Toplum ve birey için yardımseverlik ve faydaları hakkında kompozisyon

Konu 'Türkçe 7. Sınıf' bölümünde elifbydo tarafından paylaşıldı.

1. elifbydo

elifbydo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

[FONT=&quot]Toplum ve birey için yardımseverlik ve faydaları hakkında kompozisyon yazar mısınız bana bi örnek olarak ?
    [/FONT]
  2. hayatim

hayatim Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    1

Toplum hakkında
    Her şeyin koruyucusu, insan toplumudur. Bizi koruyan,refah içinde yaşatan, toplumdur. Bu sebeple topluma önem vermek, onu kuvvetlendirmek ve yaşatmak gerekir. Bunun için her türlü gelişme, huzur ve güven kaynağı toplumdur.
    1932 (Enver Behnan Şapolyo, Atatürk ve Millî Mücadele Tarihi, s. 305)

Birey ve toplum
    Bir toplulukta değer ve kuvvet, onu kuran bireylerin kendilerini değer ve kuvvet saymalarındadır. Ancak bu gibi bireylerden kurulmuş olan toplumlardır ki, bütün olarak değer ve kıymet manzarası gösterebilirler.İnsanlar, dünya yüzünde insan sıfatım aldıkları, tarihten önceki zamandan bugüne kadar, yalnız yaşayamayan ve kesinlikle topluluk halinde yaşamak doğal yazgısında yaratılmış olduklarını bilmelidirler. İşte bu nedenle hepimiz söyleriz, hepimiz şerefleniriz, hepimiz bu şerefi kendimize bağlayabiliriz; fakat gerçek şudur ki her bireysel şeref ve saygınlık ve kahramanlık hiçbir bireyin değildir, bütün bu bireylerden meydana gelen toplumundur.

Bu toplum içinde özellikle şeref aşamaları yapmak hatadır. Kuvvet aşamaları yapmak; bu ise o toplumun yapabileceği şey değildir, o toplumun bilinci dışında onun doğurabileceğinde ve doğurabileceklerinde belirirse, toplum kendinden doğmuş olan bu vaziyetlere karşı yadırgamaz.
    1937 (Afetinan, Atatürk Hakkında H.B. s. 88-90)

Milleti uzun yüzyıllar dalgın bırakan çeşitli sebepler arasında gerçek noktayı, bir kelime ile ifade etmiş olmak için diyebilirim ki, bütün yoksulluklarımızın kesin sebebi, düşünüş biçimi sorunudur. İnsanlar ve insanlardan meydana gelen topluluklar her şeyden evvel bütün bireyleriyle doğru bir düşünüş biçimine sahip olmalıdırlar. Düşünüş biçimi zayıf, çürük, hasta olan bir toplumun bütün çalışması boşadır.
    1923 (Atatürk'ün S.D.II, s. 138)

Uzun yüzyılların uyuşturucu yönetim ve eğitiminin, bir toplumu bir günde, bir yılda serbest bırakabileceğini düşünmek ve kabul etmek doğru değildir. Bu sebeple, insan doğasını ve gerçeği bilenler, elinden geldiği kadar, bağlı olduğu milleti aydınlatıp doğru yolu göstererek, onlara, kurtuluş hedefine yürümekte rehberlik yapmayı en büyük insanlık görevi bilmelidirler.
    1927(Nutuk 1, s. 359-360)

Bir millet, bir memleket için kurtuluş, esenlik ve başarı istiyorsak bunu yalnız bir kişiden hiçbir zaman istememeliyiz. Umumî kurtuluşu, gene umumî gayret temin eder ve bir millet, bir toplum yalnız bir bireyin gayretiyle bir adım bile atamaz.
    (M. Turhan Tan, Ata Sözü, En Büyük Kaybımız, s. 93 - 94)

En iyi bireyler, kendinden çok bağlı olduğu toplumu düşünen, onun varlığının ve mutluluğunun korunmasına yaşamını veren insanlardır.
    1930 (Ayın Tarihi, Cilt: 24, Sayı:82-83, 1931

bu olurmu kardeş :)
    suna.celebilik ve elifbydo bunu beğendi.
  3. xqyzm

xqyzm Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    ne zamana olcak ? :)
  4. elifbydo

elifbydo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Çok saol :) yarına ama biraz kompozisyona benzemiyo :D
  5. xqyzm

xqyzm Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    hmm peki yetiştirebilirsem bir şeyler yazmaya çalışcam ;)
  6. elifbydo

elifbydo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ne zamana ? :D yrım saate kdr olur mu ? :D
  7. xqyzm

xqyzm Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    yarım saat çok az gibi duruyo ama bakalım bazen cümleleri birbirine bağlmak zor oluyo bu da zamanımı alıyo :)
  8. elifbydo

elifbydo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    tamam bu akşama kadar yaz da :D

Sayfayı Paylaş