Türkiye’de Tarım

Konu 'Coğrafya (Soru-Cevap-Konu Anlatım)' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  Türkiye’de Tarım  Türkiye’de Tarımı Etkileyen Etmenler  Dağlık ve engebeli arazi yapısı tarım topraklarının dağınık ve küçük olmasına yol açmıştır. Bu nedenle, küçük işletmeler şeklinde tarımsal faaliyetler daha yoğundur. Topraktan alınan verimin artırılabilmesi için toprağın dinlenmeye bırakılması (nadas) gerekmektedir.

  Türkiye’de tarımı etkileyen etmenler şunlardır :  Toprak Bakımı ve Islahı  Toprağın sürülmesi, havalandırılması, taşlarından ayıklanması, bataklıkların kurutulması, yabancı otların ayıklanması çalışmalarıdır.  Sulama  Tarım yapabilmek için toprağın nemli olması gereklidir. Kuraklık görülen bölgelerde sulama ile tarım yapılabilir. Sulanan tarım arazilerinde üretim yıllara göre önemli değişmeler göstermez. Tarım ürünü çeşitliliği artar.  Gübreleme  Topraktaki mineral dengesini korumak, toprağı verimli hale getirmek için gübreleme yapılır. Gübrelemenin yapılmadığı yerlerde toprak nadasa bırakılır.  Tohum Islahı  Yüksek verimli tohum kullanmak, tarımsal verimi arttırır.  Makineleşme  Tarımsal faaliyetlerin kısa sürede tamamlanması toprağın daha iyi işlenmesini sağlar.  Pazarlama  Tarım üreticisinin ürününü değerlendirmek, zarar etmesini önlemek için devlet bazı ürünlere taban fiyatı vererek destekleme alımları yapar. Ayrıca ürünün depolanması için silolar, hangarlar, depolar kurar.  Tarımsal Kuruluşlar  Zirai araştırma enstitüleri, devlet üretme çiftlikleri, Ziraat Bankası, TMO, Türkiye Ziraat Odaları Türkiye’nin çeşitli bölgelerinin tarımsal yapısını ve özelliklerini incelemek, üretici ve tüketiciyi korumak, çiftçiye kredi, fidan sağlamak gibi amaçlarla kurulan kuruluşlardır.  Türkiye’de Toprakların Kullanımı  Ülkemiz topraklarının kullanım amacına göre dağılımı şöyledir:  Ekili dili alan : 174.480.000 dekar

  Nadas arazisi : 36.551.000 dekar

  Orman : 192.376.000 dekar

  Ürün vermeyen : 113.403.000 dekar

  Çayır-mera : 123.776.000 dekar

  Kullanılmayan alanı : 662.195.000 dekar  Ekili – Dikili Alanların Kullanımı  Ekili – dikili alanların kullanım amacına göre dağılışı şöyledir :  Ekili – Dikili Alanların Coğrafi Dağılımı  Ekili alan (Tarla) 145.178.000 dekar

  Dikili Alan (Meyveli ağaç) 23.373.000 dekar

  Sebze-çiçek bahçesi (Sera dahil) 5.929.000 dekar  Ekili – Dikili Alanların Ürünlere Göre Dağılımı  Tahıllar % 74

  Endüstri bitkileri % 11

  Baklagiller % 8

  Sebzeler % 5

  Yumruklu bitkiler % 2  Türkiye’deki Tarım Bölgeleri  Kıyı ve Yakınındaki Tarım Bölgeleri  Kıyı bölgelerinde iklime bağlı olarak birbirinden farklı üç tarım bölgesi görülür:  Karadeniz Kıyıları : Kış ılıklığına ve bol neme gereksinim duyan çay, fındık, mısır ile tütün, sebze, meyve, keten, kenevir, ayrıca Doğu Karadeniz kıyılarında turunçgil yetişir.  Akdeniz ve Kıyı Ege : Akdeniz iklimine uyumlu olan, turunçgiller, zeytin, incir, susam, pamuk, pirinç, turfanda sebzeler, muz, çekirdeksiz üzüm, tütün gibi ürünler yetiştirilir.  Marmara : Geçiş iklimi koşullarına bağlı olarak ürün çeşitliliği en fazla olan bölgedir. Başlıca ürünleri ayçiçeği, zeytin, tütün, çeşitli sebze ve meyveler, tahıllar, dut ve fındıktır.  İç Tarım Bölgeleri :  Yükselti ve denize göre konuma bağlı olarak çeşitlilik gösteren tarım bölgeleridir.  Karadeniz Ardı : İç Anadolu ile kıyı arasında geçiş özelliği gösterir. Yüksek yerlerinde çavdar, buğday, sulak yerlerde pirinç ve sebze yetiştirilir. Hayvancılığın geliştiği, özellikle tiftik keçisinin yoğun olarak yetiştirildiği alandır.  İç Anadolu ve Çevresi : Bozkırların geniş yer kaplaması nedeniyle koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvancılık yaygındır. Yarı kurak iklim nedeniyle buğday, arpa gibi tahıllar ile fasulye, nohut gibi baklagiller yetiştirilir.  Erzurum – Kars Bölümü : Yazların kısa ve serin geçmesi tarımsal faaliyetleri sınırlamıştır. Buğday, arpa gibi tahıllar yetiştirilir. Yaz yağışlarına bağlı olarak gür otlakların olması büyükbaş hayvancılığı yaygınlaştırmıştır.  Doğu Anadolu ve Dağlık Yerler : Tarım alanlarının sınırlı olduğu bu yerlerde hayvancılık ön plana çıkar. Tahıl tarımı yapılır. Sebze ve meyve üretimi önem taşımaz.  Tarımın Türkiye Ekonomisindeki Yeri  Nüfusun büyük bir bölümü tarımsal faaliyetlerle geçimini sağlar. Ulusal gelirin ¼ ini tarım sektörü karşılar. İhracatımızda önemli bir paya sahiptir.
  Türkiye’deki endüstri tesislerinin büyük bölümü tarımsal maddeleri hammadde olarak kullanır. Sanayinin gelişmesinde büyük önem taşır.
  İhracatımızda fındık, turunçgiller, tahıllar, meyve ve sebzeler, pamuk, tütün, yağ bitkileri, zeytin ve çay gibi tarım ürünleri önemli yer tutar.

Sayfayı Paylaş