Tutankamon’un anne babası kardeşmiş

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde * Tufan tarafından paylaşıldı.

 1. * Tufan

  * Tufan Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2010
  Mesajlar:
  380
  Beğenileri:
  375
  Ödül Puanları:
  0

  Mısır tarihinin en çok merak edilen figürlerinden olan Tutankamon’un ölüm nedeninin sıtma olduğu ve annesiyle babasının da kardeş olduğu ortaya çıktı.

  [​IMG]  Tutankamon’un DNA örnekleriyle yapılan araştırmanın sonucunda Mısır Firavunu’nun 19 yaşında öldüğü, asıl ölüm nedeninin sıtma olduğu, Kral’ın kemik hastalığı sebebiyle ölene kadar bir baston yardımı ile yürüyebildiği ortaya çıktı.
  Bugüne kadar bazı tarihçiler Kral’ın bir at arabasından düşerek, bazıları kan zehirlenmesinden, diğerleri de geçirdiği kaza sonucu kalça kemiğinde oluşan çatlak nedeniyle öldüğünü öne sürüyordu.
  Kahire Tıp Fakültesi’nde 11 farklı mumyadan alınan DNA örneklerinin karşılaştırılması sonucunda Kral’ın “aile ağacına” dair bilgiler de elde edildi.
  Mısır’da din değişikliğine gidilmesini isteyen Akhenaten’ın, Tutankamon’un gerçek babası olduğu ortaya çıktı. Çocuk kralın annesi ise Akhenaten’in kız kardeşiymiş. Tutankamon’un mezarı 1922 yılında Britanyalı Arkeolog Howard Carter tarafından keşfedilmişti.
  _melancholia_ ve Gamze** bunu beğendi.
 2. Gamze**

  Gamze** Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  25 Mart 2010
  Mesajlar:
  3.091
  Beğenileri:
  1.529
  Ödül Puanları:
  0
  Vayy ilginçmiş !!

  Paylaşım için sağol :)
 3. * Tufan

  * Tufan Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2010
  Mesajlar:
  380
  Beğenileri:
  375
  Ödül Puanları:
  0
  Ben de ek bir bilgi eklemek istiyorum: Mısır'da firavunların kardeşleriyle evlenmesi sık görülürmüş; çünkü Mısır'ın aynı soydan yönetilmesi amaçlanmış hep.
  Gamze** bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş