türkiyeyi ilgilendiren başlıca sorunlar

Konu 'Coğrafya 12. Sınıf' bölümünde ebrudamla tarafından paylaşıldı.

 1. ebrudamla

  ebrudamla Üye

  Katılım:
  31 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  36
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar Türekiyeyi ilgilendiren sorunlara 2 veya 3 er satırlık kısa nedenler yazabilirmisiniz ben araştırdım ama bulamadım:(
 2. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38  Doğrudan İlgilendiren Sorunlar
  · Ege Denizi’ndeki Kıta Sahanlığı Sorunu
  · Suriye ile Fırat ve Dicle’nin Sularıyla İlgili Yaşanan Sorun
  · Batı Trakya Sorunu
  Dolaylı Olarak İlgilendiren Sorunlar
  · Orta Doğu’da Yaşanan Sorunlar (Filistin Sorunu)
  · Bosna-Hersek Sorunu
  · Makedonya Sorunu
  · Kafkasya’daki Sorunlar (Ermenistan’ın Karabağ’ı İşgali)
  Batı Trakya sorunu
  Türkiye’nin dış siyasi ilişkilerinde önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle millî, tarihî ve kültürel bağları nedeniyle diğer sorunlardan farklı bir özelliğe sahiptir. 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması’na göre İstanbul’da yaşayan Rumlar ve Batı Trakya’da yaşayan Türkler tüm azınlık haklarından eşit şekilde faydalanacaklardır. Ancak bu antlaşma sürekli olarak Yunanistan lehine işletilmiştir. Yunanistan; Türk azınlığı tam sayısı ile göstermemekte Lozan Antlaşması’nın bazı maddelerini görmezlikten gelmektedir. Yunanistan buradaki Türk azınlığı, Müslüman azınlık olarak göstermekte dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin, bu azınlık için girişimde bulunamayacağını çeşitli konuşmalar ve belgelerle kabul ettirmeye çalışmaktadır. Yunanistan’ın Türk azınlığa karşı yaklaşımı Türkiye ile olan ilişkileriyle paralellik göstermektedir. Bunun en güzel örneği 1930’lu yıllarda başlayan ikili ilişkilerde Yunan hükümetinin Türk ifadesini kullanmış olması ve bu anlayışını 1955 yılına kadar devam ettirmesidir.1955’ten günümüze doğru gelindiğinde iki ülke arasında ortaya çıkan sorunlar Batı Trakya Türleri’ne olumsuz etkilemiştir. Batı Trakya Türkleri Yunanistan’dan toprak ve devlet talep etmemekte sadece kendilerine uluslararası anlaşmalarla verilen hakları geri istemektedirler. Batı Trakya sorunu gündeme geldiği dönemlerde Türkiye, Yunanistan’ın iç işlerine karışmadan barışçıl ve uluslararası anlaşmalara uygun politikalar izlemiştir.
  Bosna-Hersek Sorunu
  Bosna-Hersek, eski Yugoslavya’yı oluşturan 6 cumhuriyetten biridir. Ülkede Sırplar tarafından gerçekleştirilen katliamlardan sonra baskıdan kurtulmak için birçok Boşnak ile birlikte buradaki soydaşlarımız da, göç etmek zorunda kalmıştır. Bosna halkı Sırplarla büyük bir mücadeleye girmiştir. Batı dünyasının seyirci kaldığı Bosna-Hersek Savaşı yaşanmıştır. Bu savaşın sona ermesinden sonra 1992 yılında Bosna-Hersek Cumhuriyeti kurulmuştur.
  Kıbrıs Sorunu
  Doğu Akdeniz’de yer alan Kıbrıs Adası, Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla birlikte ticari ve coğrafi açıdan daha fazla önem kazanmıştır. Kıbrıs, geçmişte olduğu gibi günümüzde de stratejik önemini korumaktadır. Lozan Barış Antlaşması’nın 21. maddesi gereği, Kıbrıs’ta yaşayan Türklere iki yıllık bir seçme hakkı tanınmış ve bu sürenin bitiminde Kıbrıs vatandaşı olmak istemeyen binlerce Türk, adayı terk etmek zorunda kalmıştır. Yaşanan göç sonucu sayıları azalan Kıbrıs Türklerine yaptıkları saldırılar yıllar boyunca devam etmiştir.
  İngiltere’nin Kıbrıs’tan çekilmesi sonrasında, 1959 Londra ve Zürih, 1960 Garantörlük Antlaşmaları ile Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs’ta yaşayan Türk ve Rum halkları tarafından 1960 yılında kurulmuştur. Kurulan devlette Türkler ve Rumlar eşit haklara sahipti. Kıbrıs Cumhuriyeti 1963 yılında Kıbrıslı Rumlar tarafından adayı Yunanistan’la birleştirmek amacıyla silah zoruyla yıkılmış, Türkler baskı ve saldırılara maruz kalmışlardır. 1964 yılından itibaren uluslararası girişimler başlamış buna bağlı olarak BM Barış Gücü askeri, adada görev yapmaya başlamıştır. 1968 yılında iki taraf arasında görüşme süreci başlamıştır. 1974 yılında görüşmelerin sonuçsuz kalması ve Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhak edilme girişiminde bulunulması üzerine Türkiye garantörlük hakkını kullanarak müdahale etmiş ve adaya asker çıkarmıştır. Kıbrıs Barış Harekâtı ile Türklere uygulanan baskı ortadan kalkmıştır. Ancak uluslararası girişimler ve çözüm arayışları yıllarca sonuç vermemiştir. Kıbrıs Türk halkı temel haklarını, siyasi eşitliğini ve egemenlik hakkını korumuş ve 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 1990 yılında tek taraflı olarak “Kıbrıs” adıyla Avrupa Birliği’ne başvuru yapmıştır. Bu başvuru sonucu AB Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni üyeliğe kabul etmiştir. Bu durum adadaki iki toplum arasındaki sorunların çözümünü zorlaştırmıştır. Türkiye adadaki sorunların çözümü konusunda geçmişte olduğu gibi günümüzde de barışçıl politikasını sürdürme kararlılığını devam ettirmektedir.

Sayfayı Paylaş