Tüsiad, YÖK Başkanı Çetinsaya'yı Ağırladı

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  (TÜSİAD), Yükseköğretim Kanunu Taslağı'nın, üniversite özerkliğini güçlendirme hedefini önemsediklerini bildirdi.

  TÜSİAD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'yı TÜSİAD Merkezi'nde ağırladı. Görüşmede, yeni Yükseköğretim Kanunu Taslağı ile ilgili görüş alış verişinde bulunuldu.

  Yükseköğretim sistemlerinin uluslararası standartlarda eğitim vermek, evrensel ölçülerde bilgi üretmek ve rekabet ort***** uyum sağlayacak insan kaynağını yetiştirmek amacıyla yeniden yapılanma sürecinden geçtiği vurgulanan açıklamada, Türkiye'de sistemi düzenleyen mevcut Yükseköğretim Kanunu'nun merkeziyetçi bir anlayışa sahip olduğunun bilindiği ifade edildi.

  Küresel ölçekte yükseköğretimdeki gelişime paralel olarak fiilen çeşitlenmiş olan üniversitelerin, mevcut kanun ile yönetilebilmesinin uzun zamandır güçleştiği dile getirilen açıklamada, dünyada yükseköğretimin gelişme çizgisine uyum sağlamak için, üniversitelerde güçlü bir yönetim ve esnek hareket kabiliyeti oluşturulması gerektiğine işaret edildi.

  Açıklamada, ademi merkeziyetçi, kurumların yaratıcılığını ve kimliklerini ön plana çıkaran, karşılaşılan sorunlara esnek tepkiler verebilen, üniversitelerin birbirleri ile rekabet edebilmelerine fırsat tanıyan bir sistem tasarlandığı takdirde, yükseköğretim sisteminin önemli bir ivme kazanacağı savunuldu.

  -Akademik özgürlük, özerklik, hesap verebilirlik, ve rekabet ilkeleri-

  Bu açıdan, YÖK Genel Kurulu tarafından yeni bir kanun taslağı hazırlanarak kamuoyu görüşüne açılmasının olumlu bir gelişme olduğu belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

  "Kanun taslağında akademik ve bilimsel özgürlük, kurumsal özerklik, çeşitlilik, şeffaflık, hesap verebilirlik, katılımcılık, rekabet ve kalite ilkelerinin hedeflendiği belirtilmektedir. Yükseköğretim Kanunu Taslağı'nın, üniversite özerkliğini güçlendirme hedefini önemsiyoruz. Bununla birlikte, taslağın çeşitli maddelerinde, uygulamada söz konusu ilkelerin hayata geçmesini engelleyebilecek bazı hususların, devam eden istişare süreci sırasında gözden geçirilmesi faydalı olacaktır.

  Böylelikle, yasa taslağının özerkliği ve çeşitliliği vurgulayan temel ilkeleri ile diğer maddeleri arasında uyum sağlanmış olacaktır. Yükseköğretim sistemimizin özerk ve katılımcı bir yapıya kavuşması yolunda TÜSİAD'ın bazı önerileri YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve beraberindeki heyet ile paylaşılmıştır."

  -"TYK Genel Kurulu'nda iş dünyası da temsil edilmeli"-

  YÖK yerine kurulması öngörülen Türkiye Yükseköğretim Kurulu'nun (TYK) bir eş güdüm organı olarak işlev görmesi gerektiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "TYK Genel Kurulu'nda yükseköğretimin, iş dünyası dahil tüm paydaşlarının temsil edilmesi, üniversitelerin, ulusal strateji ve vizyona uygun olarak, kurum içi konularda kendi kararlarını verebilmek için gerçek anlamda özerkliğe sahip olmaları, üniversite konseylerinin ağırlıklı olarak üniversiteye yakın dış paydaşlardan oluşturulması (örneğin üniversite camiasına mensup olmakla birlikte görevde olmayan öğretim üyeleri, idari yöneticiler, mezunlar, üniversitelerin bağımsız denetim kuruluşlarınca denetlenmesi, bağımsız kalite güvence sisteminin kurulması konuları dile getirilmiştir."
  Murat AKSOY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş