Türk Eğitim Sen İl Temsilcisi Bayraktar: 100 Bin Öğretmen Ataması İstiyoruz

Konu 'Milli Eğitim Bakanlığı' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Türk Eğitim-Sen Erzurum İl Temsilcisi ve Eğitim Sen 1 Numaralı Şube Başkanı Müfit Bayraktar, hükümetin 2013 yılı içerisinde 100 öğretmen ataması yapmasını beklediklerini açıkladı.

  Ankara'da gerçekleştirilecek olan miting öncesi açıklama yapan Müfit Bayraktar, ataması yapılmayan öğretmen ve ailelerinin sosyo- ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu söyledi. Bayraktar, öğretmen açığının yaşandığı Türkiye'de sözleşmeli öğretmenler ile söz konusu açığın giderilmek istenmesinin düşündürücü olduğunu ifade etti. Bayraktar, hükümetin 2013 yılı içerisinde 30 bin öğretmen ataması yapacak olmasını kabul edilemez olarak nitelendirerek," Öğretmen olmak için yıllarca dirsek çürüten, imkansızlıklar içinde okulunu bitiren, önlerine konulan barikatları birer birer aşmaya çalışan, her gece rüyasında öğrencilerine ders anlattıkları günü gören değerli öğretmenlerimizin atamalarının yapılmasını istiyoruz. Bakanlık 'atamama' konusunda ne kadar inatçıysa, biz de 'öğretmen ataması yapılması' konusunda bir o kadar kararlıyız. Doğru düzgün bir öğretmen atama politikası oluşturulamadı. Bizler meydanlarda 'gençlerimiz gözümüzün önünde eriyor, yazıktır, günahtır' diye bas bas bağırdığımızda, bizi görmezden geldiniz. Eleştirilerimize kulak vermediniz. Şimdi ise işin içinden çıkamıyorsunuz. Beceriksiz bakanlarınız, bürokratlarınız sayesinde, meydanlar, ataması yapılmayan öğretmenlerin sesleri ile inliyor, öğretmenler ellerinde tebeşir yerine pankart tutuyor. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen açığını gidermek için ücretli öğretmenler çalıştırıyor. Kim bu ücretli öğretmenler? Girdiği ders başına ücret alan, aylık maaşı 300-500 TL arasında olan, hiçbir güvenceye sahip olmayan öğretmenler. Üstelik açık öğretim mezunları, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunları, su ürünleri mezunları da ücretli öğretmenlik yapabiliyor. Yani öğretmenlik formasyonu olmayan insanlar öğrencilere ders veriyor.

  Dolayısıyla eğitimde kalite ve verim düşüyor, eğitim-öğretim sağlıklı bir şekilde yapılamıyor, öğrenciler, veliler mutsuz oluyor. Ne acıdır ki; Bakanlık ücretli öğretmenliği neredeyse asal istihdam modeli haline getirmiştir. Şubat ayında 30 bin olmak üzere yıl içerisinde 100 bin öğretmen ataması yapılmasını istiyoruz" diye konuştu.

  Alıntı

Sayfayı Paylaş