Türkçenin etkin kullanimi İçin alinmasi gereken Önlem

Konu 'Türkçemiz' bölümünde Moderatör Elif tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Elif

Moderatör Elif Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    0

TÜRKÇENİN ETKİN KULLANIMI İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
    Yukarıda belirtilen Türkçedeki bozulmaya ve yabancılaşmaya karşı alınacak önlemlere ilişkin öneriler aynı zamanda Türkçenin etkin kullanımını da sağlayacaktır. Bu önerilerin dışında yapılabilecek diğer çalışmalar;
    1.Tutumların küçük yaşlarda oluştuğu dikkate alındığında dil sevgisinin okulöncesinde kazandırılmaya başlanması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle öncelikle dil eğitimi konusunda aileler eğitilmelidir. (Aile eğitimleri, Halk Eğitim Merkezleri, okullar ve sivil toplum örgütleri aracılığı ile yürütülebilir)
    2.İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarında kutlanan belirli gün ve haftalar arasına “Dil Bayramı” konulmalıdır. 26 Eylül’de başlayan bu haftada her yıl ülke genelinde dil şenlikleri düzenlenmelidir. Bu şenliklerde, öğrenciler arası şiir, hikaye yazma, okuma, masal anlatma gibi yarışmalar düzenlenmeli teşvik edici ödüller verilmelidir.Tanınmış yazarlar ülke genelinde gezilere çıkıp, dilimizin korunmasına ve etkin kullanımına ilişkin seminerler vermelidir. Basın-yayın araçları dil konusu üzerinde durmalıdır. Dilimizin bayrağımız gibi önemsenmesi gerektiği bilinci topluma kazandırılmalıdır.
    3.Okulöncesi ve ilköğretim okulu Türkçe eğitim progr***** Türkçeyi sevme ve korumaya yönelik tutumların kazandırılmasına ilişkin kazanımlar eklenip çoğaltılmalıdır.Ayrıca öğrenci karnesinde yer alan davranış değerlendirme bölümüne “Türkçenin etkin ve doğru kullanılması” davranışı konulmalıdır.
    4.Türk yapımı çocuk programlarının sayısı artırılmalıdır.
    5.Türk Devletlerin ve topluluklarının ortak girişimiyle bütün Türk Cumhuriyet ve toplulukları arasında konuşulan ortak bir lehçe ve alfabe geliştirilmesi için TİKA benzeri bir kuruluş oluşturulmalıdır.
    6.Dilin küçük yaşlarda öğrenildiği dikkate alınarak; Türk yapımı çizgi filmlerin sayısı artırılmalı, bu çizgi filmlerde Türkçeyi güzel konuşan, öğrencilerin örnek alacağı kahramanlara yer verilmelidir.
    7.Dil bayramı etkinlikleri arasında “Türkçe Olimpiyatları” gibi uluslar arası etkinliklere yer verilmeli, Türkçenin Dünya ülkeleri arasında itibar edilen bir dil olması için çalışmalar yapılmalıdır.
    8.Çizgi roman türünde seri halinde yayımlanacak, Türkçeyi doğru konuşan kahramanları bulunan kitaplar bastırılmalıdır.
    9. Meslek liselerinde Türk Dili ve Edebiyatı ders saatleri artırılmalıdır.
    10.Yazarlar,Türkçe kelime kullanmaya özendirilmeli, bunun için bilgilendirme toplantıları yapılmalı, belirli aralıklarla yazarlara ödüller verilmelidir.
    11.Başta öğrencilerimiz olmak üzere, tüm bireylerin Türkçeyi doğru konuşabilmesi için internet ortamında ücretsiz sesli kitap yayını yapılmalıdır. Bu yayınları Milli Eğitim Bakanlığının, TRT veya Türk Dil Kurumu’nun yapması mümkündür.
    12.Okullarda seçmeli dersler arasına “Türk lehçeleri” dersi konulmalıdır.
    13.Türk Cumhuriyetleri ile ortak dergi ve gazeteler çıkarılmalıdır.
    14.Çocuk kitaplarının sayısının artırılabilmesi için her yıl ülke genelinde hikâye kitabı yazma yarışması düzenlenmelidir.
    15.Türk Cumhuriyetleri ile ortak bir televizyon kanalı kurulmalı, bu kanalda bütün soydaşlarımızın hazırladığı programlara yer verilmeli, Türkçemizde unutulmuş olmasına rağmen diğer Türk devletlerinde hâlâ kullanılan birçok kelime bu sayede yeniden canlandırılarak Türkçemize kazandırılmalıdır.
    Değerli gençlerimiz,öğretmenlerimiz,de ğerli aydınlarımız yöneticilerimiz,lütfen!güzel ve ana dilimizin kurtulması korunması ve geliştirilmesi için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz.Dilimizin tamamen yabancılaşmasına başka dillerin tahakkümü altına girmesine de göz yumamayız ve yummamalıyız.Şunu da unutmamalıyız,Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk;“Milli Kültürün her çığırda aşılarak yükselmesini Türk Cumhuriyeti’nin temel direği olarak temin edeceğiz.Türk Dili’nin kendi belleğini aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için bütün devlet teşkilatımızın dikkatli ve alakalı olmasını isteriz.” Demekte ve başka bir konuşmasında da; “Milliyetin çok belirgin niteliklerinden biri de dildir. Türk Milleti’ndenim diyen insan, her şeyden evvel Türkçe konuşmalıdır.Türk Dili Türk Milleti’nin kalbidir, zihnidir.”demektedir.

Özel Üye Esra bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş