Türkiye' yi Laikleştiren Kanunlar....

Konu 'Sizin Yazınız' bölümünde sumeyra tarafından paylaşıldı.

1. sumeyra

sumeyra Üye

Beğenileri:
    790
    Ödül Puanları:
    0

Bir milletin kültür ve milli eğitim siyasetinde milletin fikir ve duygu bakımından birliğini sağlamak için öğretim en doğru, en bilimsel, en çağdaş ve her yerde yararları görülmüş bir ilkedir...
    Bir milletin fertleri ancak bir türlü eğitim görebilir.İki türlü eğitim bir memlekette iki insan yetiştirir.Bu ise his ve fikir birliğine ve dayanışma amaclarına tamamen aykırıdır.

Milletin genelinde beliren eğitim ve öğretim birliğinin zaman kaybetmeden uygulanması gereğini görüyoruz.bu yolda gecikmenin ve bu yolda istekle çalışmanın ciddi ve derin kazançları hızlı karar vermenize neden olmalıdır.

Memleketin genel hayatında orduyu siyasetten ayırma ilkesi, Cumhuriyetin daima önem verdiği bir temel noktadır.Şimdiye kadar izlenen bu yolda cumhuriyet orduları, vatanın emin ve metin bekçisi olarak saygı ve metin konumunda kalmışlardır.

Bunun yanında mutlu olduğumuz İslam dinini asırlardan beri devam ede geldiği gibi bir siyaset aracı konumunda temizlemek ve yüceltmek gerekli olduğu gerçeğini görüyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti dahilinde hilafet makamının bulunması Türkiye' yi iç ve dış siyasetinde iki başlı olmaktan kurtaramadı.
    Bağımsızlığında ve milli hayatında ortaklık kabul etmeyen Türkiye nin açık ve gizli bile olsa ikiliğe tahammülü yoktur.Yüzyıllardan beri Türk milletinin felaket sebebi ve bununla birlikte uygulamaları ve yaptığı anlaşmalarla bir Türk imparatorluğunun çökmesine sebep olan hanedanın halifelik sıfatı altında Türkiye' nin varlığına etkili bir tehlike olacağı yaşanan Tecrübelerle kesinlikle sabit olmuştur...

Yazımın hepsi bu kadar değil, fakat bu kadarının yeterli olacağını düşündüm..

Yazım güzel mi değil mi bilmiyorum ama paylaşmak istedim..:)
  2. su_eyl

su_eyl Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok kısa yazmışsın
    biraz daha uzun yazaydın ......

Sayfayı Paylaş