Türkiyedeki Köy altı yerleşmeleri ve Özellikleri hakkında bilgi veriniz

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde girl.gs tarafından paylaşıldı.

 1. girl.gs

  girl.gs Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  1

  arkadaşlar yarına lazım lütfen yardımcı olun Nipnotlarıda lazım dönem ödevim ve yarına lütfen
 2. nurgül

  nurgül Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2007
  Mesajlar:
  83
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  6
  ya bu konu coğrafya değilmi
 3. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  . Köy altı yerleşmeleri:
  Çiftlik, mezra, kom, divan, oba, yayla gibi yerleşmelere denir. Bunlar köylerden küçüktür. Daha çok, hayvancılık amaçlı veya yazları serinlemek amacıyla kurulmuştur. Doğu Anadolu, G. Doğu Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde yaygındır. tarım ve hayvancılık işlevlerinin birlikte yapıldığı ya da birinin diğerine göre ön plana çıktığı yerleşmelerdir. Bu yerleşmelerde genel olarak nüfus azdır ve çoğu kez birkaç yüz kişi ile birkaç bin kişi bulunmaktadır. Kır yerleşmelerinde nüfusun az olması, bu alanlardaki kaynakların ancak belli sayıda insanı beslemesinden ileri gelmektedir. Başka bir anlatımla kırsal alanlar, belli sayıda nüfusu besleme potansiyeline sahiptir. Nüfus arttığında ise kır yerleşmelerinden şehirlere doğru göç başlamaktadır. Kır yerleşmelerinin özelliklerini doğal çevre ile insanların kültürel ve ekonomik yapısı belirlemektedir. Örneğin; hayvancılığın etkin olduğu engebeli ve kurak bölgelerde geçici kır yerleşmelerine rastlanılır. Çünkü, insanlar hayvanlarını otlatmak için sürekli dolaşmak zorundadır. Buna karşılık tarımın egemen olduğu bölgelerde devamlı ve toplu yerleşmeler kendini göstermektedir. Ülkemizdeki kırsal alanlarda devamlı ve geçici olmak üzere iki farklı kır yerleşme şekli mevcuttur. Devamlı iskan edilen kır yerleşmeleri, köy ve mahallelerden oluşur. Çoğunlukla yaz mevsiminde yerleşilen geçici yerleşme tipleri; mezraa, kom, oba, yaylak olarak adlandırılır. Kışın yerleşilen geçici yerleşmelere de kışlak denir.
  Köy altı iskan şekli, bir köyü oluşturamayacak kadar küçük olan bir yerleşme birimidir. Bunlar, bir veya birkaç evin bir araya gelmesinden oluşur. Köy altı yerleşmelerinde tek ev ve eklentisini oluşturan iskan çekirdeği şöyle meydana gelmiştir:
  1. Baba ocağından ayrılan yeni bir ailenin iskanı,
  2. Aileler arasında toprak bölüşümü nedeniyle meydana gelen ayrılmalar,
  3. Nüfusun artması ile bir veya birkaç ailenin başka bir alana yerleşmesi,
  4. Bahçe tarımına bağlı olarak evlerin bahçe içerisine veya kenarına yapılması,
  5. Devlete ait topraklarda, özellikle orman alanlarında arazi kazanmak amacıyla yerleşmelerin kurulmasıdır.
  Birkaç ev ve eklentisi şeklinde olan iskan grupları ise göçebe veya gurbetçi bir ailenin toprağa yerleşmesi, tek ev ve eklentilerinin yanına yeni evlerin inşa edilmesi sonucu meydana gelmektedir.
  Mahalle: Köy altı iskan şekli ile köy arasında bir yerleşmedir. Bu yerleşme birimi, çoğu kez küçük iskan gruplarından oluşur. Mahalleler, hem akrabaların bir araya toplanmasından hem de sosyal ve ekonomik dayanışma içinde bulunan ailelerin birleşmesinden meydana gelmiştir. Bu yerleşim birimi, kurulduğu yere ve hane sayısına göre çok değişik özellik gösterir. Şöyle ki, bazı mahalleler, bir yamacın eteğinde veya bir akarsu vadisi boyunca yer alır. Bazı mahalleler de birkaç meskenden oluşan küçük gruplar şeklindedir.
  Diğer köy altı yerleşmeleri Köy altı yerleşmeleri, kuruldukları yere ve halkın geçim özelliğine göre sınıflandırılır. Bunlar; çiftlik, kom, mezraa, divan, oba, canik, yayla, ağıl,dam ve bağ evidir. Bu tipteki köy altı iskan şekillerinin çoğu, aynı zamanda geçici iskan birimlerini de oluşturur.
  Bu gruptaki belli başlı yerleşme şekilleri ve özellikleri şöyledir: Çiftlik: Hayvan beslenen ve tarım yapılan geniş bir alan içindeki yerleşim birimidir. Bunlar, çoğunlukla Akdeniz ve İç Anadolu bölgeleri ile Trakya ve Batı Anadolu’da bulunur. Yayla: Yazın hayvan otlatılan alanlarda kurulan geçici yerleşme birimidir. Ülkemizde çok farklı yayla yerleşmeleri görülür. Doğu Anadolu’da 2500 m’den yüksek alanlarda taştan yapılmış yayla meskenler hakimdir. Toros ve Kuzey Anadolu dağlarındaki yaylalar, ormanlık alanlarda ve ormanın üst sınırındaki otlaklarda yer alır. İç Anadolu’da doğal bozkırların üst kesimindeki alanlarda da yaylalara geçilir. Yaylacılık etkinlikleri, köyün dışındaki yüksek alanlarda hayvan otlatmak amacıyla gelişmiştir. İlkbahar sonundan itibaren hayvan oylatmak için yüksek alanlara çıkan aileler, hem hayvanlarını otlatırlar hem de hayvansal ürünleri değerlendirirler. Bazen de yayalanın uygun alanlarında sebze (patates, fasulye) yetiştirilir. Bu aileler, yaz sonu ve sonbahar başlarından itibaren hayvanlarıyla köylerine dönerler. Yaylacılık etkinliklerinin yapıldığı Toroslarda, yazın Yörüklerin kaldığı çok sayıda geçici yerleşmeler kurulmuştur. Son yıllarda, Toros dağlarında yayla yerleşmelerine ayrı bir önem verilmiştir.
 4. simqe

  simqe Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2008
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  1
  Türkiye'de Köy Altı Yerleşmeleri

  Mezra

  Ekonomisi daha çok hayvancılığa dayalı köy altı yerleşmesidir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde mezra yerleşmeleri yaygındır. Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde de bu tür yerleşmelere rastlanır.


  Mahalle

  Bir köyden ayrılmış, ancak idari fonksiyonu olmadığı için köy sayılmayan küçük yerleşmelerdir. Mahalle yerleşmeleri zamanla büyüyerek gelişebilirler. Mahalle yerleşmeleri; Batı Karadeniz, Batı Anadolu, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yaygındır.


  Divan

  Birkaç evlik mahalle yerleşmeleri şeklinde olan divanlar, toplu ya da birbirinden uzak olarak dağınık halde bulunabilmektedir. Mahalleler bir muhtarlığa bağlıdır. Divan yerleşmelerine genellikle Karadeniz Bölgesi’nde rastlanmaktadır.


  Çiftlik

  Bir ya da birkaç ev ile tarım arazisinden oluşan yerleşme şeklidir. Çiftliklerin en yaygın olduğu yöreler, yer şekillerinin sade olduğu, geniş ve verimli tarım arazilerinin bulunduğu sahalardır.


  Yayla

  Köye bağlı geçici yerleşme birimleri içinde en yaygın olanıdır. Yazları serin ve yağışlı olan yörelerimizdeki yüksek sahalarda yazın gürleşen çayır örtüsü nedeniyle büyükbaş hayvancılık gelişmiştir. Yayla yerleşmeleri en fazla Karadeniz, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde görülür.


  Ağıl

  Köy yerleşmelerinin yakınında, küçükbaş hayvanların gecelemesi için yapılmış olan, etrafı çit ya da taş duvarla çevrili, bir çoban kulübesinin bulunduğu yerleşmedir.


  Kom

  Yaz mevsiminde kalmak üzere göç edilen bu yerleşmelerde taştan yapılmış evler, sürülerin gecelediği barınaklar ve çoban kulübesi yer alır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğu bazı yörelerde bu tür köy altı yerleşmelerine rastlanır.


  Oba

  Ekonomisi hayvancılığa dayanan. Birkaç çadırdan ya da evden oluşan yerleşmelerdir. Doğu ve Orta Karadeniz bölümleri, Torosların uzandığı bölgeler ile Ege ve Güney Marmara bölümlerinde bu tür yerleşmelere rastlanır.
  ( arkadaşlar biliyorum bu konu edebiyatla değil coğrafyayla ilgili ama yine de arkadaşımıza yardımcı olmak istedim. Umarım yardımcı olabilmişimdir. :) )
 5. фуля

  фуля Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  2 Kasım 2007
  Mesajlar:
  804
  Beğenileri:
  474
  Ödül Puanları:
  0
  konu coğrafya bölümüne taşınmıştır
 6. MıstqhK

  MıstqhK Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  0
 7. MıstqhK

  MıstqhK Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  0
  Bu Konu Forumuzda Mevcut ...

  lÜTFEN ARAMA YAPMADAN KONU AÇMAYALIM !

Sayfayı Paylaş