Tersinim Teorisiyle İlgili Sorular ve Cevapları

Konu 'Felsefe Kulübü' bölümünde tersinim tarafından paylaşıldı.

 1. tersinim

  tersinim Üye

  Katılım:
  7 Eylül 2010
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0


  Tersinim Teorisiyle İlgili
  SORULAR VE CEVAPLARI


  Soru - 1- Tersinim nedir?
  Cevap-1- Tersinim enerji giriş ve çıkışları sonucu oluşan değişimlerdir. Bunlara “tersinimsel değişimler” denilir. Düzen sahibi sistemlerde tersinimsel değişimler sistem ayrıntılarının, hassaslığının çokluğu, enerjinin çeşitliliği, gücü ve zamanla doğru orantılı olarak azalır veya çoğalır.

  Soru - 2- Tersinim tüm varoluş için geçerli midir?
  Cevap-2- Evet, tersinim canlı cansız tüm var oluş için geçerlidir. Evrenimiz genişlemekte, temel madde olan hidrojen gazı gitgide azalmaktadır. Hidrojenin ve diğer maddelerin değişimi birer tersinim olayıdır.

  Soru - 3-Evren çökecek mi?
  Cevap-3- Dengelerin bozulması durumunda evrenin içe doğru çökeceği tahmin edilmektedir. Enerji giriş ve çıkışının bitmesi tersinimin de sonu, bir bakıma maddenin ölümü demektir. Maddenin ölümü ulaşabileceği en ağır şekli, pasivize edilmiş halidir.

  Soru - 4- Canlılıkta tersinim var mı?
  Cevap-4- Canlılıkta tersinim çok güçlü bir şekilde gözlemlenir. Fakat canlılar varoluşlarında sahip oldukları korunma, savunma, bağışıklık vb. gibi sistemlere tersinimsel etkileri en aza indirmeye çalışırlar. Fakat sıfıra indirmek mümkün değildir. Sonuçta canlılar tersinimden az ya da çok etkilenirler yani ihtiyarlarlar. İhtiyarlamada yeninin eskimesi gibi doğal bir tersinimdir.

  Soru – 5-Tersinimle evrim arasındaki fark nedir?
  Cevap-5-Tersinim teorisine göre tersinimsel değişimlerin canlıların üzerindeki etkisi negatiftir, gerileme yönündedir. Evrim ise bilindiği gibi canlıların zaman içinde geliştiklerini iddia eder. Tersinimle evrim anlam olarak birbirinin tam karşıtıdır.

  Soru - 6-Tersinim teorisini kanıtları nedir?
  Cevap-6-Tersinim teorisi tüm doğal kanun ve ilkelerle uyum içindedir. Hiç biriyle çelişmez. Bu nedenle tüm doğal kanun ve ilkeler tersinim teorisinin kanıtları olur.

  Soru - 7-Mutasyon nedir?
  Cevap-7-Mutasyonlar dış etkenlerin canlılar üzerinde yaptıkları değişimlerdir. Eğer canlılar mutasyonlardan faydalanma mekanizmalarına sahip değillerse mutasyonların hepside tersinime neden olurlar.

  Soru - 8-Doğal elenme nedir?
  Cevap-8-Canlılar sahip oldukları mekanizmalarla yapılarını tersinimsel değişimlerden korumaya çalışırlar fakat tam anlamıyla başaramazlar. Bu nedenle tersinimsel değişimlerin etkisi farklıdır. Kimi canlılar yaşam avantajlarını büyük ölçüde kaybedebilirler. Ekolojik sistemde yaşam avantajlarını kaybeden canlılar elemine edilir. Buna doğa elenme denilir.Diğer ifade le canılar arsındaki mücadele yaşam avantajlarını kaybedip kaybetmeme mücadelesidir.

  Soru - 9-Canlılar arasında bitip tükenmek bilmeyen yaşam savaşımı var?
  Cevap-9- Kesinlikle hayır. Her canlı ekolololji dediğimiz büyük düzenin parçasıdır. Her birinin bu düzende bir görevi vardır. Tüm canlılar bir savaştan çok tam bir dayanışım içindedirler.

  Soru - 10-Tersinim DNA bilgilerin etkiler mi?
  Cevap-10-Güçlü tersinimsel etkiler DNA bilgilerini etkileyip bozabilir. Bu nedenle diğer nesillere aktarılır. Devam ederse sonuçta türün en zayıf ırkı ortaya çıkar. Bu durum genelde dar alanda tersinimsel değişimlerin sonucudur.


Sayfayı Paylaş