Türkçe Çeviri

Konu 'İngilizce 10. Sınıf' bölümünde XxHaNDexX tarafından paylaşıldı.

 1. XxHaNDexX

  XxHaNDexX Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2008
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  A tumble**ed is the above-ground part of a plant that, once mature and dry, separates from the root and tumbles (rolls) away in the wind. Usually, the tumble**ed is the entire plant apart from the roots, but in a few species it is a flo**r cluster.[1] The tumble**ed habit is most common in steppe and desert plants. The tumble**ed is a diaspore, aiding in dispersal of propagules (seeds or spores). It does this by scattering the propagules either as it tumbles, or after it has come to rest in a **t location.[2] In the latter case, the tumble**ed opens mechanically as it absorbs water; apart from its propagules, the tumble**ed is dead.
  Although the number of species with the tumble**ed habit is small, several of these species are common agricultural **eds.

  Although thought to be native to Eurasia, several annual species of Salsola (family Amaranthaceae) that form tumble**eds have become so common in North America that they are a common symbol in **stern movies, where they are typically symbolic of desolation in frontier areas. Salsola pestifera became naturalized over large areas of North America after being imported from continental Asia often in shipments with agricultural seeds.[citation needed] Salsola kali is said to have arrived in the United States in shipments of flax seeds to South Dakota in the nineteenth century.

  Salsola tragus is an annual plant that breaks off at the stem base, forming a tumble**ed that disperses its seeds as it rolls on top of the ground. It seems to have been imported into South Dakota from Russia in 1870 or 1874 in shipments of flaxseed. It has become a noxious **ed that has spread throughout North America to inhabit suitable habitats which include areas with disturbed soils like roadsides, cultivated fields and eroded slopes, and in natural habitats that have sparse vegetation like coastal and riparian sands, semi-deserts and deserts. Salsola tragus is the correct name for the narrow-leaved, **edy representative of the S. kali aggregate found widely over North America. It is an extremely variable species with many races which vary in distinctness, some of these varieties in the past have been divided into subspecies or even separate species. Though it is a noxious **ed, Salsola tragus is useful on arid rangelands as a forage for livestock.

  Other members of the family Amaranthaceae that form tumble**eds include Amaranthus albus, native to Central America but introduced and **edy in Europe, Asia, and Australia; Amaranthus graecizans[5] naturalized to North America from its native Africa;[citation needed] Amaranthus retroflexus; Corispermum hyssopifolium;[6] Kochia; and Cycloloma atriplicifolium, which is called the plains tumble**ed.
  Atriplex rosea called the tumbling oracle or tumbling orach, is a member of Chenopodiaceae.

  In the aster family (Asteraceae), Centaurea diffusa (a knap**ed) forms tumble**eds. This species is native to Eurasia and naturalized in much of North America. Also in this family, Lessingia glandulifera, sometimes form tumble**eds, it grows in desert areas, chaparral and open pine forests of the **stern States of the USA and is usually found on sandy soils.

  In the legume family (Fabaceae), species reported to produce tumble**eds include some members of the genus Psoralea, and Baptisia tinctoria.
 2. XxHaNDexX

  XxHaNDexX Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2008
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Arkadaslar acil lazm yardm ederseniz sevinirim..
 3. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  tumble**ed burada ne yazıyo ..?**
 4. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  yanLış oLabiLir googLedan yaptım..!;);););)

  Darmadağınık bir bitki olduğu bir kez olgun ve kuru yukarıda yer parçası olan root ayıran ve rüzgar (rulo) uzaklıkta tumbles. Genellikle, düşme kökleri, tüm bitki dışında, ama bir çiçek kümesi birkaç türü olarak. [1] düşme alışkanlığı çok bozkır ve çöl bitkileri yaygındır. Bu düşme bir diaspore, propagules ve dağılma olarak (tohum veya sporlar) yardım olduğunu. Olarak su emer Bu sonra bir yerde dinlenmek için gelmiştir olarak veya tumbles ya propagules saçılma ile yapar. [2] Bu ikinci durumda, düşme mekanik açılır; kendi propagules yanında, bu düşme öldü.
  Her ne kadar düşme alışkanlığı olan türlerin sayısı, bu tür birçok ortak olan tarım matem elbisesi küçük.

  Her ne kadar düşünce Avrasya, Salsola birkaç yıllık türleri (aile Amaranthaceae) bu formu düşmek kadar Kuzey Amerika'da bu batı filmleri burada genellikle sınır bölgelerinde yalnızlık simgesi olan bir simgesi vardır ortak olmak için doğal olarak. Salsola pestifera Kuzey Amerika büyük alanlar üzerinde sonra kıta Asya genellikle tarımsal tohum ile gönderiler de ithal olmak naturalized oldu. [Alıntı gereken] Salsola Kali söyleniyor, ABD'nin Güney Dakota için keten tohumu ve gönderiler olarak ondokuzuncu yüzyılda gelmiş olması .

  Salsola tragus bu kök üssünde kırılır olarak zemin üzerine rulo yıllık bitki, kendi tohum disperses darmadağınık kurma olduğunu. Bu South Dakota halinde Rusya 1870 veya 1874 yılında keten tohumu ve gönderiler ithal olduğu görünüyor. Bu, Kuzey Amerika'da olan roadsides gibi rahatsız topraklar, ekili alanlar ve aşınmak yamaçları ile alanlar ve kıyı ve ırmak kenarına ait kum gibi seyrek bitki örtüsü, yarı çöl ve çöl doğal habitatlar dahil uygun habitatlar yaşamaktadır yayılmış bir zararlı ot oldu . Salsola tragus ve S. Kali toplam en dar yapraklı, çiroz temsilcisi için doğru isim yaygın Kuzey Amerika üzerinde bulunur. Bu çeşitlilik değişiklik birçok yarış ile son derece değişken türleri, bazı bu çeşit son altcins hatta ayrı türler ayrılmıştır edilmiştir. Ancak bir zararlı ot ise, Salsola tragus hayvancılık için yem olarak kurak rangelands üzerine yararlıdır.

  Aile Amaranthaceae diğer üyeleri bu formu düşme [5] Kuzey Amerika ile yerli Afrika naturalized; [alıntı gereken] Amaranthus retroflexus; Amaranthus Albus, Orta Amerika bilinen ancak tanıttı ve Avrupa, Asya çiroz ve Avustralya; Amaranthus graecizans dahil Corispermum hyssopifolium; [6] Kochia ve Cycloloma atriplicifolium olan ovalar düşme denir.
  Atriplex Rosea, Chenopodiaceae üyesi olan tumbling kehanet veya tumbling orach çağırdı.

  Ve dalya aile (Asteraceae), Centaurea diffusa (bir mor top çiçekli bitki) formları darmadağınık. Bu türler Avrasya ve Kuzey Amerika'nın çok naturalized bilinen bir. Ayrıca bu aile, Lessingia glandulifera, bazen formu düşme, bu çöl alanları, chaparral yetişir ve açık batı Devletleri ABD ve çam ormanları ve genellikle kumlu topraklarda bulunan.

  Bir tane aile (Fabaceae) olarak, türler düşmek üretmek bildirildi cinsi Psoralea bazı üyeleri ve Baptisia tinctoria içerir.

Sayfayı Paylaş