Temel Kavramlar

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde devil tarafından paylaşıldı.

 1. devil

  devil Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  86
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  6

  Arkadaşlar aşağıdaki kelimelerin anlamlarını paylaşabilirmisiniz?
  Avar
  Hazar
  Bulgar
  Peçenek
  Oğuz
  Türgeş
 2. => iηciтαηєѕi <=

  => iηciтαηєѕi <= Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2008
  Mesajlar:
  146
  Beğenileri:
  293
  Ödül Puanları:
  64
  Avarlar, 6. yüzyılın başlarında batıya doğru göçerek Orta ve Doğu Avrupa'da görünmeye başlayan ve Mohaç ovası merkezli Avar Kağanlığı'nı kurarak 9. yüzyıla kadar ayakta kalan Orta Asya kökenli göçebe kabile topluluğudur.

  Hazarlar, İdil kıyıları ve Kırım yarımadası arasında imparatorluk kuran bir Türk topluluğudur

  Bulgarlar, Bulgaristan'ın nüfusunun çoğunluğunu oluşturan güney Slav halkıdır. Bulgaristan'ın toplam 7,8 milyon nüfusunun % 83,5'i Bulgarlardan oluşur.

  Peçenekler, Büyük Göktürk Hakanlığına bağlı kavimlerden biriydi. Onuncu Yüzyıl' da Kuzey Karedeniz bölgesinde yaşıyorlardı. Uzun müddet Ruslar'ın Kiyef Prensliği' yle mücadele ettiler ve 968 yılında Hazar Hakanlığı başkentini zapteden Kiyef Prensi Svyatoslav' ı yenerek öldürdüler. Bu mücadelede Ruslar' a karşı Peçenekler'i tutan Bizans, onlarla dostluk kurmaya çalıştı. Ayrıca kendini tehdid eden Bulgarlar' a karşı Peçenekler' i kullanmayı düşünüyordu.

  Oğuzlar, Oğuz Kağan Destanı'na göre 24 boydan ve Kaşgarlı Mahmud'un Divân-ı Lügati't-Türk eserine göre 22 boydan oluşan Orta Asya kökenli Türk halkları.

  7. yy civarında konar-göçer bir yapıyla yer değiştirmeye başlamışlar ve coğrafi olarak Bizans kayıtlarına göre önce Balkanlara yayılmışlardır. Oğuzlar, bugünkü Türkiye Türklerinin (Selçuklular, Osmanlılar, diğer Türkmen beylikleri ve boyları) atası sayılmaktadırlar.

  Türgeşler, Batı Göktürklerinin bir koludur. İlk oturdukları bölge Altay dağlarının güney batı etekleri idi. M.Ö-M.S. 30′da Göktürk devletinin yıkılmasıyla güçlerini artırdılar.
  nur_karaca ve devil bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş