teknolojik gelişmelrin insan hayatına olumlu ve olumsuz etkileri

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde talicadi tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. talicadi

  talicadi Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  1

  arkadaşlar teknolojik gelişmelerein insan yaşantısına olumlu ve olumsuz etkileri nelerdirrr? yardım ederseniz sevinirimmm olumlu etkilerini bulursanızda olurr :D :confused:
 2. çikolata

  çikolata Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  347
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  16
  TEKNOLOJİNİN İNSAN YAŞANTISINA ETKİLERİ
  Teknolojinin oluşturulması ve kullanılması insan yaşamına olumlu ve olumsuz birçok etkiler yapmıştır.

  İnsanın kendini tanıma yolunda durdurak bilmeyen çabaları ile birçok keşif ve icatlar gerçekleşmiştir. Elde edilen bu yeni değerler ilk aşamada laboratuar ortamında kullanılırken daha sonra günlük hayatında parçası olmuştur. Bu teknolojik gelişim tarih boyunca yaşanılan ölçekleri sürekli büyütmüştür. Bunlar insanlığın gelişimi için yararlı olmakla beraber bir kısmı da zarar anlamında kullanım bulmuşlardır.

  Teknolojik gelişmelerle yaşam koşulları gittikçe iyileşirken diğer taraftan da dengeler değişmeye başlamıştır. Örneğin, insanlar küçük topluluklar halinde yaşarlarken kullandıkları basit silahlarla ancak yerel boyutta kalan savaşlar yapabiliyorlardı. Bu savaşlarda kayıplar az oluyordu. Teknoloji ile birlikte bölgesel ve hatta tüm dünyayı saran boyuta geldiler. Nükleer başlıkla yüklenmiş füzeler, bunlara enerji sağlayan atom santralleri, füzelere kumanda olanağı tanıyan radyo frekansı, laser kontrol devreleri, bilgisayar kontrollü savaş sistemleri ve buna benzerleri ile artık savaşlarda yüzlerle ölçülen kayıplar milyonlarla ölçülmeye başlanmıştır

  Teknolojinin gelişmesiyle doğadan ve dünya nimetlerinden daha çok yararlanılmış, ancak denetlenemeyen denge değişiklikleri sonucu aynı oranda da kirlilik ön plana çıkmaya başlamıştır. Yani doğal gelişim hızının aşılmasıyla doğal denge bozulmuş ve yaratılan atıkların kendi kendini temizleyemediği, mutlaka insan müdahalesinin gerektiği bir yapı olmuştur. Ekolojik denge bozulmaya başlamıştır.

  Teknolojik gelişme, çıkrık makinasıyla beraber işsizliğe, ilaçlarla beraber yeni hastalıklara, tarımın modernleşmesiyle birlikte toprağın fakirleşmesine, çamaşır-bulaşık makinesi buzdolabı gibi yaşamı kolaylaştıran cihazlarla beraber çevre kirliliği ve endüstriyel atıkların oluşmasına yol açmıştır. Teknolojik ilerleme sonucu doğal bir dünya ve yaşamdan, yapay bir yaşama ve sanal bir dünyaya geçiş olmaya başlamıştır

  Günümüz insanı teknolojinin bu baş döndürücü gelişmesi içinde iletişim olanaklarım sonuna kadar kullanabilmekte ve üzerinde yaşadığımız gezegenin tüm yerleşim noktalarına evinde kurulu bir bilgisayar aracılığı ile gidebilmekte, yerkürenin öbür ucundaki bir olayı canlı olarak izleyebilmektedir. Bu hızlı gelişme ve Evrenin gizemlerinin keşfedilmesi yönündeki bu olağanüstü yarış, insanları belirli kalıplar içinde kalmaya ve bu hızlı akışa ayak uydurmaları için de hızlı yaşamaya zorlamaktadır. Endüstri toplumunun insanı önceki yüzyılların insanı ile karşılaştırıldığında, yaşam biçimi, sanat ve kültür anlayışı, dış görü¬nüşü ve alışkanlıkları ile farklılıklar gösterir. Duyguya hitap eden bir klâsik müzik ya da halk müziği, yerini yaşamın hızlı akışını ifade eden pop müziğe, underground, rock vb. müzik akımlarına bırakmıştır. Giyimde renk ve estetik kavramları, yerini marka kavramına bırakmaktadır.
  Fotoğraf tekniğinin bulunmasıyla gözleme dayalı bir sanat anlayışı yerini düşünmeye, gözlem ötesindeki hayal gücünü ön plâna çıkartan bir sanat anlayışına terk etmiştir. Empresyonizm yerini ekspresyonizme, o da soyut sanat anlayışına ve daha sonra da per¬formansa bırakmaya başlamıştır. Güneşin batması ile uykuya yatan insan elektrikli aydınlatma düzeninin kuruluşu ile artık 24 saat yaşamakta, üretmekte ve var olan tüm sınırları hızla aşmaktadır.
  Üretimin hızlı temposu ile teknolojinin insan üstü yeteneklerini kullanan insan, günlük yaşamın kısır döngüsü içinde duygularından uzaklaşmış, daha çok başarı, daha hızlı yaşam, daha çok üretim gi¬bi bir yarışa girmiştir. İnsanın hızlı yaşamı teknolojideki gelişme hı¬zını arttırmakta, teknolojik gelişmeler de yaşamı daha da hızlandırmaktadır. İnsan ve makine yarış halindedir. İnsan makineleşmekte, duygusallığından uzaklaşmaktadır. Duygusal, dünyanın değerlerini, yani insanî değerleri doyasıya yaşayamayan insan, yerini robotlaşmış bir nesneye bırakmaktadır.

  Uzmanlara göre, çocuklar teknoloji icadı suni araçlarla yalnızlığa itiliyor. Teknolojiye esir olan insanlar, duygusal çöküntüye uğrarken yaşamı boş anlamsız kabul ediyor.
  Teknolojik gelişmenin, sağladığı kolaylıklar yanında artık yaşamı riske sokan seviyelere ulaştığı, insanları esareti altına alarak mutsuzluk kaynağı olduğu, ilişkileri olumsuz etkilediği, duygusal çöküntü yaşanmasına, yaşamın boş ve anlamsız kabul edilmesine yol açtığı bildirildi.
  punkcı bunu beğendi.
 3. talicadi

  talicadi Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  1
  çok teşekkür ederim çok işime yaradıı :)
  mika bunu beğendi.
 4. çikolata

  çikolata Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  347
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  16
  bişey değil yaradığına sevindim:)
  mika bunu beğendi.
 5. aylin_özge

  aylin_özge Üye

  Katılım:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  413
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  16
  cok tekkur ederım aslı ellerıne saglık...
 6. вαşкєηтℓι_мєят

  вαşкєηтℓι_мєят Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Çok teşekkür ederim işime yaradı :)
 7. nurgül

  nurgül Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2007
  Mesajlar:
  83
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  6
  teşekür et ptonuna basıyosun
  mika ve *Morfin bunu beğendi.
 • naberkardes

  naberkardes Üye

  Katılım:
  9 Mart 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Çok teşekür ederim.
 • *Morfin

  *Morfin Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  .) Anlamadım .(

  :confused: Paylaşım için çok teşekkür ederim.Ama ben çok karışık olduğunu düşünerek ödevi yapmadım.Sadece bazı yerleri anlamlı ve güzel bir söz.Ben o yazının aynısını gördüm ama yine beğenmeyerek yapmadım.Başka bir önerisi olan lütfen cevap yazsın arkadaşlar.
  mika bunu beğendi.
 • *Morfin

  *Morfin Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  [B][/B] Neden cevap vermiyorsunuz arkadaşlar? Lütfen ihtiyacım var...[/COLOR]
 • Konu Durumu:
  Mesaj gönderimine kapalı.

  Sayfayı Paylaş