Ticaret Çeşitleri Ve Özellikleri

Konu 'Coğrafya Ders Notları' bölümünde `☆мiśśiśєℓℓά☆` tarafından paylaşıldı.

 1. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

  `☆мiśśiśєℓℓά☆` Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  826
  Beğenileri:
  489
  Ödül Puanları:
  16

  Üretilen mal ve hizmetlerin alınıp satılmasına ticaret denir. İç ve dış ticaret olmak üzere ikiye ayrılır.  1. İç Ticaret  Ülke sınırları içinde, bölge ve bölümler arasında yapılan ticarete iç ticaret denir.  Türkiyede Dış Ticaret  Türkiyede çok canlı bir ticaret vardır. Bunda etkili olan faktörler şunlardır:  Sanayi kuruluşlarının dengesiz dağılımı


  Bölgeler arasında yetişen tarım ürünlerinin farklı olması  Nüfusun dengesiz dağılımı  Hayvansal maddelerin her yerde üretilememesi  Ülkemizde bazı il merkezleri ticaret şehirleri özelliği kazanmışlardır. Bunlar, İstanbul, Bursa, İzmit, İzmir, Denizli, Adana, GaziAntep, Diyarbakır, Ankara, Konya, Kayseri, Samsun, Trabzon, Erzurum ve Malatya gibi illerdir. Bu merkezlerde ticaretin gelişmesinde, ulaşım yolları üzerinde bulunmalarının büyük etkisi olmuştur.  İhracat (Dış satım): Bir ülkenin başka ülkelere yaptığı satışlardır.  İthalat (Dış alım): Bir ülkenin başka ülkelerden aldığı mallara denir.  2. Dış Ticaret

  Bir ülkenin başka ülkelerle yaptığı alışverişe dış ticaret denir. Dış ticaretin para karşılığına dış ticaret hacmi denir. Gelişmiş ülkelerde dış ticaret hacmi fazla, gelişmemiş ülkelerde düşüktür. Yine, gelişmiş ülkelerde ihracat, genelde ithalattan daha fazladır. Bu ülkeler dışarıdan daha çok hammadde alıp dışarıya işlenmiş sanayi ürünleri satarlar. Az gelişmiş ülkeler ise dışardan daha çok işlenmiş sanayi ürünleri alıp, dışarıya tarım ürünleri veya ham maddeler satarlar.

  Türkiyede Dış Ticaret  Türkiyede, Cumhuriyetin ilk yıllarında çok az olan dış ticaret hacmi, artan nüfus ve canlanan ekonomiye bağlı olarak artış göstermiştir.  1980'li yıllara kadar Türkiyede,  Dış ticaret hacmi düşük, ihracatta tarım ve maden ürünleri, ithalatta ise daha çok işlenmiş sanayi ürünleri önemliydi.  1980'li yıllardan sonra, dış ticaret hacmi arttı. İhracatta sanayi ürünlerinin payı % 90 lara çıktı. İthalatta ise fabrika kuracak aletlerin, yatırım mallarının ve hammaddelerin oranı artmıştır.

  Başlıca İhraç Ürünlerimiz  Tarım ürünleri (Pamuk, fındık, tütün, baklagiller, kuru ve yaş meyveler)


  Dokuma ve tekstil ürünleri  Hayvan ve hayvansal ürünler (Deri, yumurta, yün, tiftik)  Bitkisel yağlar  Bazı dayanıklı tüketim malları (Televizyon, buzdolabı, vs.)  İpekli dokuma ve giyim eşyaları  Mobilya, çimento, cam ve seramik ürünleri  Madenler (krom, bakır, cıva, demir, bor, tuz)

  Başlıca İthal Ürünlerimiz  Fabrika kurmaya yarayan aletler, ham petrol, ilaç ve kimyasal maddeler, elektronik araçlar, motorlu araçlar, silah, optik araçlar, tropikal ürünler (muz, kahve, hurma, pirinç)

  Dış ticaretimizde önemli ülkeler  Almanya, İtalya, ABD, İngiltere, Fransa, Hollanda, Belçika, Japonya, İran, Suudi Arabistan ve son yıllarda Rusya Federasyonu, Gürcistan ve Orta Asya (bilgi yelpazesi) ülkeleri (Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan)  Ülkemizde son yıllarda uygulanmak istenen diğer bir ticaret şekli de serbest ticarettir. Serbest ticarette ülkeler ürettikleri çeşitli malları, belli yerlerde kurulacak pazarlarda gümrük vergisi ödemeden pazarlamaktadır.  Ülkemizde serbest ticaret bölgesi olarak şu anda İstanbul, Mersin, İzmir, İskenderun, Antalya ve Trabzon illeri belirlenmiştir.

Sayfayı Paylaş