Türk İnkılabını Hazırlayan Koşullar ?

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde fallentr tarafından paylaşıldı.

 1. fallentr

  fallentr Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2008
  Mesajlar:
  14
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  Türk İnkılabını Hazırlayan Koşullar Ve İnkılabın Özellikleri Nelerdir? Bilen Varsa Bekliyorum,Sonsuz Teşekkürler :)
 2. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  TÜRK İNKILABININ ÖZELLİKLERİ


  1-Türk inkılabında ulusal egemenlik ve ulusal bağımsızlık birlikte gerçekleştirilmiştir.Bir yandan yurdumuzu işgal etmiş olan devletlere karşı bağımsızlık mücadelesi yapılırken,diğer yandan saltanata karşı da ulusal egemenlik mücadelesi yapılmıştır.
  2-Kültürel bir inkılaptır.Sadece yönetim şeklinin değişmesiyle sınırlı bir inkılap olmayıp,kültürel anlamda da batılaşmayı hedeflemiştir.
  3-Halk hareketidir.Türk inkılabı,küçük bir zümrenin,kendi çıkarlarını gözetmek amacıyla yaptığı bir inkılap değildir.Halkın her kesiminden insanların desteğiyle gerçekleştirilmiştir.
  4-Demokratiktir.Kurtuluş savaşının en başından itibaren yapısal bölgesel yada ulusal kongreler ve TBMM’nin açılması nedeniyle demokratik bir yöntem izlemiştir.
  5-Türk inkılabı evrensel bir özellik gösterir.Bu nedenle bağımsızlığını sonradan kazanan birçok millete örnek olmuştur.Türk İnkılabı’nın temelinde var olan çağdaşlık, akılcılık, eşitlik, ulusal egemenlik ve bağımsızlık gibi ilkeler,her toplum için amaç edinilebilecek nitelikler taşır.Bu nedenle Türk İnkılabı evrensel özellik taşımıştır.
  6-Önceden tasarlanmış bir plan veya belge üzerinde yapılmamış,tamamen ihtiyaçların yönlendirmesiyle,dogmatik olmayan akılcı bir yöntemle gerçekleştirilmiştir.
  “Uçurum kenarında,yıkık bir ülke…Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar…yıllarca süren savaş…ondan sonra,içerde ve dışarıda saygıyla tanınan yeni vatan,yeni sosyete(toplum),yeni devlet ve bunları başarmak için arasız devrimler…İşte Türk Devrimi’nin kısa deyimi(ifadesi)”
 3. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  TÜRK İNKILABINI HAZIRLAYAN SEBEPLER:

  Türkler’in tarih boyunca kurdukları en büyük devletlerden biri olan Osmanlı Devleti, dünyanın üç büyük kıtasında önemli topraklara ve stratejik noktalara sahip olup, yükselme döneminde devrinin tek süper devleti durumundadır. Bunun sebebi; uyguladığı bilinçli politika, disiplinli ve güçlü bir askeri teşkilata sahip olması, idari siyasetteki inceliği, adilane davranışı, taassuptan uzak ve hoşgörüye dayanan bir dini anlayışa sahip olmasıdır. Osmanlı Devleti’nin gelişmesi, yeni toprak kazançları elde etmesi gelişigüzel değil, bir program dahilinde ve bilinçli bir biçimde gerçekleşmiştir.

  Ancak daha sonraları Avrupa’da meydana gelen Rönesans, Reform, Fransız İnkılabı gibi gelişmeler, Avrupa’da da önemli değişikliklere yol açmış ve Batı Medeniyeti denilen, bugün hala varlığı ve gücü devam eden bir medeniyet doğmuştur. Avrupa’da yaşanan gelişmeler Osmanlı Devleti’nde olmamış, Yeni Çag’ın bu en büyük dünya devleti, Yakın Çag’da hızlı bir gerilemenin içine girmiş ve 20. yy’ ın başlarında çöküsle karşi karşiya kalmıştır. Osmanlı Devleti’nin yıkılmasına yol açan iç ve dış sebepleri şu şekilde irdelemek mümkündür:

Sayfayı Paylaş