ilişkin esasları kabul edecektir.  8. Türkiye ve Gürcistan, sınır bölgelerinde yaşayan halklardan olup Gürcü yada Türk uyruğundan çıkmak isteyenlerin, mal ve paralarıyla birlikte bir ülkeden diğerine geçişlerini kabul edeceklerdir.  9. Türkiye ve Gürcistan, içlerinden birinin öteki ülke topraklarında oturan uyrukları için “En çok gözetilen ulus” statüsü uygulayacaklardır.  10. Nahçivan’ın statüsünün belirlenmesine ilişkin yapılacak her türlük antlaşmada Türkiye’nin taraf olmasını öngörene Moskova Antlaşması hükmüne aynen geçerli olacaktır.

  Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım işine yarar umarım

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  çiğdemcim bunu beğendi.
 3. Parlak Zeka

  Parlak Zeka Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2013
  Mesajlar:
  62
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  19
  çiğdemcim bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş