termometre çeşitleri

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde zekamatik tarafından paylaşıldı.

 1. zekamatik

  zekamatik Üye

  Katılım:
  15 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  termometre çeşitleri ve dünyada yaygın olarak kullanılan termometreler nelerdir???:confused:
 2. merve58

  merve58 Üye

  Katılım:
  23 Şubat 2010
  Mesajlar:
  116
  Beğenileri:
  142
  Ödül Puanları:
  0
  TERMOMETRE ÇEŞİTLERİ
  * Alkollü termometre
  * Cıvalı termometre
  * Dijital termometre
  * Gazlı termometre
  *Katı termometre
  Alkollü termometre:*Alkolün donma noktası -114°*C, kaynama noktası ise 78*°C’ dir. Alkolün bu özelliğinden faydalanarak soğuk bölgelerde hava ölçüm termometreleri olarak kullanılmıştır.

  Cıvalı termometre de vücut ısısını ölçer ancak dijital termometrenin ölçtüğü süreden daha uzun sürede bu işi görmektedir. Aynı zamanda “vücut termometresi” şeklinde de bilinir. Tıpta kullanılır

  Dijital termometreler genellikle vücut sıcaklığını ölçer. Ancak dijital olduğu için uzun süreli okuma yapabilirler; yine de termometreler arasında en hızlı ölçüm yapabilen çeşittir.

  gazlı termometre:
  Yüksek sıcaklıklar gazlı termometrelerle ölçülür. sıcaklık değişimine bağlı olarak tüp içindeki gazın gerek hacminin gerekse basıncının artması veya azalması sonucunda sıcaklık değerini ölçmesi prensibine dayalı termometredir. sabit-hacim gaz termometresi veya sabit-basınç gaz termometresi olmak üzere iki çeşidi vardır. sağlıklı bir ölçüm için bu tür termometrelerde hidrojen gazı kullanılır.

  KATI TERMOMETRE
  Termometre, sıcaklığı ölçmek için kullanılan alettir.
  Meteorolojide Celsius, Fahrenheit veya Kelvin gibi değişik ölçekler termometrelerde kullanılmaktadır. Gün****k kullanımdaki termometrelerin çoğu, değişen sıcaklık karşısında sıvıların hacim değiştirmesi mantığına dayanır. Bu cinsten en fazla kullanılan termometreler cıvalı termometrelerdir. Sıcaklığın çok düşük olduğu yerlerde ise donma sıcaklığı daha düşük olan alkollü termometreler tercih edilir.Termometreler,sıcaklık ölçmede kullanılır.
  Yapısı
  En sık rastl***** cıvalı termometredir. Bu çok küçük kesite sahip ve üst ucu kapalı bir tüpten ibarettir. Alt ucundaysa içinde cıva bulunan küresel veya silindirik bir hazne bulunur. Isıtılmasıyla, cıva genişler ve tüpte yükselir. Tüpün kesitinin küçük olmasından dolayı az bir hacim büyümesinde cıvanın yükselmesi oldukça fazladır.

Sayfayı Paylaş