Terkedilme Şeması

Konu 'Psikolojik Destek' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Terkedilme Şeması;

  Bu şemaya sahip kişiler yakınlarının veya bağlanacakları kişilerin kendilerini bir başkası için bırakıp gideceğine derin bir inanç duyarlar. Onlar için ilişkileri “mutlaka bir gün bitecektir”. Kurulan bağ ve duygusal destek gibi ilişkideki olumlu şeylerin devam etmeyeceklerine ilişkin hissi içerir. İlişki içinde olunan kişiler duygusal olarak dengesizdirler ve ne yapacakları belli olmaz; hemen öleceklerdir veya hastayı daha iyi birisi için terk edeceklerdir.
  Terkedilmenin Kökenleri;
  Bu şemanın kökenlerinde dengesizalkolik ve patlayıcı anababalar olabildiği gibi erken yaşlarda ebeveyn kaybı gibi çocuğun bağlanma yaşantısını kesintiye uğratan durumlar da olabilir.
  * Gençken anneniz/babanız öldü ya da evi terketti.
  * Anneniz çocukken uzun süre sizden ayrıldı ya da hastahanede yattı.
  * Bakıcılar ya da bir kurum tarafındanfarklı anne figürleri görerek büyütüldünüzya da genç yaşta yatılı okula gönderildiniz.
  * Anneniz tutarsızdı. Sizinle ilgilenemeyecek kadar depresiföfkelisarhoş oluyordu.
  * Küçükken ebeveynleriniz boşandı ya da o kadar çok kavga ediyorlardı ki ayrılacaklarından korkuyordunuz.
  * Bir ebeveyninizin ilgisini belirgin şekilde kaybettiniz. Örneğin bir kardeşiniz doğdu ya da ebeveyniniz yeniden evlendi.
  *Aileniz fazla yakındı ve aşırı korundunuz. Bir çocuk olarak hayatın zorlukları ile mücadele etmeyi öğrenmediniz.
  Karakteristik Terkedilme Davranışları;
  a) Bu şeması olan kişiler doğru insanlarla bile yakın ilişkiden kaçınır; çünkü ya onu kaybetmekten ya da çok yakınlaşıp incinmekten korkarlar. Bir ilişkinin varlığında iseeşin ölmesi ya da bir şekilde ondan ayrılma olasılığı nedeni ile aşırı endişe duyarlar.
  b) Eşlerinin söylediği ya da yaptığı ufak şeyler onun kişiyi terketmek istediğine ilişkin işaretler olarak algılanır ve bu davranışlara aşırı tepki verilir. Aşırı kıskanç ve sahiplenicidirler. Çünkü tüm dikkat kaçınılmaz sonuca karşı önlem almaya verilmiştir.
  c) Normaldebu şeması olmayan bir kişinin algılasa bile önemsemeyeceği durumlar bu kötü kaderin habercisidir. Eşlerine yapışırlar. Kişinin tüm takıntısı eşini elinde tutmaktır.
  d) Eşlerinden bir kaç gün bile uzak kalmaya dayanamazlar.
  e) Eşleri kendilerini sevdiğini ve ona bağlı kalacağını söylese bile buna bir türlü inanamazlar.
  f) “Nasıl olsa gerçekleşecek bu ayrılma için” eşlerine karşı gizli bir öfke duyarlarve onu cezalandırma isteği hissederler. Bunun için önce kendileri eşlerini terkederler veya duygusal olarak kendilerini ilişkiden geri çekerler.
  Özel Dikkat ! Terkedilme’de Şema Kimyası;
  Ayrılma ve terkedilme korkulan durumlar olmasına karşınbu şemaya sahip kişilerin tutarlı olmayan insanlara karşı bir yakınlık hissettiği bilinmektedir. Yani kendilerini terketme ihtimali bulunan kişilere daha çok kimya duyarlar. Eşlerin olası bazı özellikleri:
  a) Evli ya da başka bir ilişkisi olduğu için size uzun vadede bir söz veremiyor.
  b) Birlikte zaman geçirmeniz için yanınızda değil (çok seyahat ediyoruzakta yaşıyorya da işkolik)
  c) Duygusal olarak dengesiz (alkol/hap kullanıyordepresifişini tutturamıyor) ve duygusal olarak tutarlı şekilde yanınızda olamıyor.
  d) Bir Peter Pan; yerleşik bir hayat istemeyenbirçok sevgilisi olma özgürlüğünü isteyen biri.
  e) Sizin hakkınızda emin değil; sizi istiyor ama duygusal olarak geri duruyor; bir an sizinle derin bir sevgidediğerinde yokmuşsunuz gibi davranıyor.
  Terkedilme’nin İlişkinize Yansıması;
  a) Doğru kişilerle bile yakın ilişkiden kaçınıyorsunuz; çünküya onu kaybetmekten ya da çok yakınlaşıp incinmekten korkuyorsunuz.
  b) Eşinizin ölmesi ya da bir şekilde onu kaybetmeniz ihtimalinden ve bu durumda ne yapacağınız konusunda aşırı endişe duyuyorsunuz.
  c) Eşinizin söylediği ya da yaptığı ufak şeylere aşırı tepki veriyorsunuz ve bunları onun sizi terketmek istediğine dair işaretler olarak yorumluyorsunuz.
  d) Aşırı kıskanç ve sahiplenicisiniz.
  e) Eşinize yapışıyorsunuz. Tüm hayatınızonu elinizde tutmak takıntısı ile dolu.
  f) Eşinizden birkaç gün bile uzak kalmaya dayanamıyorsunuz.
  g) Eşinizin sizle kalacağına bir türlü ikna olmuyorsunuz.
  h) Öfkeleniyor ve partnerinizi sadık olmamakla suçluyorsunuz.
  i) Eşinizin sizi yalnız bırakmasını cezalandırmak için terkediyorduygusal olarak kopuyor ya da kendinizi çekiyorsunuz.

  -Alıntıdır...

Sayfayı Paylaş