ÜÇ boĞaz baraji hakkinda herŞey...

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde bhrylcn tarafından paylaşıldı.

 1. bhrylcn

  bhrylcn Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2008
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  ÜÇ BOĞAZ BARAJI HAKKINDa detaylı bilgiler lazım arkadaşlar dönem ödevim...
 2. ~Dryad

  ~Dryad Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.197
  Beğenileri:
  512
  Ödül Puanları:
  36
  İnşası 13 yıldır süren dünyanın en büyük sulama projesi Çin'in Yantzı Nehri üzerindeki Üç Boğaz Sulama Projesi tamamlanmak üzere. Son günlerde bazı yabancı basın organları, bu projeyi "ekolojik felaket" olarak niteledi. Çin hükümeti buna hızla cevap verdi. Konuyla ilgili basın toplantısı düzenlenmesinin yanı sıra yerli ve yabancı gazeteciler Üç Boğaz Barajı'na davet edildi. Sevgili dinleyiciler bu programda sizlerle çeşitli çevrelerden şahsiyetlerin görüşlerini beraberce dinleyerek Üç Boğaz Barajı bölgesindeki ekolojik ortam hakkında doğru bilgiler alacağız.

  Konuyla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında Çinli yetkililer, Üç Boğaz Projesi'nin su kalitesinin kötüleşmesine ve erozyona yol açması gibi ekolojik sorunlardan bahsetmekten kaçınmadı ve her soruya yanıt verdi.

  Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Üç Boğaz Projesi İnşaat Komitesi Başkan Yardımcısı Wang Xiaofeng, Üç Boğaz Projesi başlamadan önce merkezi hükümetin, projenin yapılabilirliği üzerinde onlarca yıl araştırma yaptırdığını ve projenin getirebileceği sorunlara büyük önem verdiğini söyleyerek, bazı basın organlarının Çin hükümetinin söz konusu ekolojik sorunları hiç düşünmediği yolundaki iddialarını çürüttü.

  "Bilindiği gibi, Üç Boğaz Projesi'nin getirebileceği olası ekolojik sorunlar hakkındaki değerlendirmeler, 1991 yılında yapıldı. Değerlendirme raporunda projenin getireceği yararın zararından daha büyük olacağı ifade edildi. Bu rapor, projenin getireceği zararların göz önünde bulundurulduğunu gösteriyor."

  Üç Boğaz Projesi'nin inşaatından sorumlu bu yetkili, projenin başlamasından sonra Çin hükümetinin, Üç Boğaz Barajı bölgesinde ekolojik ortamı korumak için büyük miktarda bütçe ayırdığını kaydetti. Yetkili, toplanan verilerin, genel olarak projenin ekolojik ort***** getirdiği yararın zararından daha büyük olduğunu gösterdiğini söyledi.

  "Üç Boğaz Barajı'nda su depolanmasından sonra toplanan veriler, projenin getirdiği olumsuz etkilerin 1991 yılında yapılan yapılabilirlik raporunda tahmin edilen kapsamda olduğunu gösteriyor. Erozyon kontrol altına alındı; baraj bölgesinde kum miktarı önemli ölçüde azaldı; baraj bölgesinde deprem büyüklüğü düşük seviyede tutuldu. Bölgede su ve karada yaşayan değerli hayvan ve bitkiler etkili şekilde korundu. Genel olarak Üç Boğaz Projesi'nin ekolojik ortama getirdiği yarar, zararından daha büyüktür."

  Tanınmış Çinli sulama uzmanı Pan Jiazheng de söz konusu basın toplantısına katıldı. Pan, 20 yıl önce Üç Boğaz Projesi'nin yapılabilirliğiyle ilgili araştırma grubu başkan yardımcılığına getirildi. Pan, sıradan bir Çin vatandaşı sıfatıyla yabancı basın organlarına nesnel haber ya da röportaj yapmaları çağrısında bulundu.

  "Ben Üç Boğaz Projesi'ne hayatımın ikinci yarısını adadım. Bu proje, bazı kişiler tarafından "bombaya" benzetildi, barajdaki sulara, soya sosu deniyor. Bu iddialardan büyük üzüntü duyuyorum. Bu gazetecilerin Çin hakkında nesnel bilgiler vermelerini arzuluyorum."

  Sevgili izleyiciler Üç Boğaz bölgesindeki ekolojik ortamın gerçek durumu nasıl? Üç Boğaz Barajı'nda soya sosu mu, temiz su mu bulunuyor? Basın toplantısından sonra 10'dan fazla yerli ve yabancı basın organından gazeteci, Üç Boğaz bölgesine davet edildi. Yerli ve yabancı gazeteciler, gemiyle üç günlük yolculuktan sonra bölgeye ulaştı. Muhabirimiz Leng Qifeng, yol boyunca güzel manzaraların kendilerinde derin izlenim bıraktığını söyleyerek şöyle dedi:

  "Gördüklerime göre, yol boyunca Yantze Nehri'nin suyu temiz, nehrin iki yakası yeşillikle dolu. Suların temiz olduğunu ve dağların yeşil ağaçlarla kaplı olduğunu söyleyebiliriz."

  Yabancı gazetecilerin çoğunluğu, Leng Qifeng gibi Üç Boğaz bölgesine ilk defa gitti. Oraya gitmeden önce Üç Boğaz bölgesi ile ilgili bilgileri yabancı basın organlarındaki gerçek dışı haber ve yazılardan ibaretti. Bu ziyaretten sonra birçok kişi bölgede gördüğü temiz su ve yeşil ağaçlar karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. İspanya Televizyonu'nun Çin'deki muhabiri Rosa Maria Calafsole, bundan önce Üç Boğaz Projesiyle ilgili birçok gerçek dışı haber ve yazı okuduğunu ve bu nedenle bölgedeki gerçek durumu öğrenmeyi çok istediğine belirterek, birkaç günlük ziyareti sırasında Üç Boğaz Barajı'ndaki suların çok temiz olduğunu gördüğünü söyledi.

  Japon NHK televizyonunun muhabiri Bamba Kyoji, son 10 yıl içinde Üç Boğaz bölgesini iki kez ziyaret etti. Kyoji, bölgedeki çevre hakkında şu değerlendirmeyi yaptı:

  "İlk kez 2001 yılında Üç Boğaz Barajı bölgesine gitmiştim. O zamanlar nehir suyunun üzerinde birçok çöp görülüyordu. Ancak bu defa gördüğüm çöpler, ilk gelişimine göre daha çok azdı."
 3. ~Dryad

  ~Dryad Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.197
  Beğenileri:
  512
  Ödül Puanları:
  36

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  dönem ödevim diyorsun buradada bir sürü resim var bunlarıda koyarsan iyi olur ;)
  bhrylcn bunu beğendi.
 4. bhrylcn

  bhrylcn Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2008
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çok işime yaradı arkadaşım teşekkürler butona bastım ama bide sözlü olarak duy istedim...:D
 5. ~Dryad

  ~Dryad Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.197
  Beğenileri:
  512
  Ödül Puanları:
  36
  :D rica ederim yardımcı olabildiğime sevindim ;)

Sayfayı Paylaş