ulaşım

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde efo tarafından paylaşıldı.

 1. efo

  efo Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  10. sınıf coğrafya kitabı sayfa 196da ki konu acil ! (hava yolu,demir yolu, kara yolu / haritalar )
 2. afrodittt

  afrodittt Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  ulaşım insanların ürettikleri çeşitli ham ve işlenmiş maddelerin, haberlerin bir yerden başka bir yere nakledilmesine ulaşım veya ulaştırma denilmektedir. başlıca ulaşım yolları 1. kara yolları ülkemizde en yaygın olan ulaşım türüdür. yük taşımacılığının % 70'i, yolcu taşımacılığının da %90'ı karayolu ile yapılmaktadır. özellikle 1950'li yıllardan sonra, karayolu yapımı artmış ve ulaşım araçları çoğalmıştır. ülkemizdeki en işlek karayolları, edirne, istanbul, ankara, adana arası ile istanbul, bursa, izmir arası ve izmir, aydın, denizli arasıdır. modern karayolu olan otoyollar ülkemizde sadece edirne, istanbul, bolu ve ankara arasında,adana, hatay çevresinde ve izmir çevresinde bulunur. 2. demir yolları türkiye’de ilk demiryolu hattı 1866 yılında izmir - aydın arasında kurulmuştur. cumhuriyetin ilk yıllarında demiryoluna önem verilmiştir. ancak, 1950'li yıllardan sonra, karayollarına daha çok önem verildiğinden demiryolu yapımı azalmıştır. şu anda, ülkemizde 8200 km uzunluğunda demiryolu ağı vardır. bu uzunluk yeterli değildir. sözgelimi, almanya’da 43 bin, fransa’da 34 bin, italya’da 29 bin km lik demiryolu ağı bulunmaktadır. 3. deniz yolları türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olması ve iki önemli boğaza sahip olması, denizcilik alanında gelişmesi bakımından çok önemlidir. dünya ticaretinde en fazla kullanılan yol deniz yoludur. bu nedenle, ülkemizde deniz yolunun ve limanların geliştirilmesi gerekmektedir. 8333 km kıyı şeridine sahip olan ülkemizde, bölgeler arasında düzenli ve tarifeli yolcu ve yük taşımacılığı henüz gerçekleşmemiştir. dünya deniz ticaret filosundaki payımız %1'e dahi ulaşmamıştır. fakat, son yıllarda sanayi ve ticaretin gelişmesiyle, limanlarımızdaki indirilen - bindirilen yükte 8 - 10 katlık artışlar olmuştur. türkiye'de başlıca limanlar 4. hava yolları ülkemiz ulaşımında en az payı olan ulaşım sektörüdür. çünkü, hava yolu ile ulaşım yüksek sermaye ve teknoloji gerektirmektedir. son yıllarda, türk hava yollarının yanında, özel hava yolu şirketlerinin kurulması hava yolu taşımacılığında önemli artışlar meydana getirmiştir. ülkemizde en işlek olan hava limanlarımız istanbul (atatürk), ankara (esenboğa), izmir (a. menderes) dedir. bunun yanında daha çok iç hat seferleri yapılan adana, antalya, dalaman, bodrum, diyarbakır, erzurum, malatya, elazığ, van, samsun, trabzon gibi, 25 ayrı il merkezinde hava alanı bulunmaktadır.

  Ulaşım Nedir?
  ULAŞIM
  İnsanların ürettikleri çeşitli ham ve işlenmiş maddelerin, haberlerin bir yerden başka bir yere nakledilmesine ulaşım veya ulaştırma denilmektedir.
  KARA YOLLARI
  Ülkemizde en yaygın olan ulaşım türüdür. Yük taşımacılığının % 70'i, yolcu taşımacılığının da %90'ı karayolu ile yapılmaktadır. Özellikle 1950'li yıllardan sonra, karayolu yapımı artmış ve ulaşım araçları çoğalmıştır. Ülkemizdeki en işlek karayolları, Edirne, İstanbul, Ankara, Adana arası ile İstanbul, Bursa, İzmir arası ve İzmir, Aydın, Denizli arasıdır. Modern karayolu olan otoyollar ülkemizde sadece Edirne, İstanbul, Bolu ve Ankara arasında,Adana, Hatay çevresinde ve İzmir çevresinde bulunur.
  DENİZ YOLLARI
  Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olması ve iki önemli boğaza sahip olması, denizcilik alanında gelişmesi bakımından çok önemlidir. Dünya ticaretinde en fazla kullanılan yol deniz yoludur. Bu nedenle, ülkemizde deniz yolunun ve limanların geliştirilmesi gerekmektedir. 8333 km kıyı şeridine sahip olan ülkemizde, bölgeler arasında düzenli ve tarifeli yolcu ve yük taşımacılığı henüz gerçekleşmemiştir.
  Dünya deniz ticaret filosundaki payımız %1'e dahi ulaşmamıştır. Fakat, son yıllarda sanayi ve ticaretin gelişmesiyle, limanlarımızdaki indirilen - bindirilen yükte 8 - 10 katlık artışlar olmuştur.
  HAVA YOLLARI
  Ülkemiz ulaşımında en az payı olan ulaşım sektörüdür. Çünkü, hava yolu ile ulaşım yüksek sermaye ve teknoloji gerektirmektedir.
  Son yıllarda, Türk hava yollarının yanında, özel hava yolu şirketlerinin kurulması hava yolu taşımacılığında önemli artışlar meydana getirmiştir.
  Ülkemizde en işlek olan hava limanlarımız İstanbul (Atatürk), Ankara (Esenboğa), İzmir (A. Menderes) dedir. Bunun yanında daha çok iç hat seferleri yapılan Adana, Antalya, Dalaman, Bodrum, Diyarbakır, Erzurum, Malatya, Elazığ, Van, Samsun, Trabzon gibi, 25 ayrı il merkezinde hava alanı bulunmaktadır

Sayfayı Paylaş