Tripodlar: Net Fotoğrafın Vazgeçilmez Unsuru

Konu 'Fotoğrafçılık' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  Bir fotoğrafçının keskin ve net fotoğraflar yakalamak konusunda kendisine yardımcı olan en önemli dostları, ilk bakışta aslında önemsiz gibi görünseler de tripodlardır.

  Amatör, yarı amatör ve profesyonel fotoğrafçıların fotoğraf makinelerinin yanında vazgeçemedikleri bir şey daha vardır. Eğer bir yere fotoğraf makinesi ile gidiyorlarsa, onları da mutlaka yanlarında götürürler ve deyim yerindeyse onlarsız bir adım bile atmazlar. Evet, konumuz tripodlar... Kimileri onları sehpa ya da üçayak gibi kavramlarla adlandırıyor olmalarına rağmen, dosya konumuzda biz onlara kendi adları ile yani ‘Tripod’ diye hitap edeceğiz. Dosya konumuzda öncelikle tripodu oluşturan parçalara kısa bir göz atacağız. Ardından da 3 farklı markanın (Manfrotto, Gitzo, Slik) 11 farklı modelini, teknik detaylarını içerir şekilde iceleyeceğiz. Dilerseniz önce tripodumuzu kısaca bir tanıyalım.


  Gövde

  Tripod ayakları üzerine monte edilen gövde, özellikleri ve kalitesine göre değerlendirmeye alınmalıdır. Gövde, tripodun en önemli ve en karmaşık parçasıdır. Tüm kontrol mekanizması, yaylar ve ağırlıklar gövde üzerinde yer alır. Profesyonel bir tripodun gövdesi üzerinde duran kamera ile her türlü hareketi kolayca yapabilirsiniz. Tripod kafasını sıkıştırmak için gerekli ayarlamaları doğru bir şekilde yapmanız gerek. Daha sonra da ayaklar üzerine kafa sıkıştırma civataları ile gövdeyi sabitlemelisiniz. Kimi tripodlarda su terazisi bulunur. Kameranın çalışacağı görüntü üzerindeki düzlemlerin doğru olması için su terazisi ayarını da yaptıktan sonra tripod kafasını sabitlemeniz daha doğru olacaktır. Tripod kafasını gerçekten sabitleyip sabitlemediğinizi kontrol etmeniz kameranızın düşüp de kırılmasını da önlemesi açısından çok önemli.

  Dengeleyici

  Kamera hareketlerini kontrol edebilmeniz çekimleriniz için çok önemlidir. Bunun için kamera ağırlığını dengelemeniz gerekir. Kamera üzerine sonradan ağır bir objektif veya filtre tutucu eklenirse denge bozulabilir. Bu yüzden sürekli olarak ayarlamalar kontrol edilmelidir.

  Kızak Adaptörü

  Kamera üzerindeki kızak, vida veya diğer aparatlar yardımı ile kameranın tripoda monte edilmesine yarayan ve ileri geri hareket ederek kameranın dengede durmasını sağlayan parçadır. Bu aparatı kolayca söküp çıkarabilir, daha küçük ya da daha büyük aparatlarla değiştirerek kullandığınız makine ile uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

  Pan Ağırlık Halkası

  Makineyi sağa/sola hareket ettirirken, sabit veya değişken hızlar kullanmanız gerekebilir. Bu işlemleri manuel olarak yaptığımız için hatalarla da karşılaşmamız olası. Bu hataları minimize edebilmek için tripod gövdesi üzerine ağırlıklar konur. Bu ağırlıklar tripodun özelliklerine ve taşıdığı kamera ağırlığına göre çeşitlilik gösterir.

  Kumanda Kolu

  Fotoğraf makinesinin daha kontrollü hareket edebilmesi için tripod üzerine bir kumanda kolu monte edilir. Bu kol sayesinde fotoğrafçı bütün hareketleri kolayca yapabilir. Genelde profesyonel tripodlarda kumanda kolunun sağ ya da sol elini kullanan fotoğrafçılar için veya özel durumlarda diğer tarafa monte edilebilmesi için tripod gövdesinin sağında ve solunda kol monte yuvaları bulunur. Kumanda üzerine zoom ya da netlik yapılabilmesini sağlayan ek aparatlar da takılabilir. Ayrıca kol üzerinde fotoğrafçının elinin kaymasını önleyen plastik bir parça da bulunur.

  Su terazisi

  Tripodun kurulduğu yerin eğimi ne olursa olsun, kamera ile çalışılan görüntünün dikey ve yatay olarak doğru düzlemde olması gerekir. Özel çalışmaları bu konunun dışında tutabiliriz. Şu an üretimi yapılan bazı tripodlarda su terazisi fosforlu veya ışıklıdır. Böylelikle karanlık ortamlarda ayar yapmak kolaylaşır. Düzlem ayarının doğru ve sağlıklı yapılabilmesi için fotoğraf makinesinin ve ek aparatların tripoda tam olarak monte edilmesi gerekmektedir.

  Tripod Ayakları

  Fotoğrafçının o anki durumuna ve konuya göre kamera yüksekliğini belirlemek ve bu yüksekliğe göre fotoğraf makinesinin kurulması tripodun yetenekleri ile doğru orantılıdır. Fotoğraf makinesinin zemine en yakın seviyelere yerleştirilebilmesi için tripod ayakları da kademeli olarak üretilmiştir.

  Mini Tripod Sözlüğü

  Tripod: Sehpa ya da üçayak. Üç adet ayak üzerine oturan bir kafadan oluşan ve sıkça yeri değiştirilerek, belirli bir düzlemde ve belirli bir hızda sabit titremeden veya sallamadan görüntü elde edebilmek amacı ile film kamerası, profesyonel video kamera, amatör video kamera, fotoğraf makinesi, teleskop, ölçüm cihazları gibi görüntü ile ilgili araçları daha kolay kullanmamızı sağlayan ve yapılacak hareketlerin zorluğuna, kullanılacak zemine, görüntü alacağımız cihazın ağırlığına göre modelleri üretilen cihazdır.
  Monopod: Tripod mantığı ile üretilen ancak daha hafif cihazlarda ve karmaşık hareketlerin gerekmediği durumlarda dengesi devamlı kullanıcı tarafından sağlanan tek ayaklı alettir.

  Pan: Yatay düzlemde yapılan sağa veya sola dönüş hareketidir.

  Tilt: Dikey düzlemde yapılabilen harekettir. Yukarı aşağı dönüş hareketidir.

  Head: Kafa olarak çevrilebilir. Kafa üzerinde bulunan kızağa görüntü alacağımız cihazın yerleştirildiği, pan - tilt ayarları ve ağırlıklarının bulunduğu, düzlemleri ayarlamak için su terazisi olan, içinde yaylar ve frenler bulunan en önemli tripod parçasıdır.

  Spreader: Yıldız. Tripod ayaklarının yüzeye temas eden yüzeyinin genişliğini ayarlamak, ayakların birbirine olan mesafesini ayarlamak, ayakların kaymamasını sağlamak amacıyla üretilen tripod parçasıdır.

  Dolly: Tekerlekli Yıldız. Yıldızın tekerlek takılan modelidir. Amaç tripod üzerine monte edilen cihazın hareket etmesini sağlamaktır.

  Rubber Feet: Lastik Palet. Yıldızın ucunda bulunan çiviye monte edilen ve kaygan zeminlerde ayakların kaymamasını sağlayan aksesuardır.

  Bubble Level: Su Terazisi. Tripod üzerine monte edilen cihazın yatay ve düşey düzlemlerinin doğru olarak ayarlanmasını sağlayan cam veya mika malzemeden üretilen aksesuardır. Işıklı, fosforlu modelleri vardır.

Sayfayı Paylaş