TÜBİTAK'tan Üniversitelere Destek!

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  TÜBİTAK, üniversitelere bilim ve teknoloji alanında çalışmaların yapılması adına önemli destek sağlayacak.

  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), üniversiteler bünyesindeki Teknoloji Transfer Ofisleri’nin (TTO) güçlendirilmesi ve yenilerinin kurulmasının teşvik edilmesi amacıyla 10 üniversiteye daha, yıllık 1 milyon liraya kadar hibe desteği verecek.

  TÜBİTAK'ın destek vereceği üniversiteler;

  Anadolu,

  Bilkent,

  Dokuz Eylül,

  Erciyes,

  Gaziantep,

  İstanbul,

  İstanbul Şehir,

  İstanbul Teknik

  Uludağ Üniversitesi ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü.

  Üniversite sanayi işbirliğinin sağlanması ve bilgiye dayalı geliştirilen yeni teknolojilerin sanayinin kullanımına sunulması için TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından, geçen yıl ilk kez 1513 Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı başlatıldı.

  Program kapsamında, geçen yıl 10 üniversiteye destek vermeye başlayan TÜBİTAK’ın 2014 yılından itibaren destek vereceği üniversiteler açıklandı.

  Hibe desteği almak için TÜBİTAK’a 36 üniversite adına başvuruda bulunuldu.

  Yapılan değerlendirmenin ardından;

  Anadolu, Bilkent, Dokuz Eylül, Erciyes, Gaziantep, İstanbul, İstanbul Şehir, İstanbul Teknik ve Uludağ Üniversitesi ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün desteklenmesine karar verildi.

  Desteklenecek TTO’lara TÜBİTAK tarafından yıllık 1 milyon TL’ye kadar hibe desteği verilecek.

  Her yıl yapılacak değerlendirmeler ile destek süresi 10 yıla kadar uzatılabilecek.

  Destek kapsamında; personel giderleri, ulaşım, harcırah ve konaklama giderleri, alet, teçhizat, yazılım, yayın alım giderleri, hizmet alımı, toplantı, tanıtım ve organizasyon giderleri, yeminli mali müşavirlik ücretleri ve genel giderler karşılanacak.

  TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSLERİ’NİN GÖREVİ

  Üniversite ve sanayi arasında koordinasyon ve iletişimi sağlayacak Teknoloji Transfer Ofisleri, akademik çalışmaların ürün ve hizmetlere dönüşmesinde ve patentlenmesinde önemli rol oynayacak.

  Bu ofisler ayrıca üniversitelerin, ulusal ve uluslararası kamu desteklerinden etkin bir şekilde yararlanabilmesi için proje ofisi gibi çalışacak.

  Proje başvurularının hazırlanması, proje ortaklıkları kurulması ve izlenmesi konularında da faaliyet gösterecek. Yine üniversite-sanayi işbirlikleri, öğrenci ve akademisyenlerin girişimci fikirlerinin yeşermesi, akademik alanda edindikleri bilginin sanayide uygulamalarını görebilmeleri açısından da TTO’lar kritik roller üstlenecek.

  TÜBİTAK, geçen yıl ilk kez Boğaziçi, Ege, Gazi, Hacettepe, Koç, Ortadoğu Teknik, Özyeğin, Sabancı, Selçuk ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin desteklenmesine karar vermişti.

  Kök Kaynak: Cihan
  Haberi Aldığım Kaynak: aktifhaber
  Son düzenleyen: Moderatör: 26 Aralık 2013

Sayfayı Paylaş