Türkiye'deki Relikt Bitkiler

Konu 'Coğrafya Ders Notları' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  Relikt
  Jeolojik dönemler boyunca geniş bir yayılma alanına sahipken, dünyanın geçirdiği evreler nedeniyle yok olan bitki taksonlarına karşınbulabildiği uygun ekolojik faktörlerin dev***** bağlı olarak günümüzde dünyanın bazı köşelerinde yaşamını sürdürebilen bitkiler (Gingleo biloba gibi).
  Örnek: Gingko biloba / Mamut A
  ğacı

  Sequiadendron (Gerçek Mamut Ağacı -Dev Sekoya) Sequiadendron Giganteum
  Bir çok türünün fosillerine rastlanmı
  ştır. Bugün dünya üzerinde yanlızca bir türü yaşamaktadır.
  Kuzey Amerika' da Kalifornia / ***rra Nevada da
  ğlarında yetişen görkemli bir ağaçtır.
  Vatanında 80-90 metre boy, 10-16 metre gövde çapı serbest durumdageni
  ş/dar konik tepe (8-15 metre) Gövde uca doğru daralır; gövde kabuğukalın, açık kırmızı-kahve renklidir. Yaşlı gövdelerin kabuğu çok kalın(25-30 cm.) boyuna derin çatlaklı, oluklu, yumuşak lifli ve tarçınkırmızısı rengindedir. Ana sürgünler üzerindeki iğne yapraklar 1-2 cm.uzunluğunda, biz gibi sivri ve üç köşeli olup, sürgüne yatık değildir.Yan ve alt dallar üzerindeki yapraklar ise 6 mm. uzunluğunda, üçgenimsive sürgünlere yatıktır; üst yüzlerinde iki stoma bandı bulunur.Mavimtrak yeşil renkli yapraklar, ikinci ve üçüncü seneden sonra,kahverengiye dönüşmekte ve fakat uzun yıllar sürgün üzerindekalabilmektedir. Ovalimsi kozalakları iki yılda olgunlaşır; 2-5 cm.uzunluğunda ve 2-4 cm. genişliğinde, açık sarı/sarımsı kahverenklidir.Oldukça geniş, yayılan bir kök sistemine sahiptir.
  Üretimi tohumla ve çelikle yapılır. Ilıman deniz ikliminin a
  ğacıdır.Bol güneşli - yarı gölge yerlerde ve normal verimli topraklardayetişir; nemli, derin ve geçirgen, humuslu, balçıklı topraklarıtoprakları ister. Rüzgâra ve fırtınaya, kış soğuklarına dayanır.Gençlikte yavaş büyür, bu dönemde korumaya gereksinimi vardır. 10 danfazla kültür formu elde edilmiştir, ama bu çeşitlerinden azyararlanılmaktadır.


  [​IMG]

  Gingko biloba / Mamut Ağacı

Sayfayı Paylaş