Türkiye'deki en iyi 10 üniversite

Konu 'YGS - LYS Destek' bölümünde okyanasuya tarafından paylaşıldı.

1. okyanasuya

okyanasuya Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar bu konunun daha önceden olup olmadığını bilmiyorum varsada artık güncellenmiş bir bilgi olur buda :)

TÜRKİYE'DEKİ EN İYİ 10 ÜNİVERSİTE BELİRLENDİ.

Amerika başta olmak üzere dünyanın gelişmiş bir çok ülkesinde bağımsız araştırma kuruluşları ülkelerindeki eğitim kuruluşlarını belirli kriterlere göre değerlendirerek not veriyorlar. Bu yıl ülkemizde böyle bir uygulamaya ilk kez uygulandı. Celal Bayar Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Hasan Arslan ve Amerikalı üç bilim adamının aşağıdaki kriterleri dikkate alarak üniversiteleri değerlendirdiler.

• Üniversitelerin önceki yıllara ait puanları,
    • Basılı kitap ve makaleleri,
    • Ödül alan projeleri,
    • Öğretim üyelerinin sayıları ve öğrencilere oranları

Araştırmacılar ayrıca konularında uzman kişilerin de görüşlerine başvurdular. Tüm değerlendirmeler sonucunda Türkiye'nin en iyi üniversitesinin Ortadoğu Teknik Üniversitesi olarak belirlendi. Araştırma sonucunda ayrıca Mühendislik, Hukuk, İletişim, Fen Edebiyat fakültelerini de değerlendirerek ilk 10 listesi oluşturuldu. Buna göre hukuk eğitiminde Ankara üniversitesi, mühendislik eğitiminde Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İletişim konusunda Anadolu Üniversitesi ve fen edebiyat eğitiminde yine Orta Doğu Teknik Üniversite en iyiler listesinde ilk sırada yer aldılar.

Türkiye'deki En İyi 10 Üniversite

1- Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)
    2- Boğaziçi Üniversitesi
    3- Hacettepe Üniversitesi
    4- İstanbul Teknik Üniversitesi
    5- Ankara Üniversitesi
    6- İstanbul Üniversitesi
    7- Ege Üniversitesi
    8- Gazi Üniversitesi
    9- Dokuz Eylül Üniversitesi
    10- Marmara Üniversitesi

En İyi Hukuk Fakülteleri

1- Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
    2- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
    3- Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
    4- Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi
    5- Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi
    6- Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi
    7- Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi
    8- Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi
    9- Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi
    10- Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi

En İyi Mühendislik Fakülteleri

1- ODTÜ Mühendislik
    2- İTÜ Mühendislik
    3- Boğaziçi Üniversitesi
    4- İstanbul Üniversitesi
    5- Hacettepe Üniversitesi
    6- Gazi Üniversitesi
    7- Ege Üniversitesi
    8- Anadolu Üniversitesi
    9- Yıldız Teknik Üniversitesi
    10- Karadeniz Teknik Üniversitesi

En İyi İletişim Fakülteleri

1- Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi
    2- Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi
    3- Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi
    4- Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi
    5- Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi
    6- Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi
    7- İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi
    8- Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi

En İyi Fen Edebiyat Fakülteleri

1- Orta Doğu Teknik Üniversitesi
    2- Ankara üniversitesi
    3- Hacettepe Üniversitesi
    4- İstanbul Üniversitesi
    5- Boğaziçi Üniversitesi
    6- İstanbul Teknik Üniversitesi
    7- Dokuz Eylül Üniversitesi
    8- Fırat Üniversitesi
    9- Gazi Üniversitesi
    10- Ege Üniversitesi
    mertcavs ve Moderatör Sümeyye bunu beğendi.
  2. Moderatör Sümeyye

Moderatör Sümeyye Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.144
    Ödül Puanları:
    113
    Darısı hepimize arkadaşlar :) en büyük hayalim ODTÜ Mimarlık.O günleri de görürüm inşallah :)
  3. Moderatör Bünyamin

Moderatör Bünyamin Tekirdağ Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    365
    Ödül Puanları:
    63
    İnşaAllah o günleri de görürüz. Rabbim yüzümüzü kara çıkarmasın.
    Moderatör Sümeyye bunu beğendi.
  4. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    Devlet üniversiteleri arasında galiba.
  5. okyanasuya

okyanasuya Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Evet devlet üniversiteleri arasında ama zaten Türkiye'de bu devlet üniversitelerinden daha iyi bir özel üniversite yok çünkü parayla girilebilen üniversitenin öğrencileriyle çalışarak girilebilen üniversitelerin arasında fark var
  • Moderatör Burcu

Moderatör Burcu Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    827
    Ödül Puanları:
    93
    Habertürk gazetesinin böyle bir eki vardı, aynı kriterler doğrultusunda + ulaşım okulun bulunduğu çevre imkanları gibi kriterler de vardı.O da en iyi üniversiteleri belirlemişti ama aralarında özel üniversitelerde vardı. Bazı özel üniversitelerin imkanları da çok oluyormuş ama hakkını yememek lazım. :)
  • okyanasuya

okyanasuya Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Özel üniversiteye giden her öğrenci parasıyla gitmiyor. Bursluları da var. Her parası olan bütün özel üniversitelere gidebilir gibi bir durum da yok. Örneğin Fatih Üniversitesi, Koç üniversitesi gibi. Ek olarak özel üniversitelerin kendi bünyesideki başarılı öğrencilerine bursları oluyor. Şunu da ekleyeyim, çoğu öğretim görevlisi tabiri caizse sırtı devlette olduğu için özel üniversitedekilere kıyasla aynı performansı sağlamıyor. Ve "özel" olduğu için başarılı öğrenciler göz bebeği gibi oluyor. Üniversitelerin kalitesini sadece öğrenciler belirlemiyor yani ;)
    Genişletmek için tıkla...
    Tabiki de yok demedim ama saydığın o iki üç özel üniversite devlet üniversitelerine gölge düşüremez sonuçta hiçbir özel üniversite ( Koç hariç) bir Boğaziçi bir ODTÜ bir İTÜ yada Ankara Üniversitesi gibi olamaz zaten bu iyiler listesi uzar gider ayrıca bir özel üniversiteye 100 kişi parayla giriyorsa 5 veya 10 kişi burslu giriyor yanlış anlaşılmasın ben devlet üniversitelerine girenler akıllı özel üniversitelere girenler akıllı değil demek istemiyorum zaten bu işlerde sonuçta tercih meselesi ;)
  • okyanasuya

okyanasuya Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Tıp okuyabilecek birey o halde Şifa Üniversitesi tam burslu yerine odtü itü kaliteli diye orada makine mühendisliği okusun. Hiç olur iş mi :) Özel üniversitenin imkanları devletten çok daha fazla. Kendim bizzat Ege ile Şifa yı karşılaştırdığımda; Şifa çok çok yeni olmasına rağmen tercihte Ege'yi geçecek bir üniversite. Önümüzdeki yıllarda bunu göreceğiz zaten. Demem o ki, yıllanmış devlet üniversitelerine odaklanıp kalmayın. Vakıfları da araştırın. Ve bu açılan vakıf üniversitesi hocalarını nereden kapıyor? Tabii ki devlettekilerden. Ek olarak dediğim gibi size verilen burs-ulaşım imkanı-laptop hediyesi vs. devlete nazaran ön plana çıkarıyor benim gözümde (okunacak bölüme göre de iş imkanı sunuluyor zaten özel üniversitelerden)

Kapasite öğrencide olacak zaten, yoksa ha hacettepe ha ege çok da fark yok ego düşkünlüğü yoksa :)
    Genişletmek için tıkla...
    Ama senin o saydığın üniversitelerin ücretlerini biliyor musun sen özel bir üniversitede Tıp okumak 40.000 liradan aşağı değil zaten burslu aldığı öğrenci sayısı bir eli parmaklarını geçmiyor çoğu zaman ayrıca saydığım üniversitelerin iyi bir bölümünden mezun ol bak bakalım açıkta kalıyor musun örneğin Türkiye de en çok hakim savcı sınavlarını kazanıp hakim savcı olan insanlar Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu ayrıca her zaman çok zeki ve puanı yeten insanlar Tıp okumuyor ayrıca sen bu kadar özel üniversiteleri savunduğuna ya özel üniversitede okuyorsun yada bir özel üniversiteye gideceksin ( tabi ki bu da kendi tercihin)
  • okyanasuya

okyanasuya Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Seni okuduğun bölümden dolayı tebrik ediyorum :) Ama sen benim demek istediğimi tam olarak anlamadım tabiki de özel üniversite okuyanın ücretlerinden bahsetmiyorum o sadece bir örnekti benim değinmek istediğim asıl nokta seninde dediğin gibi özel üniversitelerde burssuz okuyanın hiçbir avantajı yok burslu öğrencileri de seçilmiş öğrenciler bunlar konusunda hemfikirim benim demek istediğim aynı sınıfta okuyan iki öğrenci biri burslu biri burssuz belki aralarında 30 40 puan belkide daha fazla puan farkı olarak o okula girdiler ama ikisi de aynı okulda okuyor aynı sınıfta okuyor seviye farkı var ayrıca çok aşırı derece de öğretmen açığı olmasının sebebi de ülkemizde şöyle bir anlayış var öğretmenlik rahat meslek 9 ay çalış 3 ay yat bayramı var seyranı var tatili bol maaşı da fena değil bu düşünce yüzündende özellikle öğrenciler ailelerinin tercihleriyle öğretmenliğe yönleniyorlar ;)
  • sementa.38

sementa.38 Üye

Beğenileri:
    363
    Ödül Puanları:
    64
    Yer:
    kayseri
    Ben Kayseri'de yaşıyorum. Diş hekimliği okumak istiyorum. İlk senemde Kayseri olmazsa şehir dışını yazsam mı, yoksa ikinci senemde mi Kayseri'yi kazansam karar veremiyorum. İnşallah buna gerek kalmaz. Bu sene bir an önce sınavı kazanmak istiyorum çünkü dershanelerin kapanacak olması, sistemin değişecek olması kafamı karıştırıyor.
  • Sayfayı Paylaş