Türkçe yapı olarak nasıl bir dildir?

Konu 'Dil ve Anlatım 9. Sınıf' bölümünde aydıncan tarafından paylaşıldı.

 1. aydıncan

  aydıncan Üye

  Katılım:
  14 Ekim 2011
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Yapabilen mesaj atabilir mi önemli
 2. Moderatör Yasemin

  Moderatör Yasemin Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2010
  Mesajlar:
  1.833
  Beğenileri:
  1.341
  Ödül Puanları:
  113
  Sondan eklemeli , dünyada en çok konuşulan 4. dildir.
  Ekler sona gelir ve kök bir kelimeden birçok kelime türetilebilir. Çok zengin bir dildir. Ve Türk Dilinin tarihi 7. Yüzyıla dayanmaktadır .

  Benim bilgilerim bu kadar :(
  adeLy97 bunu beğendi.
 3. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113
  Tek cümle istiyorsan 'sondan eklemeli'
  ayrıntı istersen googleda bulabilirsin rahatlıkla.
  adeLy97 bunu beğendi.
 4. Moderatör Yasemin

  Moderatör Yasemin Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2010
  Mesajlar:
  1.833
  Beğenileri:
  1.341
  Ödül Puanları:
  113
  Türk dilini zenginleştiren deyimler ve atasözleriydi sanırım .
  Ama emin değilim.  Asıl bilgi : Konuşanlarının sayısı bakımından Türkçe dünyada 4. sıradadır. Yapı bakımından dünya dilleri arasında sondan eklemeli denilen "agglutinant" diller arasında yer alır. Ural-Altay dillerinin en önde gelen örneğidir. Kendine özgü eylem düzeni ve biçim yapısı Hint-Avrupa Dillerinden büyük ölçüde ayrılır. Bilinmeyen zamanlardan günümüze dek temel yapısını koruyarak gelmiştir. Sözgelimi Fransızca veya İngilizcenin uğradığı özgün yapıyı bozan ağır dış etkiler Türkçe'yi sarsmamıştır. Buna karşılık söz dağarcığı yüzyıllar boyunca karşılaştığı çeşitli dillerden aldığı yabancı sözcüklerle dolmuştur. Bu durum kimilerince zenginlik kimilerince de yetersizlik olarak yorumlanmıştır. Ancak bu alıntılar Türkçenin yapısını zedeleyememiş ve kendi doğal kaynaklarına dönerek gerek duyduğu sözcükleri kendi yapısının imkanlarıyla üretmiştir. Türkçe'de bütün biçim değişiklikleri hiç değişmeden kalan kök üzerine kurulur. Yapım ve çekim ekleri ile durum ve kişi ekleri belli kurallar içinde bu temeli izler. Yüzlerce yapım eki tek bir kökten onlarca yeni sözcük yapmayı sağlar.
  adeLy97 bunu beğendi.
 5. esma~

  esma~ Üye

  Katılım:
  22 Ekim 2011
  Mesajlar:
  42
  Beğenileri:
  63
  Ödül Puanları:
  19
  Türkçe, dünya dilleri arasında yapı yönüyle sondan eklemeli diller grubunda; köken bakımından da Ural – Altay dil grubunun Altay dilleri ailesinde yer almaktadır. Ural – Altay dilleri, diğer dil aileleri gibi sağlam bir aile oluşturmazlar. Bu gruptaki diller arasındaki yakınlık, köken akrabalığından ziyade yapı yönüyle benzerlik şeklinde ortaya çıktığı için sınıflandırmanın dil ailesi yerine dil grubu olarak yapılması görüşü benimsenmektedir.
  Ural grubu dilleri konusunda derinlemesine yapılan araştırmalar, bu gruptaki dillerin akrabalığını kesinleştirmektedir. Doerfer, Nemeth, Bang, Clauson gibi bilginler, Altay dil ailesine giren dillerin köken akrabalığından ziyade kültür akrabalığı üzerinde dururken Menges, Poppe, Räsänen ve Ramstedt gibi bilginler araştırmalarına dayanarak bu diller arasındaki köken akrabalığını ispatlanmış sayarlar.
  Son yıllarda Altaiystik başlı başına bir araştırma alanı olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Ural – Altay dilleri teorisi ve Altay dilleri teorisi hakkındaki araştırmalar geliştikçe bu konuda daha detaylı ve tutarlı bilgilere ulaşılacaktır.


  Bir teşekkür yeter :D
  adeLy97 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş