Turkiye ve Almanyanin her ikisinden de 10 tane Turistlik Yer Tanitimi

Konu 'Almanca 10. Sınıf' bölümünde BDemir1045 tarafından paylaşıldı.

 1. BDemir1045

  BDemir1045 Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  2

  Cumaya gidicek ödev acil yardim?
 2. Moderatör Bahadır

  Moderatör Bahadır Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  27 Şubat 2012
  Mesajlar:
  540
  Beğenileri:
  160
  Ödül Puanları:
  43
  Yer:
  Adana
  Ülkemizin Tarihi ve Turistik Yerleri

  [​IMG]

  İstanbul Arkeoloji MüzesiAnıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü, Sultanahmet Semti’ndeki Gülhane Parkı girişinin sağından Topkapı Sarayı Müzesi’ne çıkan Osman Hamdi Bey Yokuşu üzerindedir.
  İstanbul Arkeoloji Müzeleri; Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere 3 müzeden oluşmaktadır.


  [​IMG]

  Efes Artemis Tapınağıİzmir Selçuk’ta, Efes (Ephesos) Antik Kenti’nin dünyanın 7 harikasından sayılan ünlü tapınağıdır. Astemision olarak da bilinir. Önce M.Ö. 560-550 yıllarında Lydia Kralı Kroisos tarafından İon düzeninde yaptırıldı. M.Ö. 356′da bir delinin yakması üzerine aynı büyüklükte ancak 3 m. yüksek olarak yeniden inşa edildi.
  55.10 x 115 m. boyutlarında mermer heykelleriyle de ünlü tapınak, Hellenistik Dönem tapınaklarının en büyüğüydü. M.Ö. 262′de Gotlar tarafından yıkıldıktan sonra onarılmadı.
  Bristish Museum adına 1869-1874′te J. T. Wood ve 1904-1905′te David G. Hogart’ın yaptığı kazılarda bulunan tapınak kalıntıları, İngiltere’ye götürüldü.


  [​IMG]

  Aspendos (Belkıs)Antalya’nın 48 km. doğusunda İlkçağ’da kurulmuş bir antik kenttir. En önemli yapısı tiyatrosudur. Bu tiyatro, sahnesiyle birlikte günümüze ulaşabilen Anadolu’daki Roma tiyatrolarının en sağlam örneğidir. 15.000 seyirci kapasitelidir. İmparator Antonius Pius döneminde (138-164) Zenon adlı bir mimar tarafından yapılmıştır.

  [​IMG]

  Beylerbeyi SarayıBugünkü Beylerbeyi Sarayı, Sultan Abdülaziz tarafından II. Mahmud’un ahşap Sahil Sarayı yıktırılarak 1861-1865 yılları arasında, dönemin tanınmış mimarı Serkis Balyan’a yaptırılmıştır.
  Saray, genellikle yaz aylarında, özellikle de yabancı devlet başkalarının ağırlanmasında kullanılmıştır. Sırp Prensi, Karadağ Kralı, İran Şahı, Fransız İmparatoriçesi Eugenie bunlardan bazılarıdır. Sultan II. Abdülhamid de 1918 yılında, ömrünün son altı yılını geçirdiği bu sarayda ölmüştür.


  [​IMG]  Dolmabahçe Sarayı17. yüzyıla kadar Boğaziçi’nin koylarından biri olan bu yörenin; Altın Post’u aramaya çıkan Argonotların efsanevi gemisi Argos’un demirlediği, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sırasında Haliç’e indirmek üzere gemilerini karaya çıkardığı yer olduğu ileri sürülür.
  Beşiktaş Sahil Sarayı, Sultan Abdülmecid Dönemi’nde (1839-1861) ahşap ve kullanışsız olduğu gerekçesiyle, 1843 yılından başlayarak yıktırılmış ve aynı yerde günümüze dek gelen Dolmabahçe Sarayı’nın temelleri atılmıştır. Yapımı, çevre duvarlarıyla birlikte 1856 yılında bitirilen Dolmabahçe Sarayı, 110.000 metrekareyi aşan bir alan üstüne kurulmuştur.
  Dönemin önde gelen Osmanlı mimarları Karabet ve Nikogos Balyan tarafından yapılan sarayın ana yapısı; Mabeyn-i Hümâyûn (Selâmlık), Muayede Salonu (Tören Salonu) ve Harem-i Hümâyûn adlarını taşıyan üç bölümden oluşur.
  Mabeyn-i Hümâyûn; devletin yönetim işleri, Harem-i Hümâyûn; padişah ve ailesinin özel yaşamı, bu iki bölümün arasında yeralan Muayede Salonu’ysa; padişahın devlet ileri gelenleriyle bayramlaşması ve kimi önemli devlet törenleri için ayrılmıştır.


  [​IMG]

  Noel Baba KilisesiAziz Nicholaos öldüğünde yapılan kilise veya şapel, 529 yılındaki zelzelede yıkılınca, daha büyük belki de bazilika tipinde bir kilise yapılmıştır. Peschlow, büyük apsisin güney tarafında eşit apsisli iki küçük mekân ile bugünkü binanın kuzey yan nefinin büyük kısmının bu ilk yapıya ait olduğunu tahmin etmektedir.
  Bu kilise, 8. yüzyılda zelzele veya Arap akınlarıyla yıkılmış, daha sonra tekrar yenilenmiştir. 1034 yılında Arap Donanması’nın denizden yaptığı akınlarla harap olmuştur. 10 yıl harap durumda kalan kilisenin, 1042′de Bizans İmparatoru IX. Konstantin Monomakhos ve eşi Zöe tarafından tamir ettirildiği kitabesinden anlaşılmaktadır. 12. yüzyılda binaya bazı ekler yapılmış, kilise tekrar onarılmıştır.


  [​IMG]

  Selçuk – Efesİzmir İli Selçuk İlçesi sınırları içindeki Antik Efes Kenti’nin ilk kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına, Neolitik Dönem olarak adlandırılan Cilalı Taş Devri’ne kadar inmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar ve kazılarda, Efes çevresindeki höyükler (tarih öncesi tepe yerleşimleri) ve kalenin bulunduğu Ayasuluk Tepesi’nde Tunç Çağı’na ve Hittitler’e ait yerleşimler saptanmıştır.

  [​IMG]

  Ankara Etnoğrafya MüzesiEtnografya, Ankara’nın Namazgâh adı ile anılan semtinde, Müslüman mezarlığı olan tepede kurulmuştur. Anılan tepe, Vakıflar Genel Müdürlüğünce 15 Kasım 1925 tarihli Bakanlar Kurulu kararı gereğince, Milli Eğitim Bakanlığı’na müze yapılmak üzere bağışlanmıştır. “Burası 10.11.1938′de sonsuzluğa ulaşan Atatürk’ün 21.11.1938′den 10.11.1953 e kadar yattığı yerdir.”

  [​IMG]

  PamukkalePamukkale, kaynak sularının kirecinden oluşmuş bir tepe.
  Türkiye’nin en tanınmış doğa harikasıdır ve Denizli’dedir. Pamukkale 2700 metre uzunluğunda ve yüksekliği 160 metredir. Parlak beyaz rengiyle Pamukkale’yi 20 km uzaklıktan görmek mümkündür. Ayrıca Pamukkale de Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi gezilmesi gereken yerlerdendir. Tepesinde antik Roma’dan kalma Hierapolis adlı kutsal antik şehir bulunur. 5-10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur. 5 km ilerisinde ise uluslararası bir termal merkez olan Karahayıt vardır.
  [​IMG]
 3. Moderatör Bahadır

  Moderatör Bahadır Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  27 Şubat 2012
  Mesajlar:
  540
  Beğenileri:
  160
  Ödül Puanları:
  43
  Yer:
  Adana
  Almanya Turistlik Yerler


  Avrupa’nın ortasında yer alan Almanya; etkileyici ve büyük şehirleri ile kartpostal gibi küçük kasabaları ile ve büyüleyici tarihi yapıları ile gezip görülmesi gereken yerler arasında. Eğer yurtdışı planlarınız var ise ve nereye gideceğinize karar veremiyorsanız tatiliniz için Almanya güzel bir seçim olabilir. Almanya gezilecek yerler açısından kültürel ve tarihi pek çok yapıya ve mekana sahip.

  [​IMG]

  Siegessaule (Berlin Zafer Anıtı)

  Tiergarten’in tam ortasında bulunan Siegessaule, Bellevue Sarayı’nın bir cadde doğusunda yer alıyor. Anıt, 19. yy’ın sonunda Heinrich Strack tarafından Königsplatz’a inşa edilmiş. 1939’da ise günümüzde bulunduğu yer olan Grosser Stern’e taşınmış. Anıtın harika görünümü tamamlayan ise tepesinde bulunan ve 8 metre uzunluğunda ve 35 ton ağırlığında olan Victoria’nın bronz heykelidir.

  [​IMG]

  Europa-Center

  Devasa bir bina olan Europa-Center, 1960’larda en gözde mekanlar arasındaymış. Popülerliğini hala koruyan bina günümüzde sinema, otel, alışveriş merkezi ve ofislere ev sahipliği yapıyor. Binanın önünde ise Dünya Çeşme’si bulunuyor. Ayrıca binanın tepesinde ise Mercedes logosu dikkat çekici bir görünüm veriyor.

  [​IMG]

  Kaiser-Wilhelm-Gedachtniskirche (Yıkık Kilise)

  Bir protestan kilisesi olan Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, Batı Berlin’in simgesi halindedir. 1895 senesinde halka açılan kilise, 1943 senesinde bir bombardıman sırasında büyük hasar görüyor ve hasar görmüş hali ile günümüze kadar gelmiş.

  [​IMG]

  Kurfürstendamm
  Kurfürstendamm semti Berlin’de kısaca Ku’damm olarak anılıyor. İsmini semtten alan Ku’damm’ın ana caddesi ise Berlin’in Champs-Élysées’sidir. Oteller, lüks mağazalar ve restoranların bulunduğu cadde çınar ağaçlarıyla süslüdür.

  [​IMG]
  Judisches Museum (Yahudi Müzesi)

  2011 yılında açılan müze, Yahudilerin Almanya’daki 2 bin yıllık geçmişlerine ait çeşitli bilgi ve belgelerin sergilendiği bir müzedir. Tarihsel ve kültürel pek çok şeyi görme imkanınızın olacağı müze aynı zamanda mimari açıdan da harika bir görünüme sahiptir. Giriş yer altı kapılarında yapılırken; müzeye kuşbakışı baktığınızda ise binanın zikzak şekle sahip olduğunu görebilirsiniz.

  [​IMG]
  Checkpoint Charlie

  Soğuk savaş yıllarından Berlin’e kalan en çarpıcı hatıra olan Checkpoint Charlie, eskiden Doğu Berlin ve Batı Berlin arasındaki ana geçiş kapısıydı. Günümüzde bu noktada bir müze bulunuyor. Museum Haus am Checkpoint Charlie müzesinde soğuk savaş zamanında Doğu’dan Batı Berlin’e kaçmaya çalışanların hikayelerini bulabilirsiniz.

  [​IMG]
  Berliner Dom (Berlin Katedrali)
  Berlin’in en önemli Protestan kilisesi olan Berliner Dom, 15. Yy yapılmıştır ve günümüze kadar gelmiştir. 2. Dünya Savaşı’nda ağır hasar gören kilise yapılan restorasyonların ardından 1993 yılında tekrar açılmıştır.

  [​IMG]
  Pariser Platz (Pariser Meydanı)

  Tarihi Brandenburg Kapısı’nın ve Unter Den Linden Bulvarı arasında bulunan meydanın ismi eskiden Viereck imiş. 1814’de Napolyon’un devrilmesi ile zafer anısına ismi Pariser olmuştur. Bu meydanda pek çok önemli bina bulunmaktadır. Berlin’in bölünüp birleşmesinin simgesi Brandenburg Kapısı, Amerikan ve Fransız Büyükelçilikleri, şehrin en güzel oteli Hotel Adlon Kempinski , cam cephesiyle ünlü Berlin Sanat Akademisi (Akademie der Künste) ve Kennedy ailesine dair dokümanların sergilendiği Kennedy Müzesi (Museum the Kennedys) Pariser Meydanı’nda bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Brandenburger Tor (Brandenburg Kapısı)

  2 yüzyıllık tarihi ile Brandenburg Kapısı, Unter Den Linden ile Ebertstraße’nin kesiştiği yerde bulunuyor. Barış simgesi olarak tasarlanan kapı, 2. Dünya savaşında tahribata uğramış ve tekrar restore edilmiş. Her iki yanında 6’şar olmak üzere 12 dorik kolonu bulunan Brandenburg Kapısı’nın üzerinde ise doğuya dönük bir quadriga heykeli vardır. Roma zafer tanrıçası Victoria dört atlı bir savaş arabasını sürerken görüldüğü heykel ihtişamlı görüntüsü ile turistlerin ilgisini çeken yapılar arasındadır.

Sayfayı Paylaş