Türkçe

Konu 'Türkçe 7. Sınıf' bölümünde brvn tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. brvn

  brvn Üye

  Katılım:
  14 Şubat 2009
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar bana jazz, pop, türk sanat müziği ve rock müzik çeşitlerini bulabilir misiniz ? ama kısa olsun :330::)
 2. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Türk Sanat Müziği Ve Çeşitleri ;

  10. yüzyılda yaşamış olan Fârâbî’den Timurlenk’in öldüğü 1405’e kadar geçen süre, Türk Musikîsinin nazarî yönleriyle açıklandığı ve yazıya aktarılmaya başlandığı “oluşum dönemi”ni kapsamaktadır. Bu dönemin sonlarına doğru, çok meşhur bir üstad olan Abdülkâdir Merâgî, bir sonraki "evre" 'nin tohumlarını ekmiş, Türk Mûsikîsine yeni bir yön vermiştir.
  Bunu takiben, 15. yüzyılın başından Yavuz Sultan Selim’in tahta çıktığı 1512’ye değin; anlatıla geldiği şekilde, Türk Mûsikîsi'nin ses perdeleri ve makamları üzerinde birtakım nazarî değişilikler yapılmıştır. Bu da, Diyâr-ı Rum’un ve Balkanlar’ın dört bir köşesine Mevlevîhânelerin yayıldığı, İstanbul’un fethedilip, Bizans İmparatorluğu kalıntıları arasına Enderun Saray Okulunun kurulduğu, kökleştiği ve Orta Asya’dan Ali Şir Nevâî, Hüseyin Baykara, Ali Kuşçu, Şâdî gibi ilim adamlarının İstanbul’a cezbedildiği bir “dönüşüm dönemi”, keza “bir nevî Rönesans” olarak, karşımıza çıkmaktadır.
  Bunun ardından, 16. yüzyılın başından IV. Murat’ın öldüğü 1640’a dek, Doğu’ya düzenlenen seferler sâyesinde, Osmanlı Sarayı'na Orta Doğu’dan getirilen müzik ve sanat adamlarının faaliyet gösterdiği, Şiî-Sünnî mezhepler arasında derin ayrışmaların patlak verdiği “şark dönemi” yaşanmıştır.
  17. yüzyılın ortalarından Lâle devrinin sona erdiği 1730’a kadar, avrupai Barok ve Rokoko etkilerin Osmanlı Sarayı'na nüfûz ederek, zamanının doğu kültürüyle apayrı bir sentez oluşturduğu “klâsik dönem” süregelmiştir. 1730’dan İsmâil Dede Efendi’nin 1836’daki ölümüne dek uzanan dönem ise “son klâsik dönem” olarak adlandırılmaktadır.
  Tanzimat Fermânı'nın ilan edildiği yıllardan II. Dünya Savaşı'nın sona erdiği 1945’e kadar süren akım ise “romantik dönem” olarak anılmaktadır.
  20. yüzyılın ortalarından günümüze kadar gelen dönem ise “çağdaş dönem”dir.
  En son temsilcisi Münir Nurettin Selçuk'tur. Oğlu Timur Selçuk ise başarılı bir şarkıcıdır.

  Çeşitler
  Hicaz
  Hüzzam
  Acemaşiran
  Uşşak
  Rast
  Segah
 3. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Rock Müzik Çeşitleri
  -Hard Rock
  -Soft Rock
  -Punk Rock
  -Anadolu Rock
  -Progressive Rock
  -Senfonik Rock
  -Endüstriyel Rock
  -İndie Rock
  -Grunge Rock
  -Reggie Rock
  -Hard Rock
  -Pop Rock
 4. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Pop Müzik ve Çeşitleri..

  Pop Müzik popüler müzik 'in kısaltılmısıdır, popüler ise people yani insan kelimesinden türemiştir; Yani herkese seslenir, insanlar arasında ayrım yapmaz, coğulluğu kucaklar. Farklılıkların bir araya gelmesi ise, çelişen fikirlerin tanınmayacak hale gelene kadar yumuşatılması ya da daha da iyisi görmezden gelinmesiyle gerçekleşir. Bu açıdan, popüler müzik ideolojileri reddeder, beyine değil herkeste ortak olan duygulara hitap eder; Bu sebeptendir ki coğu pop müzik şarkısı aşk üstüne yazılmıştır. Alternatif olarak, ne zaman ki altkültür ürünü müzikler (punk, rocknroll, caz, rap) moda olup da mainstream e katılmıştır, o zaman törpülenir, çikis amacından soyutlanarak herkesin kafasını yormadan yutabileceği hazır bir hap haline gelir.

  Klasik pop  bir Amerikan şarkı yazma, söyleme ve düzenleme stilidir.

  En parlak çağları, 1930 yılları ve sonrasıdır ve o zamanlarda, "Popüler müziğin ta kendisi" olarak ifade edilmiştir. Rock n' roll'un keşfine kadar da "popüler müzik" olarak kalmıştır. Bir "janr" olarak da, kendisini kanıtlamış birçok şarkıcı ve müzik grubu tarafından somutlaştırılmıştır.  Pop'dan çok önce popülerleşen caz yüzünden, "pop standartları", caz , Anita O'Day, Billie Holiday, Sarah Vaughan ve Dinah Shore gibi yaşadığı dönemin en büyük isimleri arasında kabul edilen sanatçılar tarafından da dikkate değer görülmeleri ve seslendirilmeleri, pop standartlarının önünü açmıştır. Birçok önemli standartları ile çokça karıştırılmıştır. Bunun sebebi de, Caz müzisyenlerinin, pop standartları ilgi duyması ve birçoğunu kendi yorum şekilleriyle seslendirmeleri olmuştur.

  Ray Charles, Louis Armstrong, Cole Porter, Frank Sinatra, [[Ella Fitzgerald isim tarafından dikkate değer bulunmasıyla adından söz ettirmiş "pop standartları", akılda kolay kalan şarkı sözleri ve etkili ritimleriyle; müzik piyasasında sarsılmaz bir yere çabucak sahip olabilmiştir. Bu bağlamda, bir takım terimleri de beraberinde getirmiştir:

  "Pop", çok çabuk tanına ve tanındığı hızla unutulan parçalardan oluşur.
  "Hit" büyük yankı uyandırmış parçalar için kullanılan bir terimdir.
  "Standart" tanınırlığını geçen her yıl biraz daha arttıran parçalar için kullanılan bir terimdir.


  Pop-rock,

  gitar-bazlı şarkıların üzerine hafif şarkı sözleri ile cazip pop tarzını kullanan bir rock müzik alt türüdür. Müzik alimlerince pop ve rock genellikle zıt olarak betimlenir; genellikle pop müziğin kurnazca pazarlanan bir ürün olduğunu halbuki rock müziğin, özgün ve samimi bir tür olduğunu ileri sürerler.

 5. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Cazın (Jazz) Türleri

  Caz müziği 100 yılı aşkın tarihi içinde çok farklı alttürler geliştirmiştir. Günümüzde de sürekli değişik açılımlara doğru giden caz müzisyenleri türlerarası geçişlere, kültürlerarası müzikal deneylere girişmektedir ancak ana hatları ile ve kronolojik olarak türleri ele almak istersek şöyle bir liste ile karşılaşırız:
  Swing
  Bebop
  Cool Caz
  Hard Bop
  Free Caz
  Caz Rock Fusion
 6. мoʀαoʀ

  мoʀαoʀ Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  990
  Beğenileri:
  634
  Ödül Puanları:
  94
  IIedaII bize bişey bırakmamışsın maşallah
 7. мoʀαoʀ

  мoʀαoʀ Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  990
  Beğenileri:
  634
  Ödül Puanları:
  94
 8. brvn

  brvn Üye

  Katılım:
  14 Şubat 2009
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  çok sağol ya
  bi sorun varsa söyle bende gönderiyim
 9. BUSRAWW

  BUSRAWW Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  arkadaşlar 132/139 yapan varmı? ÇOK ACELE
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş