Türküz,Doğruyuz,Çalışkanız,Ama Dilimiz Bozuk !

Konu 'Alıntı Yazılar' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  Başlık sizlere birşey anımsattı mı? Hani ilkokul dönemlerimizde, hepimizin her sabah okul bahçesinde sıraya girip, hep bir ağızdan tekrarladığımız bir yemin törenimiz vardı, "Andımız." O dönemlerde haylazlığımızdan okula 5 dakika geç gelip bu törenden sıyrılmaya çalışırdık. Şimdilerde çevreme bakınıyorumda, iyice yozlaşmaya yüz tutmuş Türkçemizin halini gördükçe, keşke bu ettiğimiz yemini biraz daha kavrayabilseydik diyorum.

  Internet ve cep telefonu hayatımıza girdiğinden bu yana, günlük yaşantımız daha bir renkli, daha bir kolay olmaya başladı. Fakat bunun yanı sıra özümüzü kaybetmeye başladık. Güzel Türkçemiz artık öyle bir hale geldi ki, bazen anlamak mümkün olmuyor, hatta Türkçe demeye bin şahit gerekiyor. Kurduğumuz cümlelerin içerisine yerleştirdiğimiz yabancı dillerdeki kelimeler olsun, Internet yazışmalarımız, cep telefonu mesajlarımız olsun her yerde Türkçemizi katletmekten çekinmiyoruz.

  Peki bunun suçlusu kim? Hayatımızdaki yenilikler mi, teknoloji mi? Kesinlikle HAYIR! Bunun suçlusu bizleriz. Zira, sırf MSN de yazışırken kolaylık olsun adı altında kelimeler içerisindeki harfleri yutanlar bizler değil miyiz? 2 tane kelimeyi yazmak zor geliyor diye kısaltmalar kullananlar bizler değil miyiz? Bırakın Internet'te yazışmayı, çevremizdeki insanlarla girdiğimiz diyaloglarda bile cümlelerimizin arasına İngilizceveya başka dillerdeki kelimeleri serpiştirenler bizler değil miyiz?

  Okey demek yerine, tamam diyemiyor muyuz? Sadece bir harf fazla söylemek bize çok mu zor geliyor? Zamanında ettiğimiz yeminlerin hiç bir anlamı kalmamış artık. Türküz, doğruyuz, çalışkanız, ama dilimiz bozuk maalesef  ...

  İnşAllah forumda yoktur.
  a_y_t_ü_l ve Özlem bunu beğendi.
 2. Özlem

  Özlem Bu ülke sizi de unuttu(!) - SOMA Özel Üye

  Katılım:
  15 Ekim 2009
  Mesajlar:
  4.040
  Beğenileri:
  3.106
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Konya
  Çok doğru.. :(

Sayfayı Paylaş