Turistlere Nasıl Davranmalıyız ?

Konu 'Sosyal Grup Dersleri' bölümünde Sirrkonca tarafından paylaşıldı.

 1. Sirrkonca

  Sirrkonca Üye

  Katılım:
  10 Mart 2010
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  56
  Ödül Puanları:
  0

  UMARIM SİZE FİKİR VEREBİLİR

  Turistler sertifikalı rehberlere emanet edilecek
  Kültür ve Turizm Bakanlığı, turist sayısına paralel olarak artan sahte rehberlere karşı, açtığı kurslarla sertifikalı turizm rehberi yetiştiriyor.

  UNESCO'nun 2007'yi Mevlana Yılı ilan etmesinin ardından çoğalan turist sayısı sahte rehberlerin iştahını kabarttı. Kültür ve Turizm Bakanlığı bunu önlemek için sertifikalı rehber yetiştirmek için kurs açtı. Konya ve Şanlıurfa'daki kurslarda eğitimler sürerken, Gaziantep'te ise kursiyer sayısının yetersizliği nedeniyle kurs başlatılamadı. Konya'da 75, Şanlıurfa'da ise 107 kişi turist rehberi olabilmek için ter döküyor. Rehber adayları, kursa başlamadan önce 3 aşamalı bir sınava tabi tutuluyor. Sınavdan geçemeyen rehber adayları kursa alınmıyor. 2 yıllık üniversite mezunlarından oluşan kursiyerlerin en az bir dil bilme zorunluluğu bulunuyor.
  Rehber adayları, gündüz normal işlerine devam ederken, akşamları kursa katılıyor. Kurs süresi içerisinde adaylar, 13 dersten oluşan 560 saatlik bir eğitime tabi tutuluyor. Kursun ardından yapılacak sınavda başarılı olanlar daha sonra 36 gün sürecek bir staj kapsamında Türkiye'nin tüm tarihi ve turistik yerlerini gezerek tecrübe kazanacak. Kurstan başarıyla mezun olanlar, Türkiye'nin her yerinde rehberlik yapabilecek.
  Derslere Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından belirlenen Selçuk Üniversitesi'nden öğretim üyeleri giriyor. Mevlana Müzesi Müdürü ve Bölge Yazma Eserler Müdürü de alanları ile ilgili konularda eğitim veriyor. Yaklaşık 5 ay sürecek kurs süresince rehber adaylarına turizm mevzuatı, genel Türk tarihi, sanat tarihi, iletişim, mitoloji, genel sağlık ve ilk yardım olmak üzere 560 saat ders verilecek. Kursiyerlerin müze hakkında bilgileri artırılacak ve turistlere yaklaşımları konusunda uygulamalı dersler verilecek.
  Konya'daki kurs İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu'nda devam ediyor. Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, rehberlik kursunun büyük ilgi gördüğünü belirtti. Gaziantep'te kurs açılamamasından dolayı mağdur olanların Konya'daki kursa alındığını bildiren Çıpan, kursta 25 ile 54 yaş arasında 75 kursiyerin bulunduğunu kaydetti. Kursiyerlere dinler tarihi dersini anlatan Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin ise, kursu bitirenlerin daha profesyonel hizmet verebileceğini söyledi. Turist rehberi adaylarından Yasin Yaylacı de kurs sayesinde bilgilerinin arttığını belirtti.


  :shy:
  Bir Teşekkür Yeter... :)
  vatansever_kaya ve elif_28 bunu beğendi.
 2. elif_28

  elif_28 Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2009
  Mesajlar:
  165
  Beğenileri:
  220
  Ödül Puanları:
  0
  güzel olmuş.
 3. dewilangel...

  dewilangel... Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2010
  Mesajlar:
  39
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0
  bu ne ya çok saçma bize ne adamlar sınavda ter döküyolarsa yaniiii
 4. Sirrkonca

  Sirrkonca Üye

  Katılım:
  10 Mart 2010
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  56
  Ödül Puanları:
  0
  Neresi saçma?
 5. Adenozin

  Adenozin Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2011
  Mesajlar:
  960
  Beğenileri:
  276
  Ödül Puanları:
  64
  Teşekkürler.

Sayfayı Paylaş