Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Elemanı Kimlere Denir?

Konu 'Meslekler' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Elemanı
  TURVE OTEL İŞLETMECİLİĞİ MESLEK ELEMANI
  TANIM
  Turizm ve otelcilik işletmelerinde turizm hizmetinin sunumu pazarlanması ve işletmenin dış müşterilere tanıtımında görev alan kişidir.
  GÖREVLER
  Turizm ve otel işletmeciliği meslek elemanlarının başlıca görevleri; müşterinin beklenti ve ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçları karşılamak için yöntemler geliştirerek uygulamaktır. Sektördeki branşlara göre
  - Ön büro hizmetleri kapsamında rezervasyon otele giriş-çıkış işlemleri vb. - Kat hizmetleri kapsamında odaların tertip düzen ve temizliği ile müşteri hizmetlerinin yerine getirilmesi - Servis hizmetleri kapsamında yiyecek içecek vb.servis hizmetlerinin yerine getirilmesi gibi görevleri yürütürler. - Ayrıca çalışılan işyerlerine göre değişiklikler göstermekle beraber mutfak bar muhasebe satınalma pazarlama ve satış departmanlarında yöneticilik görevleri de vardır.
  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  - Bilgisayar - Faks teleks telefon vb. iletişim araçları - Hesap makinesi - Diğer büro malzemeleri - Yiyecek ve içeçek servis araç ve gereçleri - Yasal mevzuat ve uygulama dokümanları.
  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Turizm ve otel işletmeciliği meslek elemanı olmak isteyenlerin; - Sosyal bilimlere özellikle turizm ekonomiye ilgi duyan - Ayrıntılara dikkat eden sorumluluk sahibi sabırlı - Başkaları ile iyi iletişim kurabilen başkalarını etkileyebilen - Girişimci - Enerjik ve dakik - Araştırıcı-çalışkan ve dürüst - Ekip çalışmasına yatkın - Fiziksel görünümü düzgün ve bakımlı kimseler olmaları gerekmektedir. En az bir yabancı dili bilmek ve bilgisayar bilgisi meslekte başarıyı artıran bir etkendir.
  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Turizm ve otelcilik meslek elemanları; genellikle kapalı temiz bol ışıklı klimalı çağdaş görünümlü işletmelerde çalışırlar. Yerli ve yabancı turistlere hizmet sunarlar. Meslektaşları diğer çalışanlar işveren ve müşterilerle iletişim halinde çalışırlar.
  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Programdan mezun olanlar konaklama işletmelerinin (Ön büro kat hizmetleri mutfak servis bar satın alma pazarlama ve satış insan kaynakları vb departmanlarında) Yiyecek içecek işletmelerinde seyahat acentelerinde rezervasyon operasyon biletleme muhasebe vb. departmanlarında havayolu şirketlerinin yer hizmetlerinin çeşitli pozisyonlarında ve yönetici olarak çalışabilirler. Yabancı dil bilgisi çok iyi olanların iş bulma sorunu hemen hemen yok gibidir. Çalışma alanları daha çok özel sektördedir. Kamu sektöründe Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışma olanağı vardır.
  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Mesleğin eğitimi resmi ve vakıf üniversitelerine bağlı Meslek Yüksek Okullarının ‘Turizm ve Otel İşletmeciliği” önlisans programlarında verilmektedir.
  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Meslek liselerinin Ağırlama ve Gıda Teknolojisi Aşçılık Besin Teknolojisi (Kurum Beslenmesi)Besin Teknolojisi (Pastacılık) Beslenme ve Ev Yönetimi Ev Yönetimi Ev Yönetimi ve Beslenme Kat Hizmetleri Kurum Beslenmesi Mutfak Otelcilik ve Turizm Pastacılık ResepsiyonResepsiyon(Ön Büro) Servis Servis Hizmetleri Turizm Turizm Endüstrisi Servis Hizmetleri Deniz Turizmi Seyahat Acenteciliği Seyahat Acenteciliği alan/kol/ bölümlerinden mezun olanlar “Turizm ve Otel İşletmeciliği” ön lisans progr***** sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda tercih listelerinde ilgili programa yer vermişlerse açık kalan kontenjanlara göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için ÖSS sınavında yeterli Eşit Ağırlıklı (EA) puanı almak gerekmektedir.
  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Eğitimin süresi hazırlık sınıfı olan Meslek yüksekokullarında 3 yıl olmayanlarda ise 2 yıldır.
  Eğitim teorik ve pratik olarak sürdürülür. Mezuniyet için 60 işgünü staj zorunludur. Belli başlı dersler: Turizm Ekonomisi Beslenme İlkeleri ve Mönü Planlama Temizlik Ürünleri Kullanımı ve Denetimi Önbüro İşlemleri İletişim Ticari Matematik Gıda TeknolojisiYabancı Dil Genel Muhasebe Otel İşletmeciliği Mutfak Hizmetleri YönetimiÖn Büro YönetimiYiyecek İçecek Hizmetleri Yönetimi Temizlik Hizmetleri İşletmeciliğiZiyafet ve İkram Hizmetleri Yönetimi Endüstriyel Yiyecek Üretimi Özel İlgi Turizmi Tüketici Davranışları Genel Hukuk BilgisiSeyahat Acenteleri Gıda ve Personel HijyeniKongre ve Fuar Yönetimi İletişim vb.
  MESLEKTE İLERLEME
  Turizm ve Otelcilik önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Diaaa Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirdeİşletme Konaklama İşletmeciliği Konaklama İşletmeciliği Öğretmenliği Konaklama ve Turizm İşletmeciliği Turist Rehberliği Turizm İşletmeciliği Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Turizm ve otel işletmeciliği Turizm ve Otelcilik Turizm ve Rehberlik lisans programlarına diaaa geçiş yapabilirler.
  Özel sektörde üst düzey yöneticiliğine kadar yükselebilirler.
  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce verilen öğrenci ve harç kredisinden yararlanabilmektedirler. Kamu kurumlarında çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre belirlenen ücreti alırlar. Özel sektörde eğitim sonrası kazanç kişinin yeteneğine deneyimine ve pozisyonuna ayrıca işletmenin yapısına göre değişmektedir. Alınan ücret işe başlarken asgari ücretle 2 katı arasında değişmektedir.

Sayfayı Paylaş