Türkiye'deki akarsuların genel özellikleri

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde gamsenn tarafından paylaşıldı.

 1. gamsenn

  gamsenn Üye

  Katılım:
  26 Şubat 2012
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0

  Türkiye'deki Akarsuların Genel Özellikleri

  * Taşıdıkları su miktarı çok olmamasına karşın yatak eğimleri fazla olduğu için enerji potansiyelleri fazladır. Özellikle Doğu Anadolu'daki akarsularımız enerji potansiyeli bakımından oldukça zengindir. (Eğim)
  * Aşındırma güçlerine bağlı olarak yük miktarları fazladır. çoğu zaman bulanık akarlar. Döküldükleri yerlerde deltalar oluştururlar.
  * Rejimleri düzensiz olup, çoğunun en kabarık dönemine kar erimelerine bağlı olarak ilkbaharda rastlanır.
  * Özellikle batı kıyılarımızdan denize dökülen akarsuların yatak eğimlerinin az olmasından dolayı "Menderes" oluştururlar.
  * Kaynağını iç kesimlerden alarak Kuzeye ve güneye yönelen akarsular geçtikleri yerlerde darboğazlar oluşturmuştur. Çoruh, Yeşilırmak, Kızılırmak, Sakarya ve Fırat akarsu vadilerinde boğaz oluşmuşturlar.
  * Dağların kıyıya paralel uzandığı Akdeniz ve Karadeniz kıyılarındaki yamaçlarda kısa boylu ve dar havzalı akarsular yer alır.
  * Akarsularımızın aktıkları yerlerin eğimli olması ve rejimierinin düzensiz oluşu üzerlerinde ulaşım yapılmasını engeller. (Batı Karadeniz Bölümünde yer alan Filyos ve Bartın çayı hariç)
  * Türkiye'nin dış şekillenmesinde en etkili olan dış kuvvet akarsular ve sellerdir.
  * Ülkemiz genç oluşumlu olduğundan yükseltisi fazladır. Dolayısıyla akarsularımız henüz denge profiline ulaşmamıştır. Ülkemizde denge profiline en yakın akarsular Ege kıyılarında yer alır. ;)
  RABİA ELMAS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş