Türkiyenin nufus politikaları

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde helalim tarafından paylaşıldı.

 1. helalim

  helalim Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2008
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  arkadaslar yardımcı olursanız sevinirim:) acil lazım
 2. 2αн!_∂3

  2αн!_∂3 Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.350
  Beğenileri:
  454
  Ödül Puanları:
  36
  Türkiye Nüfus Planlaması Politikası


  Son yıllarda nüfus artış hızının kontrol altına alınması konusunda, aile planlaması alanında belirli mesafeler alınmış olmakla beraber, uygulamalar yetersiz düzeydedir.

  Nüfus planlamasında hükümetlerin rolü ne olmalıdır? Bu sorunun yanıtı doğal olarak ülkeden ülkeye değişmekle beraber ele alınması gereken ölçüt, doğum ve ölüm oranları olmalıdır.

  Doğum ve ölüm oranlarına göre dünya ülkelerini üç gruba ayırabiliriz. Birinci grup, doğum ve ölüm oranları düşük olan gelişmiş ülkelerden oluşur. Avrupa ülkeleri, Kanada, Amerika.

  İkinci grup ise doğum oranının yüksek, ölüm oranının hızla düştüğü gelişmekte olan ülkelerdir. Kore, Güney ve Orta Amerika ülkeleri ve Türkiye bu gruba girmektedir.
  Üçüncü grup ise doğum ve ölüm oranlarının yüksek olduğu geri kalmış ülkeleridir. Afrika’daki ülkelerin çoğu bu gruba girmektedir.

  Birinci gruba giren ülkelerde, halkın büyük çoğunluğu doğum kontrolü hakkında bilgi sahibidir ve doğum kontrolü yapmaktadır. Doğum oranlarının düşük olmasının nedeni de budur.

  İkinci grup ülkelerde doğum oranı yüksek ve ölüm oranı düşüktür. Bu ülkelerde nüfus planlaması, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sadece istenmeyen gebelikleri önlemek ya da gebelikler arasını uzatmaya yönelik değildir. Bu ülkelerde nüfus planlaması, ekonomik gelişmeyle nüfus artışını dengelemek, ana-çocuk sağlığını iyileştirmek, korunmaya gereksinimi olan çocuk sayısını azaltmak için değerli bir araç olarak algılanmalıdır. Bu gruba giren ülkeler, genel olarak gelişmekte olan ülkeler arasında en önde olanlardır.

  Türkiye’de bu ikinci gruba girdiğine göre nüfus başına düşen ulusal gelirin en kısa zamanda olanakların el verdiği kadar yükseltilmesi yaşamsal önem taşımaktadır. Ana ve çocuk sağlığı sorunlarını çocuk sayısını azaltmadan çözümleme olanağı yoktur. Bunun nedeni belirgindir. Bakamayacakları, besleyemeyecekleri sayıda çocuğu olan ailelerdeki çocuklar, doğal olarak bakımlı çocuklara oranla daha çok öleceklerdir. Sık sık doğuran kadınlar daha çabuk ihtiyarlayacak ve sağlıkları daha büyük tehlikeler altında olacaktır. Bu nedenle Türkiye’de hükümetlerin aile planlamasına büyük önem vermeleri ve bu konuda büyük projeleri uygulamaya koymaları gerekmektedir. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bu konuda büyük projelere muhtaç durumdadır. Çünkü bu sorun gelişmiş ülkelerde olduğu gibi gönüllü kuruluşların çabalarıyla çözümlenecek ölçüden daha büyüktür. Aynı zamanda halkın büyük bir kısmı da gebeliğin nasıl önleneceğini bilmemektedir.

  Son yıllarda gelişmiş ülkelerde bile hükümetler, işsizlik ve çocuk suçları gibi sosyal sorunlarla uğraşmak için nüfus planlamasına önem vermeye başlamışlardır. Örneğin Amerikan Kongresi, Washington kendi bütçesine bu amaçla para koymaktadır.

  -----------------------------
  Bunları buldum umarım işine yarar..
 3. helalim

  helalim Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2008
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  tesekkurler

Sayfayı Paylaş