TÜrkÇemİz

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde sweet_kıs tarafından paylaşıldı.

 1. sweet_kıs

  sweet_kıs Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2010
  Mesajlar:
  58
  Beğenileri:
  75
  Ödül Puanları:
  0

  TÜRKÇEMİZ evrensel bir dil olmalı <3:shy::shy::shy:
 2. sweet_kıs

  sweet_kıs Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2010
  Mesajlar:
  58
  Beğenileri:
  75
  Ödül Puanları:
  0
  Türkçe Evrensel Dil Olmalıdır!

  Evrensel dil, farklı ulusların iletişim kurabilmek için kullandıkları ortak dile denilmektedir. Tüm dünya topluluklarının konuşma ve yazışma dili, dünyanın siyasi ve ekonomik yönden güçlü olan devletinin büyük oranda etkisiyle oluşmaktadır. Bu yönüyle evrensel dil niteliğine sahip olan bir dilin, siyasi güç nispetinde bir güce sahip olması gerekir. Yani dünya üzerinde siyasi ve ekonomik yönden ahkâm kesebilen devletlerin bu gücü, dillerinin önemini de arttırmaktadır.

  Tüm insanların anlaşabilmesini sağlamak için esperanto adında bir “yapay dil” üretilmek istenilmiş -ki bu denemeyi ilk yapan kişi, “Balibilen”i oluşturan Mehmet Muhiddin adlı Türk’tür- fakat bu çok başarılı olmamıştır. Çünkü dil, canlı bir varlık olarak doğal bir süreçte oluşmalıdır. Daha doğrusu, ihtiyaç üzerine doğan bir aracın kullanılması daha yaygın ve güçlü olacaktır. Dünyadaki uluslar arasında iletişim arttıkça, insanlar ortak bir dille anlaşma gereği duymuşlardır. Çevirmen kullanmak bir yere kadar olduğundan, bir süre sonra insanlar yabancı dilleri öğrenmeye çalışmışlardır. “Yabancı dil” kavramı, dünyanın hâkimiyet yularını elinde bulunduran ABD ve İngiltere gibi devletler nedeniyle birçok ülkede “İngilizce” olarak zihinlere kazınmıştır. Bir konuşmada yabancı dil kavramı geçtiğinde, insanlar doğrudan İngilizce üzerinden yorum yapma gereği duymaktadırlar.

  Özellikle İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’nin ve İngiltere’nin yıldızının parlaması, bu iki devletin dünyada otorite hâline gelmeleri nedeniyle doğal bir süreçle İngilizce de tüm dünyada konuşulur hâle gelmiştir. Sömürgeci zihniyetle yapılan istilalar sonucunda Afrika ve Orta Doğu’daki birçok halk İngilizceyi öğrenmek zorunda bırakılmıştır. Bilgisayar ve telefon gibi teknolojik cihazları kullanmak için İngilizceyi çat pat bilmek zorunda oluşumuz, artık kıyafetlerimizde bile İngilizce sözler taşımaya kadar varmış ve İngilizce artık tüm dünyanın iletişim aracı gibi algılanmaya başlamıştır

  TEŞEKKÜE ET BUTONUNA BASMANIZ YETERLİ ;)
 3. sweet_kıs

  sweet_kıs Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2010
  Mesajlar:
  58
  Beğenileri:
  75
  Ödül Puanları:
  0
  Bence de Öle olmali :)
 4. sweet_kıs

  sweet_kıs Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2010
  Mesajlar:
  58
  Beğenileri:
  75
  Ödül Puanları:
  0
  Türkçeyi Bozuk Yazmak
  Lenincilerin İşidir!

  Güzel dilimize saygı duymayan, onu biçimden biçime sokarak yabancılaştıran kişiler, kendilerince sempatik görünmek ve iletilerini gizemli kılmaya çalışmaktadırlar. Fakat bu yaptıkları bilinçsizce davranışlar, onların farkında olmadan Lenincilerin oyununa geldiklerini göstermektedir. Bu yazımda kızıl moskofların Türkçemizi baltalamak ve güçsüz kılmak için ortaya attıkları hain bir planı ortaya koymaya çalışacağım.

  Son 15 yıl içerisinde Türkiye’de internet hızla gelişmeye başladı ve artık bugün neredeyse herkesin evinde bir internet bağlantılı bilgisayar bulunuyor. İnternetin hızla gelişmesiyle birlikte, insanları etkileyebilecek bir araç olarak kişilerin interneti kullanma oranı da arttı. Böylece bir “internet medyası” ortaya çıktı. İnsanlar buradan fikirlerini ortaya atıp, bazen binlerce kişiyi peşinden sürükleyecek yazı ve görseller paylaşınca, doğru kullanıldığında dünyaları ayağımıza getirdiği için çok yararlı olan internet, hain kişilerin emellerine de araç olmaya başladı.

  Türk’e ve Türklüğe ait tüm değerlere ezeli düşman olan kızıl komünistler, bu durumu fırsat bilerek önce “Leninci“ olmanın göstergesi olarak bilimsel sosyalizmin kurucusu olan Lenin’in adının ilk harfi olan “L” harflerini , Türkçenin yazım kurallarına aykırı olacak biçimde tüm yazılarda büyük yazmaya başladılar. Böylece bir kişinin komünist olduğu rahatlıkla anlaşılabilecekti. Şöyle ki “Her türLü zorLuğa dayanacağız.” cümlesinde örneklendirildiği üzere “L” harflerini büyük yazan Leninciler, karşısındakilere komünist olduklarını simgeleyecek bir mesaj vermeyi düşünüyorlardı. Böylece yoldaşlarını da kolayca tanıyabileceklerdi.

  TEŞEKKÜR ET BUTONUNA BASIN YETER :shy:
  quiksilverbjk bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş