Temel Matematik öneriler

Konu 'Psikolojik Danışma - Rehberlik' bölümünde Zehr-i zakkum tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Zehr-i zakkum

Zehr-i zakkum Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    44

Merhaba arkadaşlar, konuyu nereye açsam nereye açsam karar veremedim bir türlü inşallah doğru yere açmışımdır:D

Benim sorunum matematik ve geometri ile.Meslek lisesi 10.sınıftayım,dersaneye gidiyorum.Eşit ağırlıktayım ve LYS'ye girmeyi düşünüyorum.
    Benim ta orta okul matematiğimden başlıyor sorun.Yani derslerle pek alakası olmayan bir öğrenciydim ki şu an gittiğim liseden de belli:D
    her neyse...
    Tarih,Türkçe,Coğrafya filan iyi ama gel gelelim matematik ile geometriye.
    Hoca anlatıyor, çok güzel anlıyorum ama farklı soru çeşitleri gördükçe tökezliyorum.Eğer bir soru çeşidi gördüysem ve aynı soru çeşidinin farklı sayılarla verilmiş biçimini yapabiliyorum ama farklılaştıkça yapamıyorum, sanırım ezberden gidiyorum mantıktan değil:D

Neyse...sormak istediğim şu; benim temelimi biraz daha sağlamlaştırmak için önerebileceğiniz konu anlatımlı kitaplar filan var mı? Hangi yayın evini önerirsiniz veya hiç yayın evi önermeden daha basit bir yolu var mıdır, önerilerinizi bekliyorum.teşekkürler:)
  2. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    Matematik soru tiplerini elinden geçirmek ve geometri ise görmeyle alakalıdır. :)
    Matematik sıfır ve Geometri sıfır kitapları var. Bunlardan alabilirsin. Tamamen konuları öğrendiğinde bu kitaplar bittiğinde yavaş yavaş test kitaplarından çözmeye başla.
    Hayatının her anında bir köşede sana matematik ve geometriyi hatırlatacak birşeyler yap. Formülleri yaz odanda mantar panoya as. Sayıları sevmeyi bil :) Formüller herşey tamam olunca ki bu bir anda olacak birşey değil göreceksin zamanla önüne gelen soruları çözdükçe gelişmeler olduğunu farkedersin. :)

Aynı sorunu yaşayan bi arkadaşım vardı ve bu şekilde halletti sorunlarını.
    Zehr-i zakkum bunu beğendi.
  3. Zehr-i zakkum

Zehr-i zakkum Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    44
    Dersane hocam da sıfır matematik kitabını önerdi aldım onu ama henüz başlamadım:eek:
    Arkadaşında işe yaradı mı yani bu kitaplar?
  4. Moderatör Güleda

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    Elbette.
    Mesela benim geometrim iyi değildir. Ama geometri sıfır kitabından sonra değişimi farkettim. Bahsettiğim arkadaşım matematiğini gerçekten ilerletti. Sen de denediğinde değişimin farkına varacaksın. :)
  5. Zehr-i zakkum

Zehr-i zakkum Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    44
    Çok çok teşekkür ederim inşallah bende de işe yarar bu kitaplar:)
    Eğer önermeseydin, herhalde koyduğum köşede kalacaktı kitap:D
    Hadi bakalım çok sağol tekrardan :)
  6. Moderatör Güleda

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    Rica ederim . :)

Ama başlamadan temel felsefen 'kendime güveniyorum , inanıyorum...' olsun :)
  7. kitapkurdu

kitapkurdu İnsanlar kıyıcıydılar, kitaplara kaçtım. Özel Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    113
    Bence konu anlatımlı kitap alma. Konuyu tek başına halletmek ayrı birinin sana anlatması ayrı oluyor. Mesela ben 2 sene öncesine kadar geometriyi hiç yapamıyordum. Üçgen konusuna örneğin defalarca çalışıyordum kendi başıma ama soruları çözemiyordum. O basit üçgen sorularını nasıl çözemezdim? Sonra dershanede öğrendim, çok soru çözdüm. En basit kaynaktan başla en zora kadar git. Ben karekökle başlamıştım. Karekökün sıfırını al istersen. Matematiğinin sıfırı var ama geometrisinin var mı bilmiyorum. Geometriyi bu şekilde halledersin. ki bir süre sonra göreceksin geometri çözmek bulmaca çözmeye benzeyecek.
    Matematik biraz daha farklıdır.. Bir de ezberliyorum demişsin. Hiçbir şeyi ezberleme. Mat1 de ezber bir konu yok diye biliyorum zaten. Mantığını oturtmaya çalış. Yapamadığın soru tiplerini de öğrenmeye çalış.
  8. Zehr-i zakkum

Zehr-i zakkum Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    44
    Dersanede de hoca anlatmıyor ki işte...kitap öneriyor :)
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş