"Trafik Terörüne Son Vermeyi Planlıyoruz"

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, "Açtığımız Ulaştırma Mühendisliği Bölümü'nden yetişen mühendislerle ülkemizin kanayan yarası olan trafik terörüne son vermeyi planlıyoruz" dedi.

  Uysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, kısa süre önce YÖK'te onaylanan Ulaştırma Mühendisliği Bölümü'nde, Türkiye'nin yollarını tasarlayacak mühendisler yetiştirerek, trafik terörüne savaş açacaklarını ve bu teröre son vereceklerini söyledi.

  Türkiye'deki kazalarına bilimsel yaklaşılması gerektiğini vurgulayan Uysal, şunları ifade etti:

  "Ülkemizde ve dünyada biliyorsunuz bir trafik terörü var. Açtığımız Ulaştırma Mühendisliği Bölümü'nden yetişen mühendislerle ülkemizin kanayan yarası trafik terörüne son vermeyi planlıyoruz. Bu bölüden mezun olan öğrenciler hem iş bulma sıkıntısı çekmeyecek hem de ülkemizin kanayan yarasına merhem olmuş olacaklar. Artık bilim dalları o kadar çok genişledi ki, yolların bilimsel kuralara göre yapılması, bunların sinyalizasyonu, trafik kurallarının belirlenmesi, insan davranışlarının incelenmesi artık bir bilim haline geldi. Bunları bir araya getirerek trafik terörüne son vermeyi planlıyoruz. Bir kaza meydana geldiğinde olay yerini bu işin uzmanlarının incelemesi ve bilir kişilik yapması lazım. Şimdi trafik polisleri bunu yapıyor. İnşallah buna son vereceğiz."

  -İlk mühendisler KBÜ'den-

  2013-2014 eğitim öğretim yılında Mühendislik Fakültesi, Ulaştırma Mühendisliği Bölümü'ne öğrenci alacaklarını belirten Uysal, "Bir yıl İngilizce hazırlık okuyacaklar. 4 yıllık bir eğitimin ardından mezun olacaklar. Türkiye'de ilk mezunları üniversitemiz verecek. Bu alanda ilk oldukları içinde kolayca iş bulacaklar. Bu alandan mezun olan mühendislerin iş bulamama sorunu olmayacak" diye konuştu.

  Alıntı

Sayfayı Paylaş