Türkiye’de ormancılık

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) tarafından paylaşıldı.

 1. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36

  TÜRKİYE’DE ORMANCILIK
  Türkiye orman yetiştirilmesi için genel olarak uygun doğal şartlara sahiptir. Fakat bugün Türkiye’nin yaklaşık 1/4’ü ormanlarla kaplıdır. Sürekli ürün elde edilen nitelikteki orman alanları Türkiye’nin yüzölçümünün % 14’ünü oluşturmaktadır. Bu değer’e göre, Türkiye yeterli orman varlığına sahip değildir. Çünkü dünya standartlarına göre bir ülkenin orman bakımından zengin olması için topraklarının 1/3 ünün ormanlarla kaplı olması gerekir.
  Türkiye’de nemlilik ve yağış özellikleri bölgelere göre farklı olduğundan, ormanların dağılışı da farklıdır. Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’de ormanlar kuşaklar oluştururlar, iç bölgelerde ormanlar, küçük parçalar halinde çevrelerine göre daha fazla yağış alan yüksek yerlerde bulunurlar.
  — Ormanların dağılışında nem ve yağış şartları temel etkendir. Nemlilik, orman alt sınırını belirleyen bir faktördür. Karadeniz’de ormanların deniz seviyesinden itibaren başlamasının nedeni nemliliktir. Yağışların tüm yıla yayıldığı Karadeniz’de, geniş alan kaplayan gür ormanlar dikkat çeker.
  — Ege ve Akdeniz bölgelerinde ise orman örtüsü ortalama 500 m’den sonra başlamaktadır. Yağışların belli dönemlerde görüldüğü ve kuraklığın etkili olduğu iç bölgelerimizde ise kuraklığa dayanıklı ağaçlardan oluşan ormanlar görülür.

  Ormanlardan Yararlanma
  Ormanlar, çok çeşitli hammadde kaynağı olması nedeniyle büyük önem taşır. Orman ürünleri ana ve yan ürünler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
  • Tomruk, tel direği, yakacak odun ve sanayide kullanılan odun (parke, ambalaj, mobilya, sunta. Kâğıt, kibrit vs) en önemli orman ana ürünleridir.
  • Orman yan ürünleri ise tohum, kabuk, kök, meyve, reçine, sığla yağı vb.dir. Palamut meşesinden boyacılık ve dericilikte kullanılan tanen maddesi elde edilir.
  — Ayrıca ormanların dolaylı olarak birçok faydası vardır.
  —Toprakların aşınmasını önler.
  —Taşkın, sel ve çığ tehlikesini azaltır
  —Çeşitli hayvanların barınak alanlarıdır
  —Yeraltı ve yerüstü sularının rejimlerini düzenler.
  —Nemliliği artırır, oksijen oranını artırır ve havayı temizler.
  —İnsanlara dinlenme alanları oluşturur.
  NOT: Muğla çevresindeki sığla (günlük ağacı) ormanlarından sığla yağı elde edilir. Bu yağ, tıpta antiseptik olarak ve kozmetik parfüm yapımında kullanılır.
  Ormanların Korunması
  — Tahrip edilen orman alanları ağaçlandırılmalıdır.
  —Yakacak olarak odundan düşük oranda yararlanmak gerekir.
  — Orman yangınlarına karşı önlemler alınmalıdır. Bunlar;
  — Orman içinde şeritler halinde ağaçsız alanlar oluşturulmalıdır.
  — Yeterli donanıma sahip yangın söndürme ekipleri kurulmalıdır.
  — Yangın kuleleri ve gözetleme yerleri yapılmalıdır.
  — Ormanlar teknik ve doğal dengeyi bozmayacak metotlara göre işletilmelidir.
  — İnsanlar; ormanlar ve doğa sevgisi konusunda eğitilmelidir.

Sayfayı Paylaş