"Türkiye'de Yükseköğretimin Sorunları, Beklentiler ve Çözüm Arayışları" Konulu Çalıştay

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi, "Türkiye'de Yükseköğretimin Sorunları, Beklentiler ve Çözüm Arayışları" konulu çalıştay düzenleneceğini bildirdi.

  Hangişi, yaptığı yazılı açıklamada, üniversitelerin içinde bulunduğu duruma ve üniversitelerdeki akademik ve idari personelin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek için genel merkezleri tarafından "Türkiye'de Yükseköğretimin Sorunları, Beklentiler ve Çözüm Arayışları" konulu çalıştay düzenleneceğini belirtti.

  Ankara'da 14-16 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek çalıştaya Bartın Üniversitesinden bir akademik ve bir idari personelin de katılacağını ifade eden Hangişi, şunları kaydetti:

  "Sendika olarak yıllardır YÖK ile ilgili sıkıntıları gündeme getirdik. YÖK'ün koordinasyon kurulu olarak yeniden düzenlenmesi, otoriter yapısının ortadan kaldırılması, üniversitelerin akademik ve idari yapısına müdahale etmemesi gerektiğini vurguladık. Bilimin ve özgür düşüncenin merkezi olan üniversiteleri, demokratik ve özerklikten uzaklaştırdığını dile getirdik. YÖK konusunda siyasi iktidarlara da çağrıda bulunduk. Zira siyasi iktidarlar, ne yazık ki YÖK'ü arka bahçeleri olarak görmekte, YÖK üzerinden üniversitelerde hakimiyet kurmaya ve üniversiteleri kontrol etmeye çalışmaktadır.

  Öte yandan sendikamız, YÖK'ü derinlemesine ele almak ve üniversitelerin sorunlarını masaya yatırmak için bugüne kadar çeşitli çalışmalar da yaptı. Bu kapsamda sorumluluk bilinciyle hareket eden sendikamız, üniversitelerin ve üniversite çalışanlarının problemlerini tespit etmek, çözüm üretmek ve gündem oluşturmak amacıyla yeni bir üniversite çalıştayı yapacaktır. Çalıştayda hazırlayacağımız sonuç raporu, başta Yükseköğretim Kurulu olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlara gönderilecektir."

  Alıntı

Sayfayı Paylaş