Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Müdürlüklerine Yapılan Görevlendirmelerin İptalini İstedi

Konu 'Milli Eğitim Bakanlığı' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim şube müdürlüklerine yapılan görevlendirmelerin iptal edilmesi ve şube müdürlüğü sınavının bir an önce yapılması gerektiğini ifade etti.

  Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı'nda şube müdürlüklerine yapılan görevlendirmeler hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan 2012/44 sayılı genelge ile İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesindeki şube müdürlüklerine belirli şartlarla görevlendirme/atama yapılacağının bildirildiğini hatırlatan Koncuk, bu süreçte sendika olarak şube müdürlüğü görevlendirmelerinin iptali için dava açtıklarını ve görevlendirmeler yerine bir an önce "şube müdürlüğü sınavı" yapılmasını istediklerini belirtti. Koncuk, "Çünkü doğru olan, liyakati esas almadan yapılan torpilli görevlendirmeler değil, bir an önce sınav yapılarak bu kadrolara asaleten atama yapılmasıdır" dedi.

  Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi'nin başlattığı hukuki süreç üzerine Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı hatanın farkına vardığını ve 2012/66 sayılı genelge ile 2012/44 sayılı genelgeyi yürürlükten kaldırdığını kaydeden Koncuk, ancak genelge yürürlükten kaldırılmış olmasına rağmen bu genelgeye dayalı olarak şube müdürlüğü görevlendirmelerinin yapıldığını bildirdi. Koncuk, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  "Birçok ilde herhangi bir duyuru yapılmadan, el altından dilekçeler alınmak suretiyle çok sayıda şube müdürlüğü görevlendirmesi yapılmıştır. Üstelik bu görevlendirmeler yapılırken herhangi bir kriter ve liyakat ilkesi göz önüne alınmamıştır. Ne yazık ki görevlendirmelerde liyakatsiz kişiler tercih edilmiş ve ideolojik davranılmıştır. Bu konuda sorumluluk Milli Eğitim Müdürlükleri ve Valiliklerdedir. Hukuka uygun davranması, hakkaniyetli olması, adil bir yönetim anlayışı sergilemesi gereken Milli Eğitim Müdürleri ve Valiler, ne yazık ki siyasi partilerin temsilcileri gibi hareket etmektedir. Şu anda Türkiye'nin dört bir yanındaki eğitimciler infial halindedir. Şube müdürü olarak görevlendirilen kişiler hangi üstün meziyetlere sahiptir? Bu kişilerin performansı, bilgi birikimi, kabiliyeti nasıl ölçülmüştür? Tüm bu yaşananlar, akıllara 'danışıklı dövüş mü' sorusunu da getirmektedir. Bakanlığın göz boyama amaçlı genelgeyi iptal edip, ardından Milli Eğitim Müdürlüklerine ve Valiliklere şube müdürlüklerine görevlendirmeler için yeşil ışık yakmış olma ihtimali son derece güçlüdür. Ancak herkes bilmelidir ki hiç kimse hukukun üstünde değildir. Adaletin tesis edilmediği, objektif kriterler yerine yandaşlığın esas alındığı, bir güruha hizmet amacını taşıyan her uygulama yerle yeksan olmaya mahkumdur. Milli Eğitim Müdürlerinin ve Valilerin bu tavrı hem çalışma barışını bozmuş hem de eğitimcileri rahatsız etmiştir. Zira objektif kriterlerin esas alınmadığı görevlendirmeler etik ve ahlaki olmadığı kadar insani de değildir. Bu görevlendirmelerin iptal edilmemesi ve yapılmaya devam edilmesi durumunda bu görevlendirmeyi yapan ilgililer hakkında genel merkezimizce suç duyurusunda bulunulacak ve görevlendirmelerin iptali için davalar açılacaktır. Bu durumun da eğitimde çok büyük bir kaosa yol açacağı aşikardır. Bakanlık eğitimde deprem yaşanmasını istemiyorsa, şube müdürlüğü görevlendirmelerini en kısa zamanda iptal etmeli ve şube müdürlüğü sınavını bir an önce yapmalıdır." - ANKARA
  Murat AKSOY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş