Ulaştırma

Konu 'Meslekler' bölümünde Özel Üye Ahmet tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Özel Üye Ahmet

  Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.010
  Beğenileri:
  315
  Ödül Puanları:
  83

  Ulaştırma Bölümü ulaşım araçlarının yapımı, onarımı ve işletimi konularında eğitim verirken öğrencilerin aldıkları makina, motor, elektrik bilgisiyle bu alanlarda çalışabilirler. Ulaştırma Mezunları Devlet Demiryolları, Devlet Karayolları gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler.

  Ulaştırma Programının Amacı : Ulaştırma programının amacı kentler arası ve kent içi ulaşım yollarının projesinin hazırlanması, yapımı, bakımı ve onarımı ile taşımacılığın planlanıp yürütülmesi işlerinde, mühendislerle teknisyen ve işçiler arasında görev yapan ara insan gücünü yetiştirmektir.

  Ulaştırma Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Ulaştırma programında matematik, teknik resim, malzeme bilgisi, tasarı geometri gibi temel alan derslerinden başka, ulaştırma bilgisi, zemin mekaniği, statik mukavemet, karayolu, demiryolu, güzergâh araştırması, bilgisayar işletmenliği gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

  Ulaştırma için Gereken Nitelikler : Ulaştırma programında okumak isteyenlerin matematiğe ve fiziğe, özellikle mekanik konularına ilgili ve bu konularda başarılı, çizim yeteneğine sahip, açık havada çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

  Ulaştırma Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteleri :

  İSTANBUL ULAŞTIRMA YÜKSEKOKULU (ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK YÜKSEKOKULU)
  ANADOLU PORSUK MESLEK YÜKSEKOKULU
  YILDIZ TEKNİK YILDIZ MESLEK YÜKSEKOKULU

  Ulaştırma Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Ulaştırma programını bitirenlere "Ulaştırma Teknikeri" ünvanı verilir. Ulaştırma teknikerleri inşaat mühendislerine yardımcı eleman olarak yol ve köprülerin, demiryolu gibi ulaştırma yapılarının projelerinin hazırlanması, yapımı bakımı ve onarımı sırasında işlerin ve işçilerin denetimi, yük ve yolcu taşımacılığında büro işlerinin yürütülmesi gibi görevler yapar.

  Ulaştırma Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Ulaştırma teknikerleri genellikle Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlıklarına bağlı kuruluşlarda görev alırlar. Ayrıca belediyelerin fen işlerinde ve özel sektörün karayolu, demiryolu, havaalanı ve limanı inşaatı, toplu konutların yollarını yapan firmalarında kentler arası taşımacılık yapan firmalarda iş bulabilirler.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş