Türkiye başbakanları listesi

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 9. Sınıf' bölümünde Moderatör Remzi tarafından paylaşıldı.

  1. Moderatör Remzi

    Moderatör Remzi Üye

    Katılım:
    19 Ekim 2011
    Mesajlar:
    507
    Beğenileri:
    487
    Ödül Puanları:
    64

    Mustafa İsmet Paşa (İnönü)
    1) 1 Kasım 1923 - 6 Mart 1924 1. hükûmeti
    2) 6 Mart 1924 - 22 Kasım 1924 2. hükûmeti





    Ali Fethi Bey
    3) 22 Kasım 1924 - 3 Mart 1925


    Mustafa İsmet Paşa (İnönü)

    4) 4 Mart 1925 - 1 Kasım 1927 3. hükûmeti
    5) 1 Kasım 1927 - 27 Eylül 1930 4. hükûmeti
    6) 27 Eylül 1930 - 4 Mayıs 1931 5. hükûmeti
    7) 4 Mayıs 1931 - 1 Mart 1935 6. hükûmeti
    8) 1 Mart 1935 - 25 Ekim 1937 7.hükûmeti




    Mahmud Celâl Bayar
    9) 25 Ekim 1937 - 11 Kasım 1938 1. hükûmeti
    10) 11 Kasım 1938 - 25 Ocak 1939 2. hükûmeti



    Refik İbrahim Saydam
    11) 25 Ocak 1939 - 3 Nisan 1939 1. hükûmeti
    12) 3 Nisan 1939 - 8 Temmuz 1942 2. hükûmeti



    Ahmet Fikri Tüzer
    8 Temmuz 1942 - 9 Temmuz 1942


    * İçişleri bakanı Ahmet Fikri Tüzer, Refik Saydamın görevi başında vefat etmesi üzerine,
    Şükrü Saracoğlu 9 Temmuz 1942'de 13. hükûmeti kurmadan önce 12. hükûmette bir günlüğüne başbakanlık görevini üstlendi.



    Mehmet Şükrü Saraçoğlu
    13) 9 Temmuz 1942 - 9 Mart 1943 1. hükûmeti
    14) 9 Mart 1943 - 7 Ağustos 1946 2. hükûmeti


    Mehmet Recep Peker
    15) 7 Ağustos 1946 - 10 Eylül 1947



    Hasan Hüsnü Saka
    16) 10 Eylül 1947 - 10 Haziran 1948 1. hükûmeti
    17) 10 Haziran 1948 - 16 Ocak 1949 2. hükûmeti



    Ali Adnan Ertekin Menderes
    19) 22 Mayıs 1950 - 9 Mart 1951 1. hükûmeti
    20) 9 Mart 1951 - 17 Mayıs 1954 2. hükûmeti
    21) 17 Mayıs 1954 - 9 Aralık 1955 3. hükûmeti
    22) 9 Aralık 1955 - 25 Kasım 1957 4. hükûmeti
    23) 25 Kasım 1957 - 27 Mayıs 1960 5. hükûmeti
    aslanremzi bunu beğendi.
  2. Moderatör Remzi

    Moderatör Remzi Üye

    Katılım:
    19 Ekim 2011
    Mesajlar:
    507
    Beğenileri:
    487
    Ödül Puanları:
    64
    Cemal Gürsel
    24) 27 Mayıs 1960 - 5 Ocak 1961 1. hükûmeti
    25) 5 Ocak 1961 - 27 Ekim 1961 2. hükûmeti



    Emin Fahrettin Özdilek
    27 Ekim 1961 - 20 Kasım 1961



    * Emin Fahrettin Özdilek, 26 Ekim 1961'de Cemal Gürsel'in Cumhurbaşkanlığı görevi başladığı
    için Başbakanlık görevini 27 Ekim 1961 - 20 Kasım 1961 tarihleri arasında geçici olarak yürüttü.



    Mustafa İsmet İnönü
    26) 20 Kasım 1961 - 25 Haziran 1962 8. hükûmeti
    27) 25 Haziran 1962 - 25 Aralık 1963 9. hükûmeti
    28) 25 Aralık 1963 - 20 Şubat 1965 10. hükûmeti


    Suad Hayri Ürgüplü
    29) 20 Şubat 1965 - 27 Ekim 1965


    Sami Süleyman Gündoğdu Demirel
    30) 27 Ekim 1965 - 3 Kasım 1969 1. hükûmeti
    31) 3 Kasım 1969 - 6 Mart 1970 2. hükûmeti
    32) 6 Mart 1970 - 26 Mart 1971 3. hükûmeti




    İsmail Nihat Erim
    33) 26 Mart 1971 - 11 Aralık 1971 1. hükümeti
    34) 11 Aralık 1971 - 22 Mayıs 1972 2. hükümeti



    Ferit Sadi Melen
    35) 22 Mayıs 1972 - 15 Nisan 1973



    Mehmet Naim Talu
    36) 15 Nisan 1973 - 26 Ocak 1974




    Mustafa Bülend Ecevit
    37) 26 Ocak 1974 - 17 Kasım 1974 1. hükûmeti





    Mahmut Sadi Irmak
    38) 17 Kasım 1974 - 31 Mart 1975




    Sami Süleyman Gündoğdu Demirel
    39) 31 Mart 1975 - 21 Haziran 1977 4. hükûmeti







    Mustafa Bülend Ecevit
    40) 21 Haziran 1977 - 21 Temmuz 1977 2. hükûmeti
    aslanremzi bunu beğendi.
  3. Moderatör Remzi

    Moderatör Remzi Üye

    Katılım:
    19 Ekim 2011
    Mesajlar:
    507
    Beğenileri:
    487
    Ödül Puanları:
    64
    Sami Süleyman Gündoğdu Demirel
    41) 21 Temmuz 1977 - 5 Ocak 1978 5. hükûmeti




    Mustafa Bülend Ecevit
    42) 5 Ocak 1978 - 12 Kasım 1979 3. hükûmeti







    Sami Süleyman Gündoğdu Demirel
    43) 12 Kasım 1979 - 12 Eylül 1980 6. hükûmeti




    Saim Bülend Ulusu
    44) 21 Eylül 1980 - 13 Aralık 1983






    Turgut Özal
    45) 13 Aralık 1983 - 21 Aralık 1987 1. hükûmeti
    46) 21 Aralık 1987 - 31 Ekim 1989 2. hükûmeti






    Ali Hüsrev Bozer
    31 Ekim 1989 - 9 Kasım 1989




    * Ali Hüsrev Bozer, Turgut Özal'ın 31 Ekim 1989 tarihinde Cumhurbaşkanlığına seçilmesi üzerine
    boşalan yerine 9 Kasım 1989 tarihine dek vekalet etti.



    Yıldırım Akbulut
    47) 9 Kasım 1989 - 23 Haziran 1991



    Ahmet Mesut Yılmaz
    48) 23 Haziran 1991 - 20 Kasım 1991 1. hükûmeti





    Sami Süleyman Gündoğdu Demirel
    49) 20 Kasım 1991 - 16 Mayıs 1993 7. hükûmeti





    Erdal İnönü
    16 Mayıs 1993 - 25 Haziran 1993





    * Erdal İnönü, Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığına seçilmesi üzerine boşalan yerine
    16 Mayıs 1993 - 25 Haziran 1993 tarihleri arasında vekalet etti.


    Tansu Penbe Çiller
    50) 25 Haziran 1993 - 5 Ekim 1995 1. hükûmeti
    51) 5 Ekim 1995 - 30 Ekim 1995 2. hükûmeti
    52) 30 Ekim 1995 - 6 Mart 1996 3. hükûmeti




    Ahmet Mesut Yılmaz
    53) 6 Mart 1996 - 28 Haziran 1996 2. hükûmeti



    Necmettin Erbakan
    54) 28 Haziran 1996 - 30 Haziran 1997





    Ahmet Mesut Yılmaz
    55) 30 Haziran 1997 - 11 Ocak 1999 3. hükûmeti




    Mustafa Bülend Ecevit
    56) 11 Ocak 1999 - 28 Mayıs 1999 4. hükûmeti
    57) 28 Mayıs 1999 - 18 Kasım 2002 5. hükûmeti




    Abdullah Gül
    58) 18 Kasım 2002 - 14 Mart 2003




    Recep Tayyip Erdoğan
    59) 14 Mart 2003 - 29 Ağustos 2007 1. hükûmeti
    60) 29 Ağustos 2007 - 2011
    61)2011 - ...
    aslanremzi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş