Türk Eğitim-Sen 14-16 Aralık Tarihleri Arasında Üniversite Çalıştayı Düzenliyor

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Eğitim-Sen'in, 14-16 Aralık 2012 tarihleri arasında Ankara'da tüm üniversitelerden akademik ve idari kadroda çalışan temsilcilerin katılımıyla "Türkiye'de Yükseköğretimin Sorunları, Beklentiler ve Çözüm Arayışları" konulu çalıştay düzenleyeceğini bildirdi.

  Türk Eğitim-Sen 14-16 Aralık tarihleri arasında üniversite çalıştayı düzenliyor. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, üniversitelerin, Türkiye'nin temel yapı taşı, toplumun temel dinamikleri, ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel alanlarda kalkınmanın itici gücü olduğunu belirtti. Koncuk, böylesine önemli işlevlere sahip olan üniversitelerin bir türlü demokratik ve özerk kurumlar haline getirilemediğini ve sorunlarından arındırılamadığını kaydetti. YÖK'ün üniversitelerin önündeki en büyük engel olduğunu belirten Koncuk, şunları kaydetti:

  "Zira kurulduğu günden bu yana YÖK'ün varlığı ve işlevi hep eleştiri konusu olmuştur. Tepkilerin merkezinde olan YÖK'ün, yeniden yapılandırılması zorunluluktur. Türk Eğitim-Sen olarak yıllardır YÖK ile ilgili sıkıntıları gündeme getirdik. YÖK'ün koordinasyon kurulu olarak yeniden düzenlenmesi, otoriter yapısının ortadan kaldırılması, üniversitelerin akademik ve idari yapısına müdahale etmemesi gerektiğini vurguladık, bilimin ve özgür düşüncenin merkezi olan üniversiteleri demokratik ve özerklikten uzaklaştırdığını dile getirdik. YÖK konusunda siyasi iktidarlara da çağrıda bulunduk. Zira siyasi iktidarlar, ne yazık ki YÖK'ü arka bahçeleri olarak görmekte, YÖK üzerinden üniversitelerde hakimiyet kurmaya ve üniversiteleri kontrol etmeye çalışmaktadır. Öte yandan sendikamız, YÖK'ü derinlemesine ele almak ve üniversitelerin sorunlarını masaya yatırmak için bugüne kadar çeşitli çalışmalar da yaptı. Bu kapsamda, üniversite çalışanları ve akademisyenler ile anket çalışması yaptık, sempozyum, kurultay ve çalıştaylar düzenledik."

  "ÇALIŞTAY'DA YÖK'ÜN YAPISI, İŞLEYİŞİ ELE ALINACAK"

  YÖK'ün hazırladığı yeni yasa taslağı kamuoyunda tartışmalara neden olduğunu vurgulayan Koncuk, "YÖK, yeni yasa taslağı hakkında sosyal taraflardan ve sivil toplum kuruluşlarından görüş istemiştir. Sorumluluk bilinciyle hareket eden sendikamız da, üniversitelerin ve üniversite çalışanlarının problemlerini tespit etmek, çözüm üretmek ve gündem oluşturmak amacıyla yeni bir üniversite çalıştayı yapacaktır" dedi.

  Koncuk, Türk Eğitim-Sen'in, 14-16 Aralık 2012 tarihleri arasında Ankara'da tüm üniversitelerden akademik ve idari kadroda çalışan temsilcilerin katılımıyla "Türkiye'de Yükseköğretimin Sorunları, Beklentiler ve Çözüm Arayışları" konulu çalıştay düzenleyeceğini bildirdi.

  Çalıştay'da "Üniversitelerde Yönetim Sorunu ve YÖK'te Yapısal Değişim İhtiyacı", "Üniversitelerde Akademik ve İdari Personelin Özlük ve Ekonomik Hakları, Beklentiler ve Çözüm Arayışları" ve "Üniversite Çalışanları ve Demokratik Haklar" şeklinde üç ayrı çalışma grubu oluşturulacağını belirten Koncuk, "Üniversitelerde Yönetim Sorunu ve YÖK'te Yapısal Değişim İhtiyacı konulu komisyonumuz, hem yeni YÖK yasa taslağını değerlendirecek, hem de YÖK'ün yeniden yapılandırılmasına dair önerilerimizi gündeme getirecektir. Çalıştay'da; hem üniversitelerin, hem de akademik ve idari personelin sorunlarına ışık tutulacak, YÖK'ün yapısına, işleyişine yönelik önemli tespitlerde bulunulacak ve yeni yasa taslağına ilişkin tekliflerimiz oluşturulacaktır. Çalıştay'da hazırlayacağımız sonuç raporu, başta Yükseköğretim Kurulu olmak üzere, ilgili tüm kurum ve kuruluşlara gönderilecektir" ifadelerini kullandı.

  Alıntı

Sayfayı Paylaş