Tüneller

Konu 'Coğrafya 12. Sınıf' bölümünde kıvırcık tarafından paylaşıldı.

1. kıvırcık

kıvırcık Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Coğrafya 12. sınıf kitabı sayfa 10daki Manş Tüneli gibi dünyadaki tünellere örnekler arıyorum ve bu tuneller hakkında kısa bilgi verebilirseniz sevinirim.Kaliforniadaki Central Valley Projesi gibi projeler ve dünyada Hollanda haricindeki denizi dolduran ülkelere örnek araştırıyorum.Yardım ederseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
  2. hilly

hilly Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.711
    Ödül Puanları:
    113
  3. hilly

hilly Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.711
    Ödül Puanları:
    113
    Ünlü Tüneller
    En uzun demiryolu tünellerinden biri Alp Dağları'nın altından geçerek İsviçre ve İtalya'yı birbirine bağlayan Simplon Tüneli'dir. 20 km uzunluğunda olan bu tünel, birincisi 1905'te, ikincisi de 1921'de tamamlanmış olan bir çift tünelden oluşur. Tünelin toprak yüze*yinden en aşağıda olan bölümü 2.102 metre derinliktedir. Londra metrosunda da çok uzun tüneller vardır. Bunlardan en uzunu East Finchley ile Morden arasındaki 27,8 km uzunluğundaki tüneldir. Dünyadaki en uzun metro tüneli ise Moskova'da, Belyaevo ile Medvedkovo istasyonları arasındaki 30,7 ki*lometrelik tüneldir.
    Dünyadaki en uzun karayolu tüneli İsviçre' de, Göschenen ile Airolo arasında, Alp Dağ*ları'nın altından geçen St. Gotthard Tüneli' dir. 1980'de açılan tünelin uzunluğu 16 kilomet*redir.
    Dünyanın en geniş tüneli Belçika'da, Schelde Irmağı'nın altındadır. Bu tünelden demir*yolunun yanı sıra, Stockholm'ü Lizbon'a bağ*layan Avrupa E-3 Otoyolu'nun bir bölümü de geçer. 57 metre genişliğinde ve 10 metre yüksekliğindeki tünel Anvers'te, 480 metre genişliğindeki Schelde Irmağı'nın altından geçmektedir. Tünelin sualtındaki bölümleri, çok büyük kuru havuzlarda yapılan ve yüzdü*rülerek yerine getirildikten sonra batırılan, her biri 47.000 tonluk beş kesondan oluşmuş*tur. Tünelde altı şeritli bir karayolu, iki demiryolu ve bisikletlerle motosikletler için ayrı bir yol vardır.
    Manş Denizi'nin altından geçecek bir tünel*le İngiltere ile Fransa'yı birbirine bağlamak düşüncesi 1800'lerden beri birçok kez günde*me gelmiş ve bu konuda zaman zaman, yanm kalan girişimlerde bulunulmuştur. 1960'larda İngiltere ve Fransa'nın ortak çalışmasıyla tünel yapımı başlamış ve çeşitli nedenlerle zaman zaman durdurulan çalışmalar 1990 sonlarında ileri bir aşamaya gelmiştir. İki uçtan açılan tünellerin ortada buluşmasıyla tünelin ana yapısı tamamlanmıştır.
    Birçok tünelden yolların yanı sıra kanallar, su dağıtım ve sulama sistemlerinin boruları ya da enerji iletim hatları geçer. Örneğin New York kentine verilen suyun bir bölümünü sağlayan Delaware Suyolu, Catskill Dağları'ndan dairesel bir tünelle getirilen suyu taşır. 168 km uzunluğundaki bu tünel bazı yerlerde toprağın 750 metre altımdan geçer. Tünel 1937-53 arasında yapılmış ve 1965'e kadar birkaç kez ek yapılarak uzatılmıştır; en geniş yeri 5,8 metredir. Türkiye'de yapımı sür*mekte olan Urfa Tünelleri sulama amaçlıdır; Atatürk Barajı'nın rezervuarından alınacak su bu tüneller aracılığıyla Harran Ovası'na ulaştırılacaktır. Her birinin uzunluğu 26,4 km olan bu tüneller tamamlandıklarında, sula*ma amaçlı tüneller arasında dünyada ilk sıralar*da yer alacaktır
    .

birde bu var
  4. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
  5. kıvırcık

kıvırcık Üye

Beğenileri:
    0