türkiyede nüfusun ve yerleşmenin dağılışı

Konu 'Coğrafya (Soru-Cevap-Konu Anlatım)' bölümünde gözde tarafından paylaşıldı.

 1. gözde

  gözde Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  Türkiyede nüfusun ve yerleşmenin dağılışı

  Türkiyede nüfusun kıyı kesimlerinde daha yoğun olduğu yerlerde görülür.Kıyılarda
  iklim şartlarının tarım ve yerleşmeye daha elverişli olması ve ulaşımın gelişmiş olmasıdır.Yüksek platolar dağlık alanlar ile sert karasal iklim şartlarına sahip alanlar seyrek nüfusludur.

  Hakkari,Ardahan,Kars; illerinde iklim şartlarının elverişsiz,yerşekillerini engebeli ve yüksek tarım alanlarının dar,ulaşım imkanlarının gelişmemiş olması gibi nedenlerle tarım,sanayi,ticaret gibi ekonomik faaliyetler gelişmemiştir.Bu yüzden buralar seyrek nüfusludur ve göç verir.

  İzmir,Adana,Bursa; illerinde iklim şartları elverişli,verimli tarım alanları geniş,ulaşım imkanları gelişmiş olmasına bağlı olarak tarım,sanayi,ticaret gelişmiştir.Bu yüzden buralar sık nüfusludur ve göç alır.

  Muğla;İklim şartları elverişli olmasına rağmen yerşekillerinin engebeli olması ulaşım ve sanayinin gelişmemesi tarım alanlarının dar olması gibi nedenlerden dolayı nüfus seyrektir.Sadece yaz aylarında turizme bağlı olarak kıyı kesimlerinde nüfus yoğunluğu artar.

  Tuz gölü; tuz gölü çevresi yerşekilleri bakımından elverişli olmasına rağmen yağışın az olması toprakların tuzlu olması tarımsal etkinliklerin yapılamaması nedeniyle seyrek nüfusludur.

  Adana,Eskişehir,Hatay,Edirne; illerinde Adanada Seyhan nehri,Amasyada Yeşilırmak,Eskişehirde Porsuk çayı,Hatayda Asi,Edirnede Tunca nehri kıyıları su kaynakları ve tarımsal etkinliklere bağlı olarak yoğun nüfuslu yerlerdir.
  Kıyı kesimlerindeki Çukurova,Silifke ovası,Bakırçay,Gediz,Küçük Menderes,Büyük Menderes,Sakarya,Çarşamba,Bafra ovaları ile iç kesimlerdeki Kayseri,Eskişehir,Erzurum,Muş,Balıkesir ovaları verimli tarım alanlarından dolayı yoğun nüfusludur.Taşeli platosu ise tarıma elverişsiz topraklarından dolayı seyrek nüfusludur.
  İskenderun,Karabük,Ereğlide demir çelik tesislerinin bulunmasına,Zonguldakda taş kömürü,Batmanda petrol çıkarılmasından dolayı nüfus yoğunluğu artmıştır.

  Trabzon ve Gümüşhane; Trabzonun deniz kenarında yer alması,yağışların fazla olmasına bağlı olarak çay ve fındık tarımının yapılması İran transit yolunun başlangıcında olması ve büyük bir limana sahip olması gibi nedenlerle daha fazla nüfuslanmasına sebep olmuştur.Gümüşhanenin iç kısımlarında yer alması,karasal iklime sahip olması ve yerşekillerinin engebeli olmasından dolayı nüfus azdır.

Sayfayı Paylaş